Zrozumieć komiks

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Understanding Comics
komiksy
damciban

Komiks o… komiksie. Legendarna książka Scotta McClouda to wyjątkowy i pasjonujący wykład o historii, teorii, języku i sposobach, w jaki komiks działa na czytelnika. „Zrozumieć komiks” z podtytułem „Niewidzialna sztuka” okrzyknięto sensacją już w momencie premiery w 1993 roku i do dziś jest to kluczowa pozycja, do której odnoszą się wszyscy badacze i miłośnicy tego medium. W napisanym specjalnie na potrzeby polskiego wydania wstępie profesor Jerzy Szyłak napisał:

Ponad czterdzieści lat temu w Polsce twórca powieści fantastycznonaukowych Stanisław Lem napisał „Fantastykę i futurologię” – teoretyczną rozprawę mówiącą o gatunku, którym się zajmował. Zarzucano mu wówczas brak warsztatu literaturoznawczego, pewną dowolność w doborze opisywanego materiału i inne niedostatki. Pomimo upływu lat „Fantastyka i futurologia” pozostaje jednak najlepszym opracowaniem na temat science fiction, jakie kiedykolwiek w Polsce napisano. Podobnie jest ze Scottem McCloudem i jego dziełem.

Teraz tę kanoniczną pozycję będą mogli przeczytać również polscy czytelnicy.

źródło opisu: http://www.kultura.com.pl

źródło okładki: http://www.kultura.com.pl

Wkp | 2015-04-10
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

NEGATYWNA KONOTACJA

Wyobraźcie sobie formę sztuki starszej nawet niż słowo pisane, która z jakiegoś powodu jest nie tylko ignorowana, ale także – a może przede wszystkim – poniżana. Komiks, bo o nim mowa, w najstarszych swych formach, które za komiksowe można uznać, istniał już na długo przed naszą erą, nie mniej, zamiast należytego szacunku i prestiżowego miejsca w panteonie sztuki, doczekał się zepchnięcia na margines, a jego nazwa stała się synonimem braku głębi, prostoty i wielu, wielu innych inwektyw. Dlaczego? Skąd takie traktowanie obrazkowej formy wyrażania artyzmu, kiedy przecież obrazy czy nawet graffiti, zyskują uznanie?

Pytanie równie trudne, jak to brzmiące: czym w ogóle jest komiks?

A czym komiks jest? To stara się wyjaśnić autor tego dzieła, można by rzec, paradoksalnego, bowiem komiksu właśnie. Komiksu o historii, znaczeniu i w ogóle szeroko pojętej sztuce tego medium. Scott McCloud, nie tylko twórca, ale także bohater/narrator tego albumu, zaprasza nas na wykład...

Krzysztof | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Zdecydowanie „must read” i cóż więcej dodać, ale... spodziewałem się chyba jakichś bardziej rewolucyjnych tez i spostrzeżeń, po tym jak jeden z okładkowych cytatów mówił, że już nigdy nie spojrzę na żaden komiks w ten sam sposób. Muszę teraz jakiś sobie przeczytać i sprawdzić czy faktycznie tak będzie. Pewnie trochę tak, jednak z drugiej strony większość tego, o czym pisze McCloud, jest dość intuicyjna, i nie będzie wielkim zaskoczeniem; widzę tu wartość raczej w usystematyzowaniu i nazwaniu zjawisk, które każdy czytelnik pojmuje podświadomie.

Isil | 2015-04-23
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Ciekawa pozycja, doceniam trud autora i pracę jaką wykonał i chociaż nie ze wszystkimi jego teoriami się zgadzam to jednak książka wzbogaciła moje postrzeganie komiksu. Miałam też cały czas wrażenie, że jest to trochę poradnik dla tych, którzy chcą zostać rysownikami komiksów.

Snoopy | 2015-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

"Rozumienie komiksu to poważna sprawa" (s. 197). Okazuje się, że dotyka tak złożonych zagadnień, jak sztuka i wszelka twórczość, obrazowanie i narracja, identyfikacja i dookreślenie, czas i przestrzeń, medium, komunikacja i percepcja rzeczywistości. To kwestia filozoficzna i egzystencjalna, stara jak Homo sapiens i sama sztuka. Jest to zarazem medium, które "oferuje zasięg i wszechstronność, łącząc w sobie potencjał plastyczny filmu i malarstwa z intymnością słowa pisanego" (s. 212). Komiks McClouda przedstawia te skomplikowane zagadnienia w sposób pomysłowy i klarowny, samym sobą udowadniając wszechstronności tej formy sztuki, o której opowiada.

