Okładka książki Pamiętnik z powstania warszawskiego

Pamiętnik z powstania warszawskiego

Autor:
wydawnictwo
Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa
typ
papier
6,58 (1769 ocen i 84 opinie)

Opis książki

Jest to książka obrazująca życie mieszkańców Warszawy podczas powstania w 1944 r. z wieloma odwołaniami do rzeczywistości przedwojennej, czasu wojny w ogóle, a także życia już powojennego. Opis tej historii jest bardzo indywidualny. Oznacza to, że nie znajdziemy w Pamiętniku... wielu dat, konkretnych wydarzeń historycznych, informacji wojskowych, rozkazów, decyzji, dokumentów. Narrator jest główny

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

Prawda, 'Pamiętnik z powstania warszawskiego' czyta się opornie, ale uważam, że taka narracja wręcz pasuje do tematyki.
Podobno Białoszewski najpierw nagrywał swoje wspomnienia, a potem wszystko spisywał słowo w słowo. To może być powód, czemu napisane było tak, jak było. Mniejsza z tym - wspomnienia poety z tak trudnego momentu warto znać. Widok powstania warszawskiego z perspektywy młodego cywila jest bardzo poruszający. Ten naturalistyczny opis jest o wiele ciekawszy niż historyczne sprawozdania dotyczące tego momentu w II wojnie światowej w Polsce.
Trochę głupio mi oceniać czyjeś osobiste wspomnienia, ale Miron Białoszewski zasługuje na taką, a nie inną notę.

onika | 2012-05-24

Jest to książka, po przeczytaniu której chyba z tydzień śniło mi się, że ukrywam się w ruinach przed Niemcami, że przenoszę granty kanałami i przeczekuję bombardowanie w piwnicy...Taki plecak z granatami to jest bardzo ciężka rzecz...

młoda_pisarka | 2014-01-04
Przeczytana: 12 lutego 2012

Książka, która pomogła mi zrozumieć. Książka, która dla mnie samej ma wartość sentymentalną i niezwyczajna lektura, zdecydowanie nie kolejna szkolna pozycja do przeczytania. Żałuję, że czas za szybko płynie.
Egzemplarz z notką od autora dostałam od prababci, a ona od swojego brata, który (o ironio! jaka byłam zaskoczona, kiedy się dowiedziałam) ją napisał. Za każdym razem, kiedy widziałam imię Halina, zastanawiałam się nad tym, czy myślał o niej pisząc książkę. A później zastanawiałam się dlaczego nie mogłam go poznać i dowiedzieć się skąd całe zamiłowanie do pisania się we mnie zrodziło. Książkę oddałam przesiąkniętą łzami, bo historia jest prawdziwa i rani, kiedy czyta się te wszystkie opisy i można sobie tylko to wszystko wyobrażać, co jest nieporównywalne z tym, co w tamtych czasach ludzie przeżywali.
Nawet nie będę pisać, że polecam.

Nola | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Swego czasu wyczytałam, że pozycja ta poraża wojenno-cywilnym naturalizmem - zgadzam się z tym dogłębnie. Zagłada Warszawy, powstanie warszawskie, II wojna światowa, terrorystyczna polityka okupanta kontra nieustanne poczucie zagrożenia, poszukiwanie "bezpiecznego" azylu, patos dramatyzmu chwili i końcowa ucieczka. "Pamiętnik" choć pisany po 20latach od wydarzenia nie traci nic ze swej autentyczności ani świeżości przekazu. Moja opinia - pozycja obowiązkowa dla każdego Polaka.

Pamiętniki najbardziej odzwierciedlają to co się wydarzyło. Dlatego pamiętnik pana Mirona jest niezastąpiony, by poznać prawdę i emocje związane z powstaniem warszawskim. Tekst jest chaotyczny i niepoprawny stylistyczny i często w pewnych momentach urywany. To potwierdza, że opisane wydarzenia nie są spokojne i łatwe i można powiedzieć, że są pisane na bieżąco. Jednak jak przeczytaliśmy początek to wiem, że autor pisał to lata póżniej. Historia dosyć interesująca i emocjonująca, dlatego jako lektura nie jest zła.

„1 sierpnia we wtorek 1944 roku było niesłonecznie, mokro, nie było za bardzo ciepło. W południe chyba wyszedłem na Chłodną (moja ulica wtedy, numer 40) i pamiętam, że było dużo tramwajów, samochodów, ludzi i że zaraz po wyjściu na rogu Żelaznej uświadomiłem sobie datę – 1 sierpnia -i pomyślałem sobie chyba słowami: – 1 sierpnia – święto słoneczników.”

