Trendy grudnia lubimyczytać.pl

LubimyCzytać
02.01.2020

Za nami grudzień, czyli z jednej strony świąteczna gorączka, z drugiej czas wytchnienia i dla wielu czytelników chwile na nadrobienie książkowych zaległości. Jakie tytuły były w tym czasie najczęściej wyszukiwane na lubimyczytać.pl i kto zdominował końcoworoczne zestawienie? Przyjrzyjmy się trendom grudnia!

Trendy grudnia lubimyczytać.pl

Pierwsze trzy miejsca zajmują książki naszej świeżo upieczonej noblistki, Olgi Tokarczuk. „Bieguni”, „Księgi Jakubowe” i „Prawiek i inne czasy” nie po raz pierwszy pojawiają się w naszym zestawieniu. Czytelnicy lubimyczytać.pl piszą o nich:

Mimo, że się nie spodziewałam, jestem całkowicie zauroczona...stylem, wielowarstwową treścią, wszechstronną wiedzą, bogatym i plastycznym językiem, a także specyficzną melodyjnością tej prozy. (miki24gr o „Biegunach”)

Opus magnum. Nawet, gdyby przyjąć, że główne postacie i część wydarzeń nie jest historyczna (a jest), to i tak powala na kolana. A gdy sobie uprzytomnimy, że powieść jest oparta na faktach, to z tych kolan już nie wstaniemy. (AgaGaga o „Księgach Jakubowych”)

Nasze polskie „Sto lat samotności”. Powieść magiczna. Wojna i oczekiwanie na powrót męża, Czas jednostki na tle historii. (Jeżynka o „Prawieku i innych czasach”)

Na czwarte miejsce trafiło królujące w trendach listopada „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza, zaś pierwszą piątkę zamyka kolejna książka Olgi Tokarczuk, zekranizowane przez Agnieszkę Holland „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Na szóstym miejscu trendów znajdziecie „Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes. Książka, która swoją światową premierę miała w 2012 roku, niezmiennie fascynuje czytelniczki i czytelników nie tylko w Polsce. Wielkim sukcesem cieszyła się również ekranizacja powieści Moyes z Emilią Clarke i Samem Claflinem w rolach głównych.

Siódme miejsce w naszym zestawieniu zajmuje pierwszy tom opowiadań o Geralcie z Rivii – „Ostatnie życzenie” Andrzeja Sapkowskiego. A to wszystko za sprawą mającego swoją premierę 20 grudnia na platformie Netflix serialu „Wiedźmin”. O polskiej premierze serialu przeczytacie w relacji Bartka Czartoryskiego.

Kolejne miejsca to piąta już w grudniowych trendach książka Tokarczuk „Dom dzienny, dom nocny” oraz popularnonaukowy bestseller autorstwa Yuvala Noaha Harariego „Sapiens. Od zwierząt do bogów”. Dziesiątkę zamyka thriller „Pacjentka”, o którym użytkowniczka nefrytowa napisała:

Jak dla mnie – rewelacja! Zakończenie totalnie mnie zaskoczyło, a to coś, co tygryski lubią najbardziej.

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które podstrony książek były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne. Niekoniecznie najwyżej oceniane, niekoniecznie najszerzej reklamowane, niekoniecznie są to nowości – to są najpopularniejsze książki w danym miesiącu zdaniem internautów.

Reklama

komentarze [14]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2552
4
02.01.2020 09:51

Zapraszamy do dyskusji.


3856
3617
02.01.2020 12:50

Same bardzo dobre książki.


989
68
02.01.2020 13:45

No cóż, widać wpływ aktualności (nobel i ekranizacje) na tzw. klikalność. Więc chyba bez zaskoczeń.


1017
286
03.01.2020 08:53

Ciekawe ile osób kliknęło na książki Tokarczuk, żeby dowiedzieć się o czym są lub poczytać opinie, a nie, żeby zaznaczyć jako "Przeczytane" - czy planujecie przedstawiac statystyki popularności na podstawie ilości dodania na półkę "Przeczytane"?


