Stowarzyszenie umarłych poetów

Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
7,2 (7635 ocen i 523 opinie)
tłumaczenie
Paweł Laskowicz
Dead Poets Society
978-83-7510-930-6
powieść amerykańska

Inne wydania

Rozpoczyna się rok szkolny w Akademii Weltona, elitarnej szkole średniej o wielkich osiągnięciach i nader surowej dyscyplinie. W miejsce odchodzącego na emeryturę nauczyciela przychodzi nowy, John Keating. Czterem zasadom Akademii, którymi są : Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość, przeciwstawia inny sposób kształtowania i wychowania młodych ludzi. Co zwycięży : rygorystycznie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2012

• Pogromca lwów
  • Blisko ziemi, blisko nieba. Ksiądz Jan Twardowski we wspomnieniach
  • Tajemnice haremów
  • Zakręceni
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Nie zmienił się tylko blond
  • Mściciel

6,13 (8 ocen i opinii)
Zakręceni
Emma Chase

7,69 (181 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

0 (0 ocen i opinii)
Nie zmienił się tylko blond
Agata Przybyłek

Wakacje
Nina Majewska-Brown

8,56 (9 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
ChicaDeAyer | 2014-09-01
Przeczytana: 01 września 2014

Przedziwna sprawa - zazwyczaj jak mam styczność z korelacją pomiędzy książką a filmem, to ta pierwsza jest pierwowzorem i zostaje zaadaptowana przez danego twórcę na potrzebę przeniesienia jej na duży ekran. Tym razem, w przypadku niniejszej pozycji, jest odwrotnie.

Ale czy aby lepiej? Przyznam się, że nie rozumiem tego zabiegu. Zwłaszcza, że książka jest nie tyle stworzona na podstawie scenariusza do świetnego filmu, ale wręcz wtórna w stosunku do niego. Biorąc się za czytanie byłam przekonana, że do dobrze znanej mi historii autorka przemyci trochę swojego pierwiastka. Jakieś było mojej zdziwienie, gdy odkryłam że tak nie jest. Wręcz jest gorzej, bo ukazana historia jest pozbawiona jakiegokolwiek podglebia.

Gdybym oceniała film i samą historię, byłoby znacznie lepiej - wszak film uważam za bardzo dobry. Ale to portal czytelniczy, więc muszę wystawić ocenę tej konkretnej pozycji - a ona mnie rozczarowała.

książek: 2008
Nemain | 2010-04-25
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 16 maja 2010

Bardzo piękna, ciepła i mądra powieść o poszukiwaniu własnej drogi, tożsamości i o trudnościach, które życie stawia na drodze tych, którzy ośmielą się sprzeciwić przyjętym normom i pójść własnym szlakiem.

Kleinbaum stworzyła wiele niezapomnianych postaci i niezwykły klimat. Poruszyła trudne,ale istotne tematy.

Ta wzruszająca książka wywarła na mnie silne wrażenie i wiele mnie nauczyła. Serdecznie polecam.

Carpe diem!

ultramaryna | 2010-05-02

Nie mogę powiedzieć, że mi się nie podobała. Ale nie ma porównania do filmu. I nie widzę potrzeby pisania książki na podstawie scenariusza. Tym bardziej, że Kleinbaum nie wniosła nic istotnego do tej historii.

Beata | 2015-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Książka, którą powinien przeczytać każdy człowiek, niezależnie od wieku. O młodości, dojrzewaniu, potrzebie wzajemnego szacunku.

Bazyl | 2013-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2013

Wyobraźcie sobie, że macie kilkanaście lat i uczycie się w szkole, w której cztery złote zasady wybrzmiewają jak najgorsze echo w waszych uszach: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość. Dyrektor jest BARDZO surowy, a nauka suchych faktów jest najważniejsza. I nagle do takiej szkoły-piekła przychodzi nauczyciel, który wyróżnia się znacząco. Jego podejście do życia jest o wiele inne, niż całej kadry nauczycielskiej.
Taki nauczyciel uczył właśnie w szkole, do której chodzili główni bohaterowie "Stowarzyszenia umarłych poetów". Zamiast uczyć ich angielskiego, chodząc utartymi ścieżkami, on uczy ich myśleć. Wdraża w ich życie poezję i filozofię. Każe chwytać dzień, co później przypadkowo obraca się w chwytanie piersi.

"- Carpe piersiam - szepnął do siebie, zamykając oczy. - Chwytaj pierś!"

Główni bohaterowie: Charlie, Knox, Todd, Neil, Meeks, Pitts, Cameron mają to szczęście, że trafiają do profesora Keatinga na lekcje angielskiego. Poznają dzięki niemu życie i dorastają w szybkim...

foolosophy | 2010-10-15
Przeczytana: 15 października 2010

Właściwie, to nawet nie wiem czego się spodziewałam. Wiedziałam, że to „nowela filmowa”, wiedziałam, że nie będzie odbiegać od filmu. Jednak spodziewałam się lekkiego ubarwienia filmowego świata. Szukałam jakieś głębszej budowy zdań, szerszego opisu poezji czy też głębszej analizy postaci, tak ważnych w tym utworze. Zawiodłam się srodze na tej noweli. Film pozostaje nadal jednym z lepszych, jakie widziałam, ale książka pozostaje daleko w tyle.