WisemantheWise | 2016-12-06
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Dobrze zdaję sobie sprawę, jaką rolę odegrała w świecie komiksów praca McLouda i przyznaję że roli tej nie podważam. "Zrozumieć komiks" bowiem jest czymś oryginalnym, twórczym i omawia dziedzinę komiksu jakby "z środka", również będąc komiksem.
Mam jednak duże zastrzeżenia do ilości treści zawartych w tej pracy. Dla mnie komiksy to przede wszystkim rozrywka, zabawa, odpoczynek. Dlatego uważam, że tytuły komiksowe powinno czytać się swobodnie, łatwo, w miarę szybko. Natomiast w pracy McLouda pojawia się tyle treści pisanej, że przeczytanie każdej następnej strony jest męczącym wyzwaniem. Poza tym w mojej opinii właśnie ilość treści w dymkach przytłacza wręcz treści rysunkowe. Rozumiem, że tutaj autor chcąc przekazać wszystkie informacje naukowe dotyczące komiksów nie mógł pewnie zmniejszyć ilości zdań, jednak dla mnie sprowadza "Zrozumieć komiks" do pracy naukowej, a jeśli tak to lepiej czytałoby się ją jako normalną książkę. Dodatkowo jeszcze pojawia się właśnie bardzo dużo...

książek: 1979

Owszem, ciekawe i pouczające. Pomysłowo narysowane. Opisy technik tworzenia komiksu - bardzo ciekawe i bardzo się cieszę, że ktoś je rozłożył na czynniki pierwsze. Opis różnic między komiksem z kręgu kultury zachodniej a mangami - miodzio.

Niestety, moim zdaniem, trochę McClouda poniosło. "Zrozumieć komiks" to przeintelektualizowany twór, zaś autor zdaje się zapomniał, jak bardzo prace twórców komiksowych są intuicyjne, twórcze i często nieprzewidywalne. I tak, wiem, praca McClouda należy do kanonu, przed którym czoła się chyli, ale uważam, że pominiecie artyzmu i niedefiniowalności komiksu będących w wielu przypadkach jego istotnymi cechami, mocno zubaża tę pracę, ale jednocześnie, na szczęście, otwiera pole do dalszych rozważań nad komiksem, w szerszym horyzoncie.

Być może taki stan rzeczy wynika z faktu, że "Zrozumieć komiks" powstał stosunkowo dawno temu (wczesne lata 90-te ubiegłego wieku).

Paweł Panfil | 2016-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2016

McCloud nie jest skrępowany akademickim backgroundem, dzięki temu może w przystępny sposób opowiadać o tym, o czym chce z perspektywy jaką posiada, czyli o komiksie oczami aktywnego twórcy. Dzięki temu udaje mu się bez snobowania opowiadać o tym medium niejako od środka, co nie znaczy, że nie stara się wykraczać poza kompetencje twórcy, szukając źródeł komiksu w historii, czy próbując nakreślić recepcję tego medium przez lata.

Niezwykle cenna i zachęcająca do zgłębiania tematu lektura, która będąc pracą nota bene badawczą, jest jednocześnie komiksem samym w sobie, łącząc tym samym bardziej naukowo-analityczną treść z formą, która, jak sam autor stwierdza, pomaga przekazywać komunikaty na drodze twórca-odbiorca, jak najmniej je zniekształcając.

Gosia | 2018-07-20
Na półkach: 2018, Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 20 lipca 2018

Jestem oczarowana! Zabawa formą, piękne rysunki, dużo informacji. Idealny prezent dla każdego fana komiksów. Nie potrafię rysować, ale dzieło McClouda jest dla mnie niesamowicie inspirujące - motywuje aby rozwijać swoje pasje. Z pewnością jeszcze powrócę, a tymczasem będę czytała kolejne komiksy bogatsza o wiedzę na temat kształtów dymków, ukazywania ruchu i wielu innych zabiegów stosowanych przez twórców. Pozycja obowiązkowa!

PolishPopkulturę | 2016-03-26
Przeczytana: 26 marca 2016

Dobra pozycja, przedstawiona w ciekawy, łatwo przyswajalny sposób, choć momentami miałem wrażenie, że McCloud za bardzo skupia się na mediach jako takich, zamiast od razu przejść do meritum. Poza tym, brakowało mi bardzo rozdziału o konstruowaniu fabuły czy o pisaniu scenariusza.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

giera | 2015-12-01

Zwykło się mówić, że komiks to medium specyficzne i konwencjonalne. Przyjmujemy te dwa określenia za swoisty pewnik, niewymagający dodatkowego dookreślenia. Jednakże gdybyśmy musieli coś więcej powiedzieć, to czy są jakieś elementy, które mogą pomóc w zrozumieniu oddziaływania komiksu na czytelnika? Jakie znaczenie dla emocji czytelnika ma realistyczne bądź uproszczone przedstawienie postaci? A może kreska lub kolor ma znaczenie? Czy układ kadrów na planszy bezpośrednio przekłada się na to, jak czytamy i jakie emocje odczuwamy? Na czym polega „magia komiksu” i czy można wskazać konkretne miejsce, w którym powstaje?

Scott McCloud w książce „Zrozumieć komiks” stawia sobie podobne pytania, ale także wiele innych i próbuje dać czytelnikowi zadowalającą odpowiedź. Mam wrażenie, że dla autora najważniejsze jest jednak zrozumienie kwestii, jak to jest możliwe, że w komiksie jeden zmysł – jakim jest wzrok – zastępuje inne. Co takiego szczególnego dzieje się w głowie czytelnika, że...