Temat na pierwszą stronę

Okładka książki Temat na pierwszą stronę
Umberto Eco Wydawnictwo: Noir sur Blanc literatura piękna
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Numero zero
Wydawnictwo:
Noir sur Blanc
Data wydania:
2015-05-06
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Data 1. wydania:
2015-01-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373925328
Tłumacz:
Krzysztof Żaboklicki
Tagi:
literatura włoska Krzysztof Żaboklicki

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Early edition



1018 51 118

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
980 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
570
353

Na półkach:

Lektura książki Umberto Eco jak zwykle sprawiła mi niekłamaną przyjemność. Nie jest to może opowieść tego formatu co, np. „Wahadło Foucaulta”, jednakże w książkach nie tylko objętość się liczy lecz i treść. Ta ostatnia w „Temacie na pierwszą stronę” nie pozostawiła mnie bez refleksji. Metoda manipulacji za pośrednictwem słowa pisanego jest znana od dawna, sam autor zajął się także tym tematem w swojej poprzedniej opowieści, „Cmentarz w Pradze” jednakże tym razem, manipulacja w mass mediach w szczególności jest głównym zagadnieniem przywołanym w książce. Cóż więcej można dodać w kwestii poruszonej przez Eco? Od dawna słychać głosy, że media zatraciły swoje pierwotne powołanie na rzecz nawet nie kreowania opinii, a raczej mówienia nam, co mamy myśleć. Ich rolą stało się niejednokrotnie stwarzanie rzeczywistości, a nie informowanie odbiorcy. Czwarta władza na ogół „usprawiedliwia się” powodami ekonomicznymi w swoich poczynaniach, choć są jeszcze i powody polityczne a niekiedy nawet osobiste. Efekty są takie, iż często przedstawia się nam informacje nierzetelnie, jednostronnie, na bardzo niskim poziomie. Zapomina się o pryncypiach deontologii, o dbałości o język nawet nie wspominając. Ci z nas, którzy mają ambicję być dobrze poinformowanymi muszą poświęcać wiele czasu na zapoznanie się z informacjami z kilku różnych źródeł od krajowych po zagraniczne.
Co do teorii spiskowych … Zazwyczaj nie biorą się z niczego. Los jednego z bohaterów książki zdaje się to potwierdzać. Spiski się zdarzają. Można by przywołać wiele przykładów, które rozgrzewają społeczeństwo do czerwoności, i co do których toczą się spory. Żeby jednak nikogo nie urazić posłużę się przykładem z bardziej odległej przeszłości: sprawa generała Sikorskiego. Oficjalna wersja śmierci generała to katastrofa nad Gibraltarem, jednak wciąż huczą mi w głowie słowa Andrzeja Bobkowskiego ze „Szkiców Piórkiem”, naocznego świadka tamtych czasów, o tym, jak bardzo Sikorski jest niewygodny dla aliantów i, że nie będzie wielkiej niespodzianki, jeśli generał wkrótce zginie. No i zginął. Co więcej, niedawno rząd czy też parlament brytyjski przedłużył termin otwarcia archiwów wojennych o kolejne 50 lat. Biorąc pod uwagę te fakty, myśląca osoba będzie miała spory dystans do oficjalnej wersji śmierci generała.
Jak widać z powyższego, opowieść Umberto Eco mimo iż krótka i napisana lekkim stylem, prowokuje do rozmyślań dużo większego kalibru. Polecam fanom autora i nie tylko.

Lektura książki Umberto Eco jak zwykle sprawiła mi niekłamaną przyjemność. Nie jest to może opowieść tego formatu co, np. „Wahadło Foucaulta”, jednakże w książkach nie tylko objętość się liczy lecz i treść. Ta ostatnia w „Temacie na pierwszą stronę” nie pozostawiła mnie bez refleksji. Metoda manipulacji za pośrednictwem słowa pisanego jest znana od dawna, sam autor zajął...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 230
  • Chcę przeczytać
    515
  • Posiadam
    355
  • Teraz czytam
    36
  • Audiobooki
    13
  • Chcę w prezencie
    13
  • 2018
    12
  • 2015
    10
  • 2023
    10
  • 2016
    9

Cytaty

Więcej
Umberto Eco Temat na pierwszą stronę Zobacz więcej
Umberto Eco Temat na pierwszą stronę Zobacz więcej
Umberto Eco Temat na pierwszą stronę Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także