Śmierć Achillesa

Tłumaczenie: Jerzy Czech
Cykl: Przygody Erasta Fandorina (tom 4)
Wydawnictwo: Świat Książki
Смерть Ахиллеса
Ewa Gawlik

Rok 1882. Fandorin powraca do Rosji po sześcioletnim pobycie w Japonii. Wkrótce po przybyciu do Moskwy dowiaduje się o śmierci generała Sobolewa. Bohater wojny z Turcją zmarł jakoby na atak serca, jednak okoliczności tragedii budzą podejrzenia. Istotną rolę w sprawie odgrywa piękna śpiewaczka Wanda. Lecz wkrótce na horyzoncie pojawia się niemiecki szpieg, po nim zawodowy morderca, a wszystko zaczyna otaczać aura spisku politycznego...

Czy zabójstwo generała Sobolewa było morderstwem politycznym? Kto odebrał Erastowi Fandorinowi teczkę z milionem rubli? Jaką rolę odgrywa najemny zabójca Achimas i co wiąże go z dworem cesarskim?

źródło opisu: Świat Książki, 2014

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Meowth | 2016-03-08
Przeczytana: 08 marca 2016

W Moskwie zmarło się Michaiłowi Dmitrijewiczowi Sobolewowi – zwanemu Białym Generałem, ukochanemu przez cały naród bohaterowi spod Plewny. Ot, nieszczęście, żałoba narodowa, ale i kłopot, bo choć sekcja zwłok wykazała „paraliż sercowy”, to pewne dodatkowe okoliczności oraz nos Erasta Pietrowicza Fandorina podpowiadają, że nie była to jednak śmierć naturalna. Rozpoczyna się więc zagmatwane śledztwo, w którym asesor kolegialny ponosi kolejne zagadkowe porażki, a dochodzenie zatacza coraz szersze kręgi, obejmując śpiewaczkę i szefa tajnego wydziału policji, niemieckiego szpiega i króla moskiewskich rzezimieszków. Co łączy ze sobą te tak różne osoby? I kto sprawia, że wszelkie działania Fandorina okazują się tak nieudane?

Grigoriju Szałwowiczu, bardzo panu dziękuję – tym razem podobało mi się ogromnie i czytałam z wielką przyjemnością. Niebanalnie skonstruowana intryga, wartka akcja, dużo humoru i ciekawa galeria postaci (Masa i książę Dołgorukoj – wspaniałe typy!). Teraz tym...

macdej | 2016-05-26

„Śmierć Achillesa” opowiada co przydarzyło się Erastowi Fandorinowi, błyskotliwemu moskiewskiemu detektywowi, tuż po powrocie z kilkuletniego pobytu w Japonii. Po przyczynieniu się do rozbicia tajnej międzynarodowej organizacji, dołożeniu cegiełki do sukcesu wojsk carskich w wojnie z Turcją i rozwiązaniu zagadki tajemniczego zabójstwa na luksusowym statku rejsowym, teraz błyskawicznie pnący się po szczeblach kariery urzędniczej Fandorin staje przed koniecznością wyjaśnienia okoliczności śmierci swojego dawnego znajomego, ubóstwianego przez Rosjan generała.

Choć połapać się w zręcznie splecionej intrydze nie jest łatwo, tym bardziej w bezmiarze postaci: wojskowych, urzędników czy ich służby, szczególnie kiedy autor używa zamiennie imion odojcowskich, wraz z upływem stron coraz więcej wskazuje, że zgon tytułowego Achillesa nie był przypadkowy, swoją rolę odegrała w nim mająca kontakty z obcym wywiadem białogłowa, a i podkomendni denata kryją jakąś tajemnicę. Przede wszystkim jednak...

michall_1985 | 2015-12-02
Przeczytana: grudzień 2015

Jak czytam recenzje wydawców książek,to czasem mam wielką ochotę rzucic wszystko i przeczytac daną pozycję natychmiast.
Ale czasem się rozczarowuję...Tak było tym razem.

Jest to pierwsza książka Akunina,którą przeczytałem,dlatego też musiałem troszkę przyzwyczaic się do stylu narracji.
Styl jest dobry,momentami aż nazbyt wysublimowany.Jest to męczące,jeśli oczekuje się typowego kryminału.
Akcja rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku w Moskwie.Autor świetnie oddał ducha tej epoki,mentalnośc ludzi,ówczesne realia i sposoby prowadzenia śledztw.Autor serwuje całą gamę ozdobników,wprowadza mnóstwo postaci,tytułów z owych czasów odwlekając moment przejścia do głównego wątku.
Postac głównego bohatera jest przerysowana,posiada on niebywałe zdolności,ma dużo szczęścia w losowaniach i talent aktorski.
Mnie nie za bardzo przypadł do gustu.Podobnie jak jego sługa,Masa,który z założenia miał byc zabawny.

Czytałem wiele opinii na temat tej książki,wszyscy piszący byli nią na ogół...

Gothabella | 2014-03-30
Przeczytana: 10 marca 2014

Ależ ten Akunin jest rewelacyjny. Nie chciało mi się iść do biblioteki w piątek, więc, z braku świeżych atraktantów drukowanych, zaczęłam czytać "Śmierć Achillesa" po raz DRUGI po TRZECH TYGODNIACH od poprzedniego przeczytania, zresztą zupełnie bez przekonania że to, co robię, ma jakikolwiek sens - ale było jeszcze lepiej niż za pierwszym razem! Teraz, jako człowiek wtajemniczony w rozwiązanie kryminalnej zagadki i niemający w związku z tym typowego ciśnienia z tyłu czaszki pt. o-kurna-co-to-będzie, mogłam po prostu delektować się językiem, opisami i postaciami, całą tą tkaniną niuansów z kolorowych nici. Nie do pomyślenia w przypadku "zwykłego" kryminału do przeżucia i wyplucia; każdy kryminał, z jakim się spotykam, jest przy książkach Akunina jak ścierka do podłogi marki Jan Niezbędny przy włoskim gobelinie.

