Pan Cogito

978-83-61298-04-5
poezja polska
poezja
Agnieszka

Do lektur Pana Cogito należą proroctwa Izajasza i pisma filozofów, ale również codzienna gazeta. Znajduje się on w kręgu oddziaływania tysięcy lat europejskiej kultury, ale jest też pod naciskiem najnowszych mód i snobizmów o motylim żywocie. Nie jest o wiele mądrzejszy czy bardziej pewny swoich racji od rzeszy swych współczesnych i współziomków. Wyróżnia go to, że próbuje myśleć, że borykając się z niepewnością i zwątpieniem stara się mimo wszystko ocalić w sobie zdolność do niezależnego myślenia. I stąd jego imię. Herbert w pewnym sensie odwraca słowa& Kartezjusza; nie tylko „myślę, więc jestem”, ale również: skoro chcę istnieć naprawdę – muszę myśleć.

Stanisław Barańczak, „Polityka”, 1974

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 2008

źródło okładki: http://www.wydawnictwoa5.pl/Pan-Cogito;s,karta,id,50

| 2019-01-20

Klasyka.

AisogHIStory | 2018-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Zazdroszczę niektórym polonistom, że mogą czytać w pełni Herberta i rozumieć każde odniesienie do kultury, każdą metaforę, każde porównanie.
W tych wierszach jest taka głębia, drugie dno ... Istna kopalnia wiedzy i świetnych przemyśleń. Za każdym otwarciem tomiku pojmuje się więcej i więcej.
Chcę za kilka lat znowu je wszystkie przeczytać i przypomnieć sobie jakie emocje wywołały we mnie kiedy analizowałam je po raz pierwszy.
" Sekwoja " i " Georg Heym - przygoda prawie metafizyczna " długo zostaną mi w pamięci.

JesteśTymCoCzytasz | 2018-06-13

Czy Zbigniew Herbert zasługiwał na Nagrodę Nobla? Rzecz oczywista. Otrzymała go Wisława Szymborska. Czy słusznie? Wśród kandydatów, poza Herbertem, byli też Różewicz, Herling-Grudziński, Lem.
Dlaczego faworyt Herbert nagrody nie otrzymał? Jako buntownik przeciw Stalinowi i osoba ośmielająca się krytykować polityczne wybory po 1989 roku był po "złej" strone barykady.
Kilka słów o "naszej" noblistce. Trwała walka komunistów z Kościołem. W styczniu 1953 odbył się "proces" kilkunastu księży oskarżonych o "szpiegostwo za amerykańskie pieniądze". Trzech księży skazano na śmierć, a pozostałych na wieloletnie więzienie.
Szymborska z grupą literatów i krytyków(m.in. ze Stanisławem Mrożkiem, Julianem Przybosiem, Brunonem Miecugowem-kontaktem operacyjnym oficera SB czy konfidentami SB jak Terlecki, Słomczyński, Machejek,Nowak itd.) podpisała haniebną "Rezolucję Związku Literatów Polskich w sprawie procesu krakowskiego". W jej treści czytamy : "(...) wyrażamy bezwzględne potępienie dla...

książek: 2019
Efemeryda | 2018-02-25

W moich młodych latach były wierszami z drugiego obiegu, jasne jest więc, że należało je zdobyć i przeczytać oraz zachować na własność:) I oczywiście najważniejsze dyskutowało się o nich na spotkaniach towarzyskich.

Bursikowa | 2018-02-24
Na półkach: Przeczytane, 2018, Poezja
Przeczytana: 24 lutego 2018

Obawiałam się tych wierszy...nigdy nie przemawiała do mnie poezja i nigdy jej nie rozumiałam...
Ale z "Panem Cogito" było inaczej. Fajnie się to czytało, chyba wszystko zrozumiałam :D A może to ja dorosłam :)

Medellin | 2018-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2018

Pan Cogito dzieli się z czytelnikiem swoimi wnikliwymi przemyśleniami. Najpierw, tak jakby nie chciał onieśmielać go zbytnio swoją erudycją i uduchowieniem, skupia się na ciele: na twarzy, nogach i stopach; powoli przechodzi do monologów o swoich najbliższych - ludziach i miejscach, a wreszcie, kiedy wie, że już jesteśmy w jego świecie, dzieli się z nami wierszami o myślach, duszy i przemijaniu.

