Gorączka romantyczna

Seria: Klasyka Światowej Humanistyki
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

"Gorączka romantyczna" czytamy we "Wprowadzeniu" Marii Janion to fantastyka i przeżycie kosmosu, to tragizm i rewolucja, to frenezja i niepodległość, to przede wszystkim odkrycie nowej cudowności. Cudowność rzeczywistości stała się dla romantyków podstawową formułą wiedzy o rzeczywistości, o jej nieprzewidywalności, ruchliwości, zmienności. Z "Gorączki romantycznej" uczyliśmy się wiedzy o romantyzmie jako kulturze napięć i antagonizmów, sporów i dialogów. To ta książka pokazywała nam potęgę i słabość romantyzmu, jego dwuznaczny czar i jednoznaczną mądrość. I to ta książka dla wielu czytelników była jedną z doniosłych lekcji obywatelstwa, mądrej polskości i rozumnego człowieczeństwa.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

| 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Książka naukowa. Nie przebrnęłam do końca. Język zbyt skomplikowany, chyba dla polonistów.

Bleaktree | 2016-06-17

Jedna z najważniejszych podstaw mówienia o literaturze fantasy dzisiaj. Wszyscy jesteśmy romantykami ;)

Tadzio Strzałkowski | 2017-10-12
Steviola | 2017-07-27