118
1
07.01.2020 09:38

Albo, jeśli to coś ułatwi, to ilość dodanych (nie przeniesionych) na jakąkolwiek półkę. Półka "do przeczytania" też jest pewnym wskaźnikiem popularności.


1017
286
08.01.2020 08:46

Masz rację, chociaż myślę, że "do przeczytania" to wskaźnik podobny do klikalności - kto nigdy nie dodał książ,ki na półkę "chcę przeczytać" pod wpływem reklamy czy ekranizacji niech pierwszy rzuci kamieniem ;)


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

104
37
07.01.2020 14:44

Gdyby nie nagroda, rozgłos, wielu pewnie by nawet nie rozważyło sięgnięcia (niekoniecznie do przeczytania) po książkę


107
83
08.01.2020 12:09

To prawda, niestety. Ja sięgnęłam po "Księgi jakubowe" pod wpływem Nobla (bo wstyd noblistki nie znać...). I proszę, jak się nagroda przydała, odkryłam taka fajną autorkę :-)


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

241
23
07.01.2020 16:16

Niestety poglądy pani Tokarczuk i sztucznie napompowana popularność sprawiły,iż nie zamierzam wydać ani złotówki na jej książki i każdemu to odradzam. Dla Mnie jest to osoba z anty polskimi poglądami,która jest specjalnie wystawiana na świecznik w celu matactwa historycznej prawdy.
(Wydaje Mi się, iż Ona nie jest świadoma,że stała się zabawką w rękach elit,które jak...

więcej

501
50
07.01.2020 21:14

Tyle literek, na temat literatury Tokarczuk, tylko po to, żeby pochwalić politykę Władimira Władimirowicza... Na portalu notabene (jeszcze nadal) książkowym.


107
83
08.01.2020 12:08

Co mają poglądy autora do jego książek? Oczywiście, jeżeli mówimy o literaturze pieknej, którą ja przede wszystkim odbieram jako fikcję, nawet jeżeli w jakiejś części jest oparta na faktach lub historyucznych osobach. Nawet gdyby p. Tokarczuk pożerała niemowlęta, to literacko mnie zachwyca, a kogo ona sobie popiera czy zwalcza, to mnie naprawdę nie obchodzi. Podobnie jak...

więcej

241
23
08.01.2020 16:50

Nie pochwaliłam polityki Putina, absolutnie! (Czytaj,ze zrozumieniem)Doceniłam posuniecie, które mimo swej przewrotności jest dla Polski zbawienne w obecnej sytuacji...
Poglądy Autorki Noblistki, którą się hołubi w Polsce i na Świecie,które wyraża publicznie, są bardzo ważne! Pomyślcie trochę. Jak Nas widzą, tak o nas piszą za morzem,a taka postawa jest jak...

więcej

501
50
09.01.2020 10:27

Nie pochwalilam. Docenilam. No tak, to roznica.

Nie bylismy jedynym narodem pomagajacym Zydom w czasie wojny. Wystarczy zerknac na odznaczenie Sprawiedliwy Wsrod Narodow. Na liscie jest przynajmniej kilkanascie krajow europejskich w tym takze Niemcy.

Nie wiem kim sa 'elity' do ktorych sie odnosisz. Kiedy ktos przywoluje tajemnicze 'elity', miedzynarodowe spiski, mroczne...

więcej

107
83
09.01.2020 11:12

Ja bym nie rozpoznała teorii spiskowej nawet jakby mnie w łeb walnęła i się przedstawiła, bo mnie takie teorie nie podniecają. Podnieca mnie dobra literatrura, którą m. in. poznaję po tym, że każdy w niej znajdzie coś dla siebie. Do takich utworów zaliczam "Ksiegi jakubowe", w których rozważania religijno-metafizyczno-biblijne mnie nie zachwyciły, ale całe tło społeczne,...

więcej

Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

zgłoś błąd