Zahacza o swoje ulubione rejony czasu i przestrzeni: starożytność, Rzym, Grecję i Palestynę. Gorąco polecam czytelnikom chcącym choć na chwilę wyhamować pęd życia. Naprawdę nie zawiodą się.

olaf2009 | 2017-10-10
Przeczytana: 10 października 2017

Pan Cogito to alter ego poety. To wyraz zagubienia w meandrach współczesności, widziane przez pryzmat przeszłości (historii i literatury) z punktu widzenia przeżytej traumy. Pan Cogito jest pełen chłodu emocjonalnego i analitycznego myślenia, jest skromny, wycofany, sceptyczny, pełen lęku egzystencjalnego, wypowiada się na różne tematy związane z kulturą, historią, sztuką, pobudza swoją postawą do refleksji, zadumy i zatrzymania się w codziennym pedzie. Esencją manifestu światopoglądowego poety jest wiersz "Przesłanie Pana Cogito", który jest bardzo pesymistyczny, w porównaniu z innymi manifestami np. Desideratą. Uważam, że ze względu na erudycję, poruszaną problematykę, Pan Cogito jest bohaterem ponadczasowym.

"Tyle książek słowników
opasłe encyklopedie
ale nie ma kto poradzić"

Skellen | 2017-05-22
Przeczytana: 22 maja 2017

Pan Cogito jest absolutną klasyką gatunku literackiego zwanego poezją. Pytanie: dlaczego tak późno sięgnąłem po Herberta? Może dlatego, że kmiot ze mnie nie wychowany, który za nic ma poezję. Prawda to, nieszczególnie przepadam za poezją, ale doceniam gdy pisze o niej ktoś kompetentny, znający się nań. Ktoś kto opisuje obcowanie z poezją, jak z upragnioną kochanką, jako przeżycie estetyczne i ekstatyczne. Duchowne i cielesne niemal jednocześnie. Działa mi na wyobraźnię takie podejście i taki opis dobrej, bardzo dobrej, wybitnej i natchnionej- ponadczasowej poezji. Taka jest poezja Zbigniewa Herberta. Nie są to wiersze łatwe, do jednorazowego przeczytania i zapomnienia. Raz smakując ten rodzaj poezji, trzeba wracać do tych fraz, myśleć o nich, starać się uchwycić sens, głębsze znaczenie i jeszcze głębszą wymowę. Ciągle aktualny i wciąż na nowo odkrywczy. Człowiek, który nie dostał Nobla, tak zadecydowała brać salonowa, gdyż parał się wierszem zbyt bezkompromisowym, jego poezja i...

Emsi | 2017-03-14
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 14 marca 2017

Moja ocena tej pozycji jest marna. Nie dlatego, że "Pan Cogito" jest słaby sam w sobie, lecz dlatego, że i ja w tej kwestii bardzo zawiniłam.

Co zrobić, by sprostać poezji Herberta? By poznać te wszystkie lektury, do których Pan Cogito się odwołuje? Jak rozwinąć swoje intelektualne horyzonty, by zrozumieć wszystkie sensy? Ilu ja znam filozofów? Chyba nie ma ich zbyt wielu w mojej świadomości.

I zapewne dlatego czuję ogromną pustkę i niemoc. Bo chciałabym czuć tę poezję tak, jak ona na to zasługuje, lecz jestem na to zbyt słaba.

Dejw | 2016-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2016

Niezwykła poezja w pięknym stylu, która ubogaca człowieka :) Przekazująca ponadczasowe wartości, osadzona w historii i kulturze, skłaniająca do ważnych refleksji nad samym sobą, przepełniona mądrością. "Pan Cogito myśli o powrocie do rodzinnego miasta", "Pan Cogito czyta gazetę", "Pan Cogito rozmyśla o cierpieniu", "Pan Cogito a myśl czysta", "Domy przedmieścia", "Alienacje Pana Cogito", "Hakeldama", "Kaligula" czy wreszcie "Przesłanie Pana Cogito" to absolutne majstersztyki :) Zbiór ten polecam każdemu wrażliwemu człowiekowi ;)