Stowarzyszenie umarłych poetów

Nancy H. Kleinbaum literatura piękna 160 str.
Dead Poets Society

Rebis
literatura piękna
powieść amerykańska

Porównaj ceny i

Przesłuchałam w audiobooku. I nie zawiodłam się. Nie było nudy. Było zabawnie, poważnie. Zakończenie mnie zasmuciło. Liczyłam jednak na bardziej optymistyczne, nie ujmuje to tego, że jest to bardzo dobra książka.

Książka... Nie jest najgorsza, ale z trudem zabrałam się do jej czytania. Co porawda, dość szybko się ją czyta, ale wydaje mi się chwilami taka pusta, a niektóre kwestje mogły zostać bardziej rozwinięte.

Niektóre opisy według mnie były albo ucięte, albo niepotrzebnie wplecione.

Zakończenie moim zdaniem było zrobione po to, żeby dodać trochę dramaturgii utworowi, ale nie...

Powrót do literatury lat 90. (Pierwsze wydanie 1994r.). No cóż, zapewne 25 lat temu ta książka zrobiła by na mnie większe wrażenie. Dzisiaj już tak nie smakuje.

Książka, którą powinien przeczytać każdy i odpowiedzieć sobie na pytanie czy lepsze jest przestrzeganie tradycji i zasad, czy marzenia, wolność słowa i przyjaźń. W tym przypadku jednak wolę film.

Dobra książka charakteryzuje się tym, że kończąc ostatnie zdanie patrzysz na zegarek, pełen zaskoczenia, że już niewiele czasu pozostało do chwili, gdy budzik zacznie siać terror wśród sennych zjaw.
Ostrzegam, ciężko odłożyć Stowarzyszenie, czyta się ją na jednym wdechu. Porywająca w swej prostocie.
Czytałam ją już wielokrotnie i nie przestaje mnie motywować. Wciąż potrafi...

Bez wątpienia "Stowarzyszenie umarłych poetów" to jedna z moich ulubionych książek, które dały mi zupełnie nowe spojrzenie na świat. Proste słowa - carpe diem, które każdemu kojarzą się z bezmyślną mantrą i pustymi słowami z tandetnych tapet i naklejek ściennych nabierają po przeczytaniu tego dzieła zupełnie nowego znaczenia. Książka ta wspaniale przypomina, jak kruche i...

Na półkach: , , , ,

Piękna i niesamowicie smutna historia o sile własnego umysłu, do której z duszą na ramieniu będę wracała.
Kapitanie mój, o kapitanie...

Zupełnie nie widzę sensu powstania tej książki. Napisana sucho, bez polotu. Jeśli film staje się niejako ikoną, to powieść na jego podstawie powinna zwalać z nóg. Wielka szkoda, bo spodziewałam się uczty, a dostałam wysuszoną kanapkę. Dodam, że czytałam ten literacki wybryczek, mając lat siedemnaście - i już wówczas byłam na "nie"...

To pierwszy raz od bardzo dawna, kiedy szczerze żałuję, że książka nie jest dłuższa.

Szybko się czyta, jak trochę dłuższe opowiadanie. Brakuje pogłębienia wątków i postaci. Na plus fajne cytaty z wierszy i kilka dialogów, ale to raczej zasługa scenariusza. Ogólnie zupełnie nic to streszczenie filmu nie wnosi do historii :)

Dyskusje

14 126