Medaliony

3 680
1 159
Krzysiek W

Inne wydania

Historia świata obfituje w wydarzenia wzniosłe i piękne, jak również w takie, o których wszyscy chcielibyśmy zapomnieć, wypełniające najczarniejsze karty historii. To właśnie literatura jest nośnikiem prawdy, nie pozwala zapomnieć o niechcianej i niewygodnej rzeczywistości. Medaliony to miniatury prozatorskie, przekazujące wstrząsające fakty z czasów II wojny światowej. W oszczędny sposób ale...

Medaliony to miniatury prozatorskie, przekazujące wstrząsające fakty z czasów II wojny światowej. W oszczędny sposób ale nie przebierając w słowach Nałkowska opowiada ustami ofiar, świadków, pokrzywdzonych, ocalonych o historii, która niestety się wydarzyła. To światowej wagi świadectwo ludzkiej krzywdy nikogo nie pozostawi obojętnym.

źródło opisu: http://www.greg.pl/lektury/9,549_Medaliony.html

źródło okładki: http://www.greg.pl/lektury/9,549_Medaliony.html

Opinie czytelników (19834)

Dopiero po czternastu latach powróciłam do tej objętościowo niewielkiej, ale wstrząsającej książki. Znalazłam ją wtedy przypadkowo na półce rodziców w domu, nie miałam pojęcia czego ona dotyczy. Jeszcze nie interesowała mnie tematyka IIWŚ, dopiero po przeczytaniu "Medalionów" postanowiłam zagłębić się w temat, chociaż zrobiłam to nie tak od razu po skończeniu czytania.

Autorka w każdym z opowiadań doskonale przedstawia ogrom cierpienia i rozpaczy ludzi. Wiele książek o tej tematyce mówi tylko o suchych faktach, "Medaliony" chociaż krótkie, potrafią wryć się w pamięć i serce. Beznamiętne relacjonowanie tak wstrząsających wydarzeń zrobiło na mnie ogromne wrażenie, również po tych wielu latach, kiedy przeczytałam ją ponownie.

Myślę, że jest to książka, z którą każdy powinien się zapoznać. Zmusza do refleksji i przypomina wydarzenia, o których po prostu nie wolno nam zapomnieć.

Pinkiman | 2016-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 maja 2016

Ostatnie słowa tej powieści zostawiły dreszcze na całym ciele. Te drobne opowieści powiązane złem, które spowodowała 3 rzesza, są tak abstrakcyjne, że wydają się nierealne. Wytwarzanie produktów z ludzi, wykorzystywanie ich do eksperymentów, wymyślne torturowanie - to wszystko brzmi jak coś co mogło się zdarzyć na kartach powieści, a nie w prawdziwym życiu. Koszmar, który jeden człowiek drugiemu zadał w imię czego? Chorej ideologi wpajanej przez propagandę nazistów? Trzeba dojrzeć do tej książki, a wtedy zostawia po sobie trwały ślad. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich.

nadzieja1925 | 2016-05-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 09 maja 2016

„Ludzie ludziom zgotowali ten los”
Wyroby mydła z tłuszczu trupów? Strzelanki na ulicy w biały czy nie biały dzień? Niemożliwie okropne traktowanie drugiego człowieka? Obozy koncentracyjne?
To że człowiek zrobił to dla drugiego człowieka jest paskudne i od nas zależy, czy kiedykolwiek pozwolimy jeszcze na to.
Pamiętajmy!
Bo w chwili gdy zapomni naród swą historię jest stracony.
Idealne dopełnienie wizyty w Oświęcimiu i domówienie niedomówionych rzeczy. Wstrząsająco oczywiście. Ludzie mdleją na samą opowieść o tym, a jak czuli się, gdy musieli to przeżyć?

GraceSuarez | 2016-05-07
Przeczytana: 02 czerwca 2015

"Ludzie ludziom zgotowali taki los..."
Okropnie smutna. Bardzo wstrząsająca.
Gdyby Nałkowska wymyśliła sobie tę książkę napisałabym "chylę czoła za niewiarygodną historię"
Ale to wszystko zdarzyło się naprawdę.

Gdy kończę czytać książkę towarzyszy mi splot różnych myśli/emocji.
'Wspaniała opowieść/ Średnia / przeciętna'
W tym wypadku nie wiedziałam nic. Patrzyłam ślepo w podłogę i nie dochodziły do mnie żadne obrazy, które mnie otaczały.

Trzeba mieć mocne nerwy do tej książki. Niemniej niech każdy przeczyta. Po prostu.

I cieszę się, że to była moja szkolna lektura. W przeciwnym razie nie dowiedziałabym się o niej. Szkoda tylko, że z całej mojej klasy tylko ja przeczytałam.

Witold Lisek | 2010-08-22
Przeczytana: 03 marca 2014

WSTRZĄSAJĄCA!!!
Niesamowity realizm.
Proces ludobójstwa był przemyślany, sprawny i zadziwiająco dobrze zorganizowany

Uroczystość poświęcenia gilotyny-paradoks.
Trupy na zapas.
Dzieci bawiące się w palenie Żydów.

