Pamiętnik z powstania warszawskiego

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Inne wydania

Jest to książka obrazująca życie mieszkańców Warszawy podczas powstania w 1944 r. z wieloma odwołaniami do rzeczywistości przedwojennej, czasu wojny w ogóle, a także życia już powojennego. Opis tej historii jest bardzo indywidualny. Oznacza to, że nie znajdziemy w Pamiętniku... wielu dat, konkretnych wydarzeń historycznych, informacji wojskowych, rozkazów, decyzji, dokumentów. Narrator jest główny

paweł | 2015-11-24
Przeczytana: 22 listopada 2015

Pamiętnik z powstania warszawskiego.Audiobook,bardzo dobrze się słucha.
Można mieć wrażenie,jakby się tam było,w tym czasie.Polecam.

książek: 1989

Prawda, 'Pamiętnik z powstania warszawskiego' czyta się opornie, ale uważam, że taka narracja wręcz pasuje do tematyki.
Podobno Białoszewski najpierw nagrywał swoje wspomnienia, a potem wszystko spisywał słowo w słowo. To może być powód, czemu napisane było tak, jak było. Mniejsza z tym - wspomnienia poety z tak trudnego momentu warto znać. Widok powstania warszawskiego z perspektywy młodego cywila jest bardzo poruszający. Ten naturalistyczny opis jest o wiele ciekawszy niż historyczne sprawozdania dotyczące tego momentu w II wojnie światowej w Polsce.
Trochę głupio mi oceniać czyjeś osobiste wspomnienia, ale Miron Białoszewski zasługuje na taką, a nie inną notę.

książek: 2069
onika | 2012-05-24

Jest to książka, po przeczytaniu której chyba z tydzień śniło mi się, że ukrywam się w ruinach przed Niemcami, że przenoszę granty kanałami i przeczekuję bombardowanie w piwnicy...Taki plecak z granatami to jest bardzo ciężka rzecz...

młoda_pisarka | 2014-01-04
Przeczytana: 12 lutego 2012

Książka, która pomogła mi zrozumieć. Książka, która dla mnie samej ma wartość sentymentalną i niezwyczajna lektura, zdecydowanie nie kolejna szkolna pozycja do przeczytania. Żałuję, że czas za szybko płynie.
Egzemplarz z notką od autora dostałam od prababci, a ona od swojego brata, który (o ironio! jaka byłam zaskoczona, kiedy się dowiedziałam) ją napisał. Za każdym razem, kiedy widziałam imię Halina, zastanawiałam się nad tym, czy myślał o niej pisząc książkę. A później zastanawiałam się dlaczego nie mogłam go poznać i dowiedzieć się skąd całe zamiłowanie do pisania się we mnie zrodziło. Książkę oddałam przesiąkniętą łzami, bo historia jest prawdziwa i rani, kiedy czyta się te wszystkie opisy i można sobie tylko to wszystko wyobrażać, co jest nieporównywalne z tym, co w tamtych czasach ludzie przeżywali.
Nawet nie będę pisać, że polecam.

skiatos | 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Wstrząsająca lektura. Poraża prostotą języka i szczerością opowieści. Dla mnie najważniejsza książka o Powstaniu Warszawskim.

Pamiętniki najbardziej odzwierciedlają to co się wydarzyło. Dlatego pamiętnik pana Mirona jest niezastąpiony, by poznać prawdę i emocje związane z powstaniem warszawskim. Tekst jest chaotyczny i niepoprawny stylistyczny i często w pewnych momentach urywany. To potwierdza, że opisane wydarzenia nie są spokojne i łatwe i można powiedzieć, że są pisane na bieżąco. Jednak jak przeczytaliśmy początek to wiem, że autor pisał to lata póżniej. Historia dosyć interesująca i emocjonująca, dlatego jako lektura nie jest zła.

„1 sierpnia we wtorek 1944 roku było niesłonecznie, mokro, nie było za bardzo ciepło. W południe chyba wyszedłem na Chłodną (moja ulica wtedy, numer 40) i pamiętam, że było dużo tramwajów, samochodów, ludzi i że zaraz po wyjściu na rogu Żelaznej uświadomiłem sobie datę – 1 sierpnia -i pomyślałem sobie chyba słowami: – 1 sierpnia – święto słoneczników.”

