Russka: The Novel of Russia

2005-03-01
2005-03-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Powieść warta polecenia. Pisarz wychowany w kulturze zachodu,ukazuje nam Rosję tak jak jest postrzegana w tamtych krajach. To trochę połączenie baśni z horrorem. No ale czy baśnie nie są okrutne. Koda pełna nadziei, uzmysławia nam że mrzonki które żywi zachód są jak Lenin - wiecznie żywe. Znajdziemy w książce wspaniałe opisy rosyjskiej przyrody, trochę faktów historycznych i ciekawostek . Dobrze się czyta. Dla miłośników powieści o jednostkach gdy historia się dzieje.

Może dobre, ale początek tak nużący, że się poddałam. Może kiedyś dam jej drugą szansę

Przeczytana, a raczej przemęczona. Zaczyna się znośnie. Następnie nudę wątków fabularnych autor umieszcza na mdłym tle historycznym. Dopiero w okolicach czasów Katarzyny II robi się ciekawiej, ale obiektywnie wciąż nie jest to powieść porywająca. Koniec na temat Rosji współczesnej, w obecnych okolicznościach czyta się z prawdziwym niesmakiem. Język poprawny, ale o zupełnie nienachalnej urodzie stylistycznej.
Daję 5, bo pozycja może być interesujaca dla początkujących znawców historii Rosji.

Na ten moment odpuściłam. Niby jest klimat, niby są ciekawe historie, styl też nie jest zły, ale jakoś ciężko się to czyta i po trzech rozdziałach jestem zmęczona. Kiedyś wrócę.

Mało jest książek gdzie przeczytamy tak szczegółowo o historii niższych warstw społecznych a w tle poznajmy wielką historię. Kunszt autora, robi wrażenie.

Długo mi zajęło, bo książka gruba. To czwarta powieść tego autora, którą przeczytałam, ale chyba najmniej mi się podobała. Może po prostu Rosja jest jednak mało ciekawa. Uciemiężenie, bieda, okrucieństwo i do tego na koniec komuna. Z całego serca mogę polecić Paryż, Londyn i nawet Nowy York. Tam się dużo działo. Kultura, sztuka, rozwój. Tak to widzę 🙂

Cudowna baśń o Rosji, podróż przez dzieje w towarzystwie ducha Rosji, świetne ujęcie. To czarująca przypowieść o wzrastaniu mocarstwa. Troszkę zabrakło mi twardych faktów historycznych, ale uświadomiłam sobie, ze przecież je znajdę wszędzie. Ta książka to swoiste "Becoming Russia". Wiem, że angielski język jest tu nie na miejscu, ale to sformułowanie najbardziej mi pasowało do tego dzieła.

Fantastyczna książka, jestem zachwycony.

Fantastyczna książka, jestem zachwycony.

Na samym początku, podczas czytania pierwszych opowiadań, obawiałem się, że całość będzie bardzo infantylna. W kolejnych autor bardzo pozytywnie mnie zaskoczył zmianą narracji oraz jej bogactwem. Miałem nadzieję na więcej faktów historycznych, ale podejrzewam że autor miał rację serwując nam ich tyle, na ile pozwalało zachowanie balansu opowieści. Śmiało mogę polecić, z pewnością każdemu chociaż kilka opowiadań przypadnie do gustu.

Jak zwykle w książkach tego autora bywa – doskonały przekrój przez historię Rosji ubrany w niebanalny, ale bardzo przyjemny styl. Mimo że bohaterów jest tu naprawdę wiele, to każda z tych postaci jest świetnie wykreowana, a ich losy opowiedziane w zajmujący sposób. U Rutherfurda uwielbiam to, że z jednej strony mamy tu sporą dawkę wiedzy historycznej, ale z drugiej nadal jest to fikcja i książka stoi przede wszystkim ciekawą fabułą oraz wieloma wątkami. Losy kilku rodzin nieustannie się ze sobą przeplatają, a w tle spraw typowo rodzinnych, codziennych toczy się prawdziwa historia. Rutherford umie doskonale wyważyć oba te aspekty. Historia Rosji, dla mnie przynajmniej, nie jest aż tak ciekawa jak historia innych krajów, o których pisał Rutherfurd, stąd „tylko” ósemka, jednak nadal „Rosja” jest książką jak najbardziej godną polecenia. Jedynym aspektem, który mi przeszkadzał, było coś, czego w innych książkach tego autora dotąd nie zauważyłam (być może dlatego, że „Rosja” jest spośród nich tą oryginalnie najstarszą) – to, że czasem czuć było Rutherfurda-historyka. Zdarzały się zdania w stylu „współcześni historycy nie ustalili/ spierają się, że...” coś tam – jest to jednak mało ważny szczegół, który nie wpływał na mój odbiór książki. Pochwalić należy też wydawnictwo Czarna Owca, które solidnie przykłada się do wydawania tych książek – jest świetna oprawa graficzna, techniczne przygotowanie książki, a także doskonałe tłumaczenie i redakcja. Nic, tylko czytać.

Po więcej moich recenzji zapraszam na Instagram: https://www.instagram.com/niefikcyjna/