Understanding Comics: The Invisible Art

HarperCollins
2007-01-01
2007-01-01
historia komiksu teoria komiksu

Ksiażka przegadana. Forma komiksu kierowana do osób, które tę formę lubią i akceptują, ale wiedzą bardziej dla tych, co komiksów do rąk nie biorą. Druga opcja - książka dla młodzieży.

Czytałem wiele książek o innych książkach, ale nigdy komiksu o komiksach. Zaskakująco dobra i innowacyjna dekompozycja tego medium. Można dowiedzieć się wiele o historii, kresce, narracji i tym co się dzieje w głowie gdy czytamy komiks :) warto!

Koncept dopasowania formy do treści jest super. Laik taki jak ja da radę

Koncept dopasowania formy do treści jest super. Laik taki jak ja da radę

Komiks opowiadający o komiksie i to w naprawdę interesujący sposób, szczególnie, że jest to wykład o teorii. Chociaż wydana 22 lata nic nie straciła na swojej aktualności, ale przez ten czas sporo zmieniło się w naszym obcowaniu z "obrazkami" - stały się w wielu dziedzinach życia codziennością. Ciekawa byłabym, czy autor dodałby jeszcze jakieś rozdziały.
Czy odkryłam coś nowego dla siebie? Uświadomiłam sobie jak ważną rolę odgrywa przestrzeń pomiędzy kadrami, że właśnie w tym pustym pasku jest miejsce na moją wyobraźnię i staję się po części współtwórcą opowieści. Zainteresowały mnie też typy relacji pomiędzy kadrami. Ale to co przede wszystkim jest dla mnie wartościowe to liczne odwołania do wiedzy z zakresu historii sztuki, teorii literatury czy psychologii. Ta wielowymiarowość przedstawianej wiedzy faktycznie daje pełniejszą odpowiedź na pytanie "jak działa komiks".

Czy odkryłam coś...

Ciekawe rozważania o strukturze komiksu i sposobach oddziaływania na czytelnika. Dobrze uporządkowane i przystępnie wyjaśnione. Do tego rysunki pomysłowe i ładnie wykonane, świetnie ilustrujące omawiane tematy. Naprawdę przyjemna lektura.

Dosyć trudny komiks. Rozbija historię i przeróżne style rysowania/tworzenia komiksów na czynniki pierwsze.
Głowa paruje, ale warto, a jeśli kogoś szczególnie interesują historie graficzne, to już pozycja obowiązkowa. Znaleziony w publicznej bibliotece, bo tam coraz większy wybór.

Komiks opowiadający o komiksie, jego historii, sposobach ekspresji, poszczególnych elementach jego tworzenia. Ciekawa lektura, jeśli Was interesuje ta tematyka, podana w przystępny i kreatywny sposób.

Świetna rzecz - komiksowy wykład o komiksowej narracji, który czyta się niczym pasjonującą opowieść.

Fenomenalna incepcja. Rzecz dla artystów, rzemieślników i entuzjastów.

Fenomenalna incepcja. Rzecz dla artystów, rzemieślników i entuzjastów.

Książka naukowa o komiksie w formie komiksu... To się musiało udać i w sumie tak jest, ale nie porywa. Są momenty bardzo błyskotliwe, jest trochę przynudzania, nierówny poziom humoru.

I zasadniczo rozumiem wagę tego przedsięwzięcia, doceniam. Ino nie mogę oprzeć się wrażeniu, że najważniejsze rzeczy zrobiono tu "po łebkach".

• Komiksy
  • Komiks