Leelunia | 2014-06-08
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Rzecz jasna - fantastycznie ukazane realia XIX-wiecznej Rosji.
Rzecz jasna - zaskakujące zwroty akcji.
Rzecz jasna - wyjątkowe zakończenie.
Rzecz jasna - pokochałam Fandorina.
Lecz co innego zapamiętałam z lektury: tak się śmiałam, że spadłam z hamaka i rozbiłam sobie łokieć sobie łokieć na krwawą miazgę(łokieć, nawiasem mówiąc, ciągle mnie boli - więc trudno mi o niej zapomnieć)!

Bożena | 2016-10-17

Dlaczego ja do tej pory nie czytałam Akunina!? Przeczytałam błyskawicznie i nieźle ubawiłam. Książka jest świetna, jeśli oczywiście podejść do niej z przymrużeniem oka. Fandorin to dla mnie takie skrzyżowanie Jamesa Bonda z Sherlockiem Holmesem. Z drugiej strony na Goodreads znalazłam opinię, której autor powołując się na zdanie zaprzyjaźnionego Rosjanina twierdzi, że jest to obraz współczesnej Rosji, mimo że rzecz dzieje się w latach osiemdziesiątych XIX w. Ciekawe podejście. Na pewno sięgnę po inne książki z tego cyklu.

desaparecido | 2014-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Akunin w wyśmienitej formie.

Fandorin – mistrz charakteryzacji i kamuflażu, po czteroletnim pobycie w Japonii, wraca do Moskwy i trafia na godnego siebie przeciwnika – Achimasa Welde, kaukaskiego płatnego mordercę z najwyższej półki, gorszego od wszystkich policji i wywiadów razem wziętych. Dobre tempo i klimat opowieści. Brawurowe sceny, spektakularne zwroty akcji i lekki, inteligentny humor.

Zdecydowanie warto ukąsić tę pozycję.

domizzz | 2014-12-05
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Trafiłam do XIX-wiecznej Moskwy i chwilę trwało zanim przywykłam do tego świata, ale im dłużej czytałam, tym bardziej mnie wciągał. A potem pochłonął mnie całkiem i w te krótkie chwile, które poświęcałam na czytanie kompletnie odrywałam się od rzeczywistości. W efekcie kilka razy prawie przejechałam swój przystanek, albo zapomniałam wysiąść na pętli tramwajowej...

Erast Fandorin to kolejny literacki detektyw, który mnie zafascynował. Śmiem twierdzić, że tak jak Poirot, pomimo że są to postaci skrajnie różne. Fandorin wzbudził mój podziw swoimi zdolnościami dedukcji i sympatię, bo to całkiem porządny i inteligentny człowiek. Zwłaszcza jak na czasy, w których przyszło mu za sprawą Akunina żyć.

"Śmierć Achillesa" jest też skonstruowana w bardzo fajny sposób. Książka dzieli się na trzy zasadnicze części. W pierwszej otrzymujemy informacje o morderstwie i moskiewskie służby rozpoczynają śledztwo. Kilkakrotnie wydaje się, że sprawa została rozwiązana, a wtedy na powierzchnię wypływają...

Kata | 2014-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Znakomita książka. Genialnie opisany klimat carskiej Rosji, intryga polityczna i los zwykłych uczciwych obywateli do których zalicza się Fandorina, którzy pragną jedynie sprawiedliwości - wszystko to splata się ze sobą w tej niezwykle ciekawej i zajmującej pozycji Borisa Akunina. W świetny sposób ukazane jest w dziele jak ogromny wpływ na dorosłe życie człowieka ma dzieciństwo. Utwór godny polecenia
"Skrajne okrucieństwo jest odwrotną stroną tchórzostwa (...) bo to dwie najgorsze cechy rodu ludzkiego"

Cyfranek | 2013-09-30
Przeczytana: 29 września 2013

"Śmierć Achillesa" znowu nie zawierała tego, na co liczyłem, czyli przygód Fandorina w Japonii. Akcja rozpoczyna się powrotem bohatera do Rosji. Ale mój smutek nie trwał długo, ponieważ autorowi udało się po raz kolejny stworzyć znakomitą intrygę i wciągnąć mnie w realia dziewiętnastowiecznej Moskwy. Tym razem śledztwo znowu ociera się o najwyższe sfery życia politycznego i wojskowego. Po raz kolejny też książka oparta jest na innej technice literackiej. Relacja tych samych wydarzeń pokazana jest z dwóch (przeciwnych) punktów widzenia.
A więc dzięki różnym zabiegom literackim oraz mnogości pomysłów autor nie powtarza się. To bardzo pozytywna uwaga przy założeniu, że przeczytałem kolejne cztery książki z tego samego cyklu w przeciągu kilkunastu dni.
Niestety, na tym tomie muszę zrobić sobie przerwę w poznawaniu świata wykreowanego przez Borisa Akunina. Jeśli zacznę kolejny tom, znowu wszystko inne zejdzie na dalszy plan aż do momentu, gdy dotrę do ostatniej strony.