Historia nie różni się niczym w porównaniu z filmem. Jesteśmy w akademii Weltona, elitarnej szkole średniej. Główne filary szkoły to: tradycja, honor, dyscyplina i doskonałość. Szkoła, a właściwie surowy i twardy dyrektor Nolan, nie toleruję niepodporządkowania się, lenistwa i braku wyników w nauce. Mamy kilku główny bohaterów, którzy będą współtworzyć tajemnicze Stowarzyszenie umarłych poetów. Na przód wysuwa się kilka ciekawy postaci, których analizy oczekiwałam i nie doczekałam się.

Zaczynając od Neil’ego Perry. Chłopak pochodzi z domu,...

pokerfejs7 | 2013-11-06

Chyba nikt nie zapomni pierwszej książki, przy której płakał szczerze, bo wiedział, że to już koniec, że nie ma już nic więcej. Stowarzyszenie Umarłych Poetów jest dla mnie właśnie taką książką. Pierwsza książka w moim życiu, którą się zachwyciłam, ba wręcz zachłysnęłam! To jest to czego szukam w dobrej książce – coś co nie pozwoli Ci zapomnieć, nie pozwoli tak zwyczajnie powrócić do rzeczywistości. Łapie za serce i to nie chodzi o samą końcówkę. Walka bohaterów o marzenia (och jak to banalnie brzmi)wzrusza, ale i naucza. Pokazuje, że każdy kto marzenia posiada, wierzy w ich spełnienie i dąży do tego, będzie wiecznie młodym. Wszystko dzięki odkrywaniu tego co wcześniej przez nas nieodkryte, przez poznawanie nowego.

„Młodości dodaj mi skrzydła”!

SłabyGracz | 2014-06-24

Całkiem dobra książka, ale zdecydowanie za mało rozbudowana. Na pewno dobrze jej robi skupienie poszczególnych sekcji na pojedynczych bohaterach i spięcie jej klamrą w postaci Todda Andersona. Filmu nie oglądałem, ale jak na adaptację filmowego scenariusza nie robi aż tak wielkiego wrażenia. Dorota Terakowska miała przy "Ono" to samo zadanie i wyszło jej dużo lepiej. Opowieść jest dobra, ale tylko dlatego, że scenariusz filmu był tak dobry. Autorka powieści nie dodała nic od siebie.
Ogółem jest dobrze, ale jakiegoś wielkiego szału nie robi. Owszem, jest dobre przesłanie i sympatyczna fabuła, ale idea filmu nie została w ogóle rozwinięta. Można to porównać do "Carrie" Stephena Kinga. Historia jest dobra, ale nie ma tła ani niczego więcej poza krótką opowiastką

Przemysław | 2015-05-25
Przeczytana: 25 maja 2015

Piękna historia, ale książka przeciętna.

Dość zaskakującym był dla mnie fakt, że to książkę napisano na podstawie filmu a nie odwrotnie. I niestety szybko można zobaczyć konsekwencje tej kolejności. Genialny film został opisany zbyt prosto i banalnie, co niestety umniejsza lekturze.

Niejednokrotnie przeczytanie książki po zobaczeniu adaptacji dodaje całej historii tła, szczegółów, detali. Tym razem nie miałem podobnego wrażenia. W zasadzie przeczytałem relację tego, co przedstawione było na ekranie.

Jeżeli chcecie poznać Stowarzyszenie Umarłych Poetów to zdecydowanie polecam film.

Annalynne | 2011-01-26
Przeczytana: 2011 rok

Książka oparta na filmie. Rzadko się tak zdarza, jednak ta książka (jak i film) jest wyjątkowa. Z pewnością mało osób oglądało film w reżyserii Petera Weira. Premiera odbyła się 7 października 1990 roku. Tak więc starsi z pewnością film kojarzą, a młodsi – wątpię.
Wracamy jednak do książki. Historia niby prosta, jednak nie można nazwać jej zwykłą obyczajówką. Akcja dzieje się w Akademii Weltona, a właściwie jej większą część, ponieważ są i scenki, odbywające się w jaskini – miejscu tajnych schadzek grupy chłopców. Co mogę powiedzieć o fabule, by nie zdradzić zakończenia ani zbyt wielu szczegółów? Powiem tak, owa Akademia, w której uczy się nasz główny bohater – Todd Andreson – to szkoła o żelaznych zasadach, które każdy uczeń musi sobie wbić do głowy. A są to: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość. Wydają się całkiem normalne, prawda? A jednak poznanie tych czterech słów jest dopiero początkiem męczarni.
Ratunkiem dla uczniów może być nowy nauczyciel angielskiego - John...