Nola | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Swego czasu wyczytałam, że pozycja ta poraża wojenno-cywilnym naturalizmem - zgadzam się z tym dogłębnie. Zagłada Warszawy, powstanie warszawskie, II wojna światowa, terrorystyczna polityka okupanta kontra nieustanne poczucie zagrożenia, poszukiwanie "bezpiecznego" azylu, patos dramatyzmu chwili i końcowa ucieczka. "Pamiętnik" choć pisany po 20latach od wydarzenia nie traci nic ze swej autentyczności ani świeżości przekazu. Moja opinia - pozycja obowiązkowa dla każdego Polaka.

Magda | 2011-05-09
Przeczytana: grudzień 2009

Po raz kolejny sprawdziła się moja teoria: nie każda książka nadaje się do czytania we fragmentach! Pamiętam, że fragment "Pamiętnika...", który znajdował się w podręczniku zirytował mnie. Gdy sięgnęłam po całość - odpłynęłam. Książkę czyta się jednym tchem. Niepowtarzalny styl pisarski Białoszewskiego sprawia, że czuje się, jakby narrator siedział obok nas. Szokujący momentami obraz powstańczej Warszawy przedstawiony przez cywila zmusza do refleksji nad wojną, moralnością i śmiercią. Szkoda, że twórczość Mirona jest niedoceniana i omijana przez polonistów.

Książka dobra i porusza bardzo ważny temat w historii Polski, lecz muszę przyznać, iż bardzo irytował mnie styl pisania autora. A także nagromadzenie przeróżnych nazw ulic, miejsc itp. Rozumiem, że autor chciał jak najwierniej przekazać swoje wspomnienia, co się gdzie działo i kiedy. Jednak dla osoby spoza Warszawy, która nie zna współczesnej topografii miasta, a już zwłaszcza tej dawnej, wszystko zaczyna się plątać, a przechodzenie kanałami wydaje się króciutkim odcinkiem, niestety. Wydawnictwo powinno było dołączyć do książki zarówno mapę dawnej Warszawy, jak i dzisiejszej, aby czytelnik "spoza" mógł lepiej wszystko zrozumieć.

Reading_is_sexyy | 2012-10-29

Dlaczego lektury są takie nudne?
Zachęcona pozytywną opinią mojej bratowej, która ową lekturę przeczytała kilka lat temu, wzięłam się za lekturę, która nie budziła mojej sympatii. Z zapałem wzięłam się za czytanie. Ale już po 5 stronach byłam nią zmęczona.
Jest mi przykro z tego powodu biorąc pod uwagę fakt, że książka porusza bardzo ważny dla nas, patriotów temat.
Ale ja po prostu nie dałam rady przez nią przebrnąć.
Szczególnie irytujący jest styl pisania autora, który stawia kropki tam gdzie nie powinien. Poza tym akcja, co ciężko mi przyznać, jest po prostu... nudna!
Niestety, sprawdzian z lektury będę musiała napisać z 20 stron tej ksiązki i 6cio stronnicowego streszczenia. Na nic więcej zdobyć się nie mogę.
A dwie gwiazdki tylko za patriotyczny temat. Inaczej książka miałaby jedną gwiazdkę.

Dobrze wyjść z pisarzem: Miron Białoszewski

Od kilku już lat czerwiec i lipiec upływają mi pod znakiem Mirona. To jeden z moich absolutnie ulubionych pisarzy? poetów? diarystów? Zresztą nieistotne, jak go nazwiemy, bo dla mnie Miron to po prostu Miron, jego imię to nazwa oddzielnego gatunku literackiego. Rocznica jego śmierci przypada 17 czerwca, a urodzin – 30 czerwca.

Znalezione w Ninatece: Miron Białoszewski jako szaman

Sny to są właściwie filmy na własny użytek. W dokumencie Piotra Morawskiego dawni przyjaciele Mirona Białoszewskiego siedzą na widowni i głośno komentują stare nagrania, których centralną postacią jest Miron Białoszewski.