Zbrodniarzami byli Niemcy, przedstawiciele ludności niemieckiej, nie działający w imieniu NSDAP, czyli partii narodowo-socjalistycznej, ale w imieniu państwa niemieckiego, którym rządził wybrany w drodze demokratycznych wyborów kanclerz III Rzeszy, Adolf Hitler. Mówienie o „nazistach” ma zapewne zamazywać ten fakt.
Takie bestialstwa dokonywali Niemcy,a nie jacyś bliżej nieokreśleni faszyści pochodzący najpewniej z Marsa.
Skoro Niemiec mordujący podczas Holokaustu to według nowych zasad wcale nie Niemiec, tylko nazista, to dlaczego Polak pomagający nazistom to już Polak, a Litwin to Litwin?
Należy o tym bestialstwie pamiętać po wsze czasy i żadnego przebaczenia.
Niestety Niemcom udało się oddzielić słowo Niemcy od naziści. Dziś...

Magdalena | 2010-12-21
Przeczytana: 2010 rok

Jej czytanie aż boli.
Boli to, co zostało utrwalone na kartach.

Wiele jest lektur szkolnych, do których powróciłam i na które - po powtórnym czytaniu - spojrzałam inaczej.

Do tej powieści nigdy więcej nie wrócę. Przeczytałam ją raz i myślę nie zapomnę tych ośmiu opowiadań. Każde opowiadanie zawierało w sobie zaledwie skrawek losów ludzkich, zaledwie muśnięcie, ledwie troszeczkę uchylono przed nami zasłonę przeszłości. A przecież groza tych opowiadań dosłownie przytłaczała i przyduszała do ziemi.

Pamiętam, że po przeczytaniu 7 opowiadań, spojrzałam na opowiadanie ostatnie pt. "Dorośli i dzieci w Oświęcimiu". I nie zapomnę pierwszego zdania, kiedy autorka pisze, że obok zgrozy najsilniejszym uczuciem, jakiego doświadczamy, jest zdziwienie. Wtedy dopiero uderzyło mnie, że czytałam pierwsze opowiadania, ale ich sobie nie uświadamiałam. Nie umiałam ich sobie wyobrazić - bo zdziwienie, że ludzie są zdolni do podobnych czynów, w pewien sposób łagodziło mój szok. Nigdy nie zapomnę tego uczucia. I nigdy więcej nie chcę go sobie przypomnieć.

Czytanie o okrucieństwie ludzkim jest niczym w porównaniu z doświadczeniem go, lecz i tak się trochę przymierzałam do tej książki. Ominęła mnie literatura wojenna w liceum, więc do tej pory zapoznałam się tylko z "Kamieniami na szaniec" oraz wierszami.

Byłam w Bełżcu i na Majdanku, więc przewijają mi się teraz przed oczyma tamte wspomnienia. Ogrom ofiar, cierpienia, bólu i bestialstwa jest nie do ogarnięcia. Najgorsze jest to, że w pewnym sensie taki stan nie przeminął, trwa nadal, choć w innej formie. Jak to świadczy o naszym gatunku?

"Medaliony" Zofii Nałkowskiej to zbiór siedmiu opowiadań i jednej krótkiej próby podsumowania realiów z czasów II wojny światowej. W okrojonej wersji, ale prawdziwej, bez patosu, lecz z prostotą chwytającą za serce.

Zdaję sobie doskonale sprawę, że opisy mogły być bardziej wstrząsające, ponieważ w rzeczywistości było o wiele gorzej.

"Ludzie ludziom zgotowali ten los"

Soczekmarchewkowy | 2010-10-06

O książkach tego typu nie wolno mówic "rewelacyjne" albo "bardzo dobre", bo one nie maja w sobie nic dobrego, mówią o ogromnej tragedii, przywołują najgorsze obrazy, chwytają za serce, wzruszją. To tragiczne opowiadania, przepełnione bólem jaki czujemy poznając kolene postacie. Litość,bezsilność, czasem wściekłość.... ksiązka wywołuje właśnie tego typu emocje, pozwala nam poczuć się ludźmi, uczy nas pokory do życia.
Dlaczego warto ją przeczytać? Bo warto pielęgnować i poznawać historię, bo nie można zapomnieć o przeszłości a w ten sposób uświęcamy pamięć bohaterów.

Wojciech Gołębiewski | 2015-10-22
Przeczytana: 22 października 2015

Rok 1946. Trwa wojna domowa. Citroeny bezpieki krążą po mieście. Na kogo dzisiaj padnie można wróżyć z fusów... Zabierają i nie wiadomo, czy zatłuką na śmierć czy zrobią ministrem. Pięć lat okupacji niemieckiej nie spowodowało takiej paniki, jak perspektywa nadejścia kacapów. Jak nadchodzili w 1944, nawet ja, jednoroczny malec, irracjonalnie uciekłem z Warszawy za Mszczonów (ze spanikowanymi rodzicami). Irracjonalnie, bo przecież i tak trzeba było wrócić, innej opcji nie było. Od zbrodni dnia powszedniego należy odwrócić uwagę społeczeństwa karmiąc je makabrycznymi opowieściami o zbrodniach niemieckich. Nałkowska jest dyspozycyjna. Talent ma, co wykazała pisząc przed wojną "Granicę", chęci też, a dostęp do źródłowych materiałów zapewnia jej praca w Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich.

Nałkowska (1884 -1954), córka uczonego, przedwojenna inteligentka,...

zobacz kolejne z 19824
15 inspirujących pisarek, które warto znać

W zeszłym tygodniu pewien 84-letni amerykański pisarz – konkretnie Gay Talese – znalazł się w centrum zainteresowania mediów społecznościowych. W czasie wykładu, jaki prowadził w Boston University, zapytany o pisarki, które go zainspirowały, odpowiedział: „Żadna”. Dziennikarze i internauci zasypali go nazwiskami autorek, które wobec takiego powinien poznać.

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?