Stowarzyszenie umarłych poetów

Nancy H. Kleinbaum Wydawnictwo: Rebis Seria: Kolekcja 70 lat Empik literatura piękna
Dead Poets Society
Paweł Laskowicz
Kolekcja 70 lat Empik
powieść amerykańska Paweł Laskowicz

Na półkach: , , , , ,

To kolejna książka którą przeczytałam, należąca do nowego kanonu lektur szkoły podstawowej. I kolejna, która porusza bardzo trudną jak na ten wiek szkolny tematykę. „Stowarzyszenie umarłych poetów” to DRAMAT przeznaczony dla nastolatków, ale dla mnie przede wszystkim to obowiązkowa pozycja dla każdego RODZICA.
Opowiada o młodych ludziach uczących się w elitarnej szkole...

Do książki powracam po wielu latach. Jako nastolatek moją uwagę przykuł zwłaszcza obraz ekscentrycznego nauczyciela języka angielskiego. Dzisiaj mój wzrok sięga dalej i zauważam brutalność naszego świata, konieczność podporządkowania. Indywidualizm nie jest mile widziany. Motto carpe diem mimo swojej słuszność realizowane jest przez nielicznych.

"Książka na podstawie filmu..." - to tylko półprawda, bo cała fabuła stanowi wierną kopię Lotu nad kukułczym gniazdem. Oczywiście zamiast szpitala psychiatrycznego mamy szkołę, zamiast okrutnych pielęgniarek są okrutni rodzice i nauczyciele, ale nie zmienia to faktu, że "Stowarzyszenie" to streszczenie "Lotu".

Myślę, że "6" to trochę z dużo dla tej książki, ale trzeba...

Chęć przeczytania książki pojawiła się u mnie dobrych parę lat temu z racji, że film, na podstawie którego została napisana, jest bliski memu sercu.
Od pierwszych stron lektury łatwo rozpoznać, że podstawą dzieła jest scenariusz. Mało opisów, czy głębszych wprowadzeń w wydarzenia, ciężko się przywiązać do bohaterów, a co dopiero próbować z nimi utożsamić.
Dla scenariusza...

Przesłuchałam w audiobooku. I nie zawiodłam się. Nie było nudy. Było zabawnie, poważnie. Zakończenie mnie zasmuciło. Liczyłam jednak na bardziej optymistyczne, nie ujmuje to tego, że jest to bardzo dobra książka.

Książka... Nie jest najgorsza, ale z trudem zabrałam się do jej czytania. Co porawda, dość szybko się ją czyta, ale wydaje mi się chwilami taka pusta, a niektóre kwestje mogły zostać bardziej rozwinięte.

Niektóre opisy według mnie były albo ucięte, albo niepotrzebnie wplecione.

Zakończenie moim zdaniem było zrobione po to, żeby dodać trochę dramaturgii utworowi, ale nie...

Powrót do literatury lat 90. (Pierwsze wydanie 1994r.). No cóż, zapewne 25 lat temu ta książka zrobiła by na mnie większe wrażenie. Dzisiaj już tak nie smakuje.

Książka, którą powinien przeczytać każdy i odpowiedzieć sobie na pytanie czy lepsze jest przestrzeganie tradycji i zasad, czy marzenia, wolność słowa i przyjaźń. W tym przypadku jednak wolę film.

Dobra książka charakteryzuje się tym, że kończąc ostatnie zdanie patrzysz na zegarek, pełen zaskoczenia, że już niewiele czasu pozostało do chwili, gdy budzik zacznie siać terror wśród sennych zjaw.
Ostrzegam, ciężko odłożyć Stowarzyszenie, czyta się ją na jednym wdechu. Porywająca w swej prostocie.
Czytałam ją już wielokrotnie i nie przestaje mnie motywować. Wciąż potrafi...

Bez wątpienia "Stowarzyszenie umarłych poetów" to jedna z moich ulubionych książek, które dały mi zupełnie nowe spojrzenie na świat. Proste słowa - carpe diem, które każdemu kojarzą się z bezmyślną mantrą i pustymi słowami z tandetnych tapet i naklejek ściennych nabierają po przeczytaniu tego dzieła zupełnie nowego znaczenia. Książka ta wspaniale przypomina, jak kruche i...

Dyskusje

14 320