Uległość

Okładka książki Uległość Michel Houellebecq
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Uległość
Michel Houellebecq
6,7 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Soumission
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2015-09-23
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-23
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328021204
Tłumacz:
Beata Geppert
Tagi:
Beata Geppert
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Czy islam może być ratunkiem dla nas, Europejczyków?



1389 159 87

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
2476 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2
2

Na półkach:

Czym jest tytułowa uległość? Konformistycznym podejściem do zmian społeczno-politycznych? Pogodzeniem się z kompletnym brakiem sensu i celu we własnym życiu? Opisem muzułmańskiego podejścia do relacji Bóg-Człowiek, jak zdaje się nas przekonywać nowy rektor paryskiej Sorbony?

Autor przedstawia nam wizję Francji z roku 2022 r., w której - w skutek politycznego deal'u - władze przejęło pozornie umiarkowane ugrupowanie islamskie. Na tym tle prowadzi on rozważania socjologiczne, filozoficzne, a także politologiczne. Główny bohater "Uległości" jest przedstawicielem świata humanistycznej nauki, wykładowcą akademickim, przeżywającym kryzys osobowościowy, religijny, także kryzys wieku średniego. Jego dekadenckie przemyślenia na temat samego siebie wpisują się w szerszy kontekst; panującego wśród francuskiej inteligencji poczucia fin de siecle'u, podskórnego przekonania, że nadchodzą nieodwracalne zmiany, z którymi jednak nie mają siły i ochoty walczyć. Jako klasa społeczna są bierni i apatyczni, nastawieni na konsumpcjonizm i hedonizm, jako liberalna (w rozumieniu akceptacji pewnych stałych, "francuskich" wartości) inteligencja ponoszą klęskę - dają za wygraną zarówno na polu obrony chrześcijańskich źródeł swojej tożsamości, jak i z drugiej strony, nie udaje im się też obronić cywilizacyjnego dorobku rewolucji francuskiej. Milcząco, potulnie, w zamian za perspektywę większej pensji i potencjalnych kilku żon (kobiecego spojrzenia w książce brak, co też znamienne), akceptują szariat w wersji soft - przynajmniej na rok 2022...

Oskarżanie Autora o antyislamską fobię, czytanie "Uległości" jedynie na płaszczyźnie political-fiction, jest zdecydowanym uproszczeniem i spłyceniem przekazu. Wizja islamistycznej Europy jest jedynie przyczynkiem do dyskusji na temat kondycji francuskiej i europejskiej inteligencji, jej miejsca w kształtowaniu tożsamości kulturowej państw Europy. Autor stara się nam powiedzieć, że jeśli nic w sobie nie zmienimy, to taka wizja świata może się nam ziścić. Niektórzy na tych zmianach zyskają, inni (kobiety, Żydzi) stracą - jednak tymi drugimi francuska inteligencja zdaje się nie przejmować. I może to jest właśnie w tym najsmutniejsze.

Czym jest tytułowa uległość? Konformistycznym podejściem do zmian społeczno-politycznych? Pogodzeniem się z kompletnym brakiem sensu i celu we własnym życiu? Opisem muzułmańskiego podejścia do relacji Bóg-Człowiek, jak zdaje się nas przekonywać nowy rektor paryskiej Sorbony?

Autor przedstawia nam wizję Francji z roku 2022 r., w której - w skutek politycznego deal'u -...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 667
  • Chcę przeczytać
    3 322
  • Posiadam
    1 367
  • Teraz czytam
    139
  • Chcę w prezencie
    89
  • Ulubione
    81
  • Literatura francuska
    46
  • 2020
    40
  • 2019
    38
  • 2018
    37

Cytaty

Więcej
Michel Houellebecq Uległość Zobacz więcej
Michel Houellebecq Uległość Zobacz więcej
Michel Houellebecq Uległość Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także