Magda | 2011-05-09
Przeczytana: grudzień 2009

Po raz kolejny sprawdziła się moja teoria: nie każda książka nadaje się do czytania we fragmentach! Pamiętam, że fragment "Pamiętnika...", który znajdował się w podręczniku zirytował mnie. Gdy sięgnęłam po całość - odpłynęłam. Książkę czyta się jednym tchem. Niepowtarzalny styl pisarski Białoszewskiego sprawia, że czuje się, jakby narrator siedział obok nas. Szokujący momentami obraz powstańczej Warszawy przedstawiony przez cywila zmusza do refleksji nad wojną, moralnością i śmiercią. Szkoda, że twórczość Mirona jest niedoceniana i omijana przez polonistów.

skiatos | 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Wstrząsająca lektura. Poraża prostotą języka i szczerością opowieści. Dla mnie najważniejsza książka o Powstaniu Warszawskim.

Asheraa | 2012-11-18
Przeczytana: 14 listopada 2012

Parę lat temu zastanawiałam się jak wyglądała II wojna światowa i m.in. powstanie warszawskie. W szkole dowiedziałam się o tym kilku szczegółów. Wyobrażałam sobie młodych ludzi walczących z wrogiem,
kobiety opatrujące rannych, zabiegane, zapracowane łączniczki... Wiedziałam kiedy wojna wybuchła, kiedy się skończyła, ile ludzi zginęło. Dzięki tej książce mam znacznie inny pogląd na te tragiczne
wydarzenia. Powstanie widzę teraz oczami cywila, zwykłego człowieka, starszego mężczyzny, który chce jakoś przetrwać, młodej dziewczyny, która mimo sytuacji, w której się znalazła, chce kochać, dziecka, które nawet podczas wojny potrafi się cieszyć i w miarę możliwości normalnie funkcjonować.

Styl Mirona Białoszewskiego można albo lubić, albo nienawidzić. Ja zdecydowanie należę do pierwszej z grup. Ogólnie nie przepadam za książkami o tematyce wojennej, ale ta wyjątkowo mi się spodobała.
Dzięki "pokaleczonemu językowi" świetnie wczułam się w akcję, oczami wyobraźni widziałam spadające bomy, "b...

Absurdalna | 2011-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

Cóż można powiedzieć o samej treści, kiedy jest ona krwawym obrazem walczącej w 1944 roku Warszawy. Człowiek mający czterdzieści parę lat opisuje swoje nad wyraz dramatyczne wspomnienia z młodości. Kontrowersyjny pogląd na to co działo się wówczas. Mówi się żyj tak, byś nie bał się własnych wspomnień jednak czasem los płata nam różne figle. Przeczytaj, a dowiesz się jak to jest się obudzić 1 sierpnia wśród ostrzałów i malowanym strachu na każdej ludzkiej twarzy.<br />
„Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” zaczęłam czytać prawdopodobnie w najdogodniejszym możliwym momencie, bo w 67. rocznicę samego Powstania Warszawskiego. Tym sposobem idealnie zwróciłam swoją uwagę na świat wojenno-cywilny 1944 roku.

Po lekturze, czyli na tle prozy Mirona Białoszewskiego właściwie każde moje słowo zabrzmi banalnie i nadzwyczaj potocznie. Nie da się podsumować tak osobistych wyznań żadnymi słowami. Nie znaczy to, że każdy moment książki był dla mnie urzekający… Ale to chyba nie na tym ma pole...

Wiórek | 2011-04-06
Przeczytana: 07 marca 2011

Książka poraża swym naturalizmem wojenno-cywilnym. Poraża formą zapisania; dziwnym słowotwórstwem, błędami i wieloma onomatopejami. Ale chyba najtrudniejszy do złamania jest swoisty rytm, który odrzuca człowieka i sprawia, że nie jest się w stanie przebrnąć przez kolejne zdanie. To rytm życia na pograniczu śmierci, w gruzach, piwnicach, brudzie, głodzie i strachu. Ten rytm trzeba poczuć, a kiedy się to uda samemu się w niego wchodzi; tak naturalnie i samoistnie jak pojawia się strach przed bombami, kiedy słyszymy ryk samolotowych silników. Porażające jest samo zachowanie się bohaterów, którym wszystko jedno, którzy igrają ze śmiercią, by żyć.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku