Będziesz smażyć się w piekle

Będziesz smażyć się w piekle
komiks, metal, kultura gniewu
komiksy
damciban

Wielowątkowa opowieść o zespole Deathstar, światowej gwieździe sceny metalowej, ale przede wszystkim o życiu codziennym jego członków. Wszystko zaczyna się, gdy do grupy przyjęty zostaje nowy gitarzysta, który jest fanem Deathstar od ich pierwszej demówki. Oprócz spełnienia muzycznych marzeń i chęci sięgnięcia po sławę, wierzy że granie w zespole tego formatu, pozwoli mu szybko wyjść z...

Wszystko zaczyna się, gdy do grupy przyjęty zostaje nowy gitarzysta, który jest fanem Deathstar od ich pierwszej demówki. Oprócz spełnienia muzycznych marzeń i chęci sięgnięcia po sławę, wierzy że granie w zespole tego formatu, pozwoli mu szybko wyjść z nieciekawej finansowej sytuacji. Te same nadzieje żywi jego żona i mała córeczka (ich kot raczej nie ma szczególnych wymagań). Niestety, stosunki panujące w zespole są dalekie od normalności i zamiast iść ku lepszemu, sytuacja coraz to bardziej się komplikuje…

Fabuła tej tragikomicznej historii o pasji, rodzinie i przyjaźni została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

źródło opisu: http://www.kultura.com.pl/index.php

źródło okładki: http://www.kultura.com.pl/index.php

Wkp | 2016-10-15
Przeczytana: 14 października 2016

GWIAZDA ŚMIERCI

Jak każdy lubię być zaskakiwany. Pozytywnie zaskakiwany, żeby nie było. Po „Będziesz smażyć się w piekle” nie miałem większej ochoty sięgać, bo i nieliczne wczesne komiksy Prosiaka nie przypadły mi do gustu przed laty, a metalu, tym bardziej w jego najciemniejszych odmianach, po prostu nie trawię. Komiks jego autorstwa dotyczący metalowej kapeli nie wydawał mi się atrakcyjny. Ale za sprawą wydawnictwa Kultura Gniewu „Będziesz…” trafiło w moje ręce i muszę przyznać, że dobrze się stało, bo najnowsze dzieło Prosiaka to, pomimo drobnych mankamentów, naprawdę rewelacyjny komiks obyczajowy, grzebiący w brudach gwiazd sceny i ludzkiej głupoty.

Tarantul jest miłośnikiem metalowej gwiazdy Deathstar, kiedy więc dostaje się do zespołu, którego od teraz ma być gitarzystą, czuje, że spełniły się jego marzenia. Co z tego, że sytuacja finansowa w domu jest trudna, a pierwsze „występy” nie należą do udanych, ani tym bardziej dochodowych. Los wkrótce się odwróci. Deathstar to...

Arthaniel | 2017-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Doszły mnie słuchy, że to najlepszy polski komiks roku 2016, więc bierę i czytam. I co? Rzeczywiście - najlepszy polski komiks roku; choć ten jeden raz zgadzam się z internetami. Imo o dobrym komiksie (/książce/filmie; ogólnie: o dobrej historii) możemy mówić tylko wtedy, kiedy wzbudza on(a) w odbiorcy jakieś - jakiekolwiek - emocje. A "Będziesz smażyć się w piekle" opiera się na emocjach; to one są tutaj najważniejsze; człowiek czyta i współodczuwa to, co czują w danej chwili bohaterowie. Warto też w tym momencie zaznaczyć, że w żadnym razie nie jest to komiks o death metalu - zrozumie go absolutnie każdy, kto kocha sztukę jako taką, w każdych jej odmianach i przejawach. O czym więc jest ten komiks? "Będziesz..." to opowieść o pasji, o miłości i o przyjaźni. Niby banał, ale nawet najbanalniejszy z banałów, kiedy mądrze napisany, może stać się nietuzinkową, wartościową lekturą. Polecam gorąco, warto!

NNN | 2016-12-07
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 07 grudnia 2016

Ciekawa historia - jest. Dowcip - obecny. Aluzje i mrugnięcia okiem do miłośników ostrego grania - jak najbardziej. Warstwa graficzna - pozytywna i utrzymana w odpowiednim klimacie.

Prosiak w swoim najnowszym dziele funduje nam podróż w świat ciężkich brzmień, choć tak naprawdę metal można byłoby tu podmienić na każdy inny rodzaj muzyki. Oto bowiem historia marzyciela, którego życzenie się spełnia. I - jak to często w takich sytuacjach bywa - okazuje się, że lepiej by było, aby marzenie marzeniem pozostało.

Rzecz wciąga niesamowicie, bohaterowie są pełnokrwiści. Na szczególną uwagę zasługuje osoba gburowatego Dworfa, nie tylko dlatego, że posługuje się śląską gwarą (co osobiście uważam za atut, a nie jak jeden z opiniujących kolegów - za wadę), ale dlatego też, że dowodzi iż bębniarze to nie tylko tępe maszynki do wystukiwania rytmu.

I na koniec spostrzeżenie - nie mogłem się bowiem oprzeć wrażeniu, że główny szwarccharakter inspirowany jest osobą Petera, lidera grupy Vader....

lobo_tommy | 2017-02-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017, Komiks
Przeczytana: 19 lutego 2017

Znam Prosiaka jeszcze z fanzinów z początku lat 90-tych, zwłaszcza z Prosiacka, dlatego ten komiks to dla mnie trochę taka sentymentalna podróż. Pomijając sentymenty to jest po prostu fajna opowieść w dobrze dopracowanym komiksie. Autor przyłożył się żeby całość była wzorowo pokazana, od tła muzyki metalowej do choćby gwary śląskiej. Teraz tylko zrobić z tego film animowany :)

Galfryd | 2017-04-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komixy
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Znając entuzjastyczne recenzje, a i będąc od dawna fanem Prosiaka, spodziewałem się czegoś znacznie, znacznie lepszego.

Do światowej sławy metalowej formacji Deathstar (Gwiazda Śmierci..cha, cha, zupełnie bez związku z istniejącymi zespołami) dołącza nowy gitarzysta - Tarantul. Liczy, że teraz jego życie ulegnie odmianie, będzie zarabiał dobre pieniądze, zdobędzie sławę realizując swe pasje itd.
Życie okazuje się brutalne, w kapeli panuje korporacyjny wyzysk, muzycy nie są kompanami we wspólnej przygodzie a poniżanymi i zaharowanymi wyrobnikami - całość zaś profitów spływa na wyjątkowo wrednego lidera Deathstar, Lorda Solo oraz managera grupy - Satanisława (to akurat urocze imię).
Atmosfera w zespole jest licha, warunki tras koncertowych kiepskie, pieniądze prawie żadne, pojawiają się również w rodzinie Tarantula ogromne problemy ze zdrowiem...

Średnie to wszystko, naprawdę. Ok, charakterystyczna kreska prosiakowa niezmiennie fajna, generalnie fabuła łapąca za serce, niby...

Metal Szlachetny | 2017-05-09

Nie mogłem nie przeczytać i nazywać siebie nadal metalem. Choć historia majstersztykiem nie jest, to jest nim już fenomenalny styl kreski Prosiaka, to jak potrafi oddać emocje i charakter postaci. W dodatku jest (styl) rozpoznawalny. Plus cała hałda nawiązań - tych oczywistych i tych dla troszkę bardziej wtajemniczonych. Świetny, metalowy komiks. Niech za ocenę posłuży to, że właśnie zabieram się do drugiego czytania, nastawiając ulubioną płytę Vader ;)

Przemek Skoczyński | 2017-05-15
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 15 maja 2017

Niech mnie piekło pochłonie, jeśli to nie jest najlepszy polski komiks ostatnich lat. Dynamika tych przerysowanych postaci, wyrazistość, świetnie współgrająca z tym kreska plus niezła fabuła. Prosiak w mistrzowskiej formie.

KissWillKillYou | 2017-07-01
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Tak właśnie wyobrażam sobie życie muzyka metalowego...niesamowicie chwyta za serce!

katiusza | 2016-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Prosiak ma ogromny talent do niebanalnych historii, dlatego Prosiaka zawsze biorę w ciemno. Po świeżej, tryskającej humorem "Blixie i Żorżecie", poprzez absolutnie romantyczną "Ósmą czarę" dostajemy w końcu "Będziesz smażyć się w piekle". Widać, że Prosiak rozwija się jako twórca, nie tracąc przy tym nic z charakterystycznego stylu. Serwuje nam porywającą słodko-gorzką opowieść o marzeniach i miłości skonfrontowanych z prozą życia. I oczywiście jak to u Prosiaka dynamiczna akcja i trzymające poziom zakończenie. Gorąco polecam każdemu kto jeszcze nie zna tego autora!

damciban | 2016-11-01

Podoba mi się obyczajowa fabuła tego komiksu z problemami i troskami głównych bohaterów. Świetne jest również tło całej opowieści umiejscowione w świecie muzyków black metalu. Jednak z drugiej strony denerwuje mnie gwara śląska używana przez jednego z bohaterów i czarny charakter. Ja rozumiem, że chłop ma wzbudzać we mnie niechęć, ale on jakoś tak podskórnie budzi we mnie agresję. Nie lubię się tak czuć w żadnym momencie mojego życia. To co wyprawia ten gość i ludzie w około niego jest straszne. Powinni go porzucić na scenie przy okazji niszcząc jego karierę. Mimo wszystko warto przeczytać.