1945. Wojna i pokój

Okładka książki 1945. Wojna i pokój Magdalena Grzebałkowska
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2015
Okładka książki 1945. Wojna i pokój
Magdalena Grzebałkowska
7,7 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2015
Wydawnictwo: Agora Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej historia
420 str. 7 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Gazety Wyborczej
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2015-04-16
Data 1. wyd. pol.:
2015-04-16
Liczba stron:
420
Czas czytania
7 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326822155
Tagi:
II wojna światowa reportaż
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Jak się starzeć bez godności Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka
Ocena 6,4
Jak się starze... Magdalena Grzebałko...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 6 (51) grudzień 2021 Katarzyna Bielas, Katarzyna Boni, Irena Grudzińska-Gross, Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Jarniewicz, Renata Lis, Natalia Malek, Weronika Murek, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Sally Rooney, Marcin Sendecki, Marcin Wicha
Ocena 6,6
Książki. Magaz... Katarzyna Bielas, K...
Okładka książki KSIĄŻKI. MAGAZYN DO CZYTANIA 01/2022 Marek Bieńczyk, Magdalena Grzebałkowska, Tony Judt, Justyna Kulikowska, Renata Lis, Małgorzata I. Niemczyńska, Piotr Oczko, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Wilhelm Sasnal, Karolina Sulej, Joanna Tokarska-Bakir
Ocena 7,1
KSIĄŻKI. MAGAZ... Marek Bieńczyk, Mag...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Rewers czasów (po)wojennych



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
2384 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
288
230

Na półkach:

https://grafomanya.wordpress.com/2015/10/14/1945-wojna-i-pokoj-recenzja/

Jak się wraca z czasów wojny, do czasów pokoju? Niezwykle trudno i nadspodziewanie łatwo zarazem. Że trudno, to chyba zrozumiałe: straciło się bardzo wiele. Czasem tylko (tylko?) majątek, dom, znajomy widok dzielnicy, w której się człowiek wychował, teraz zniszczonej, zburzonej. Często rodzinę, przyjaciół, własną godność. Zawsze poczucie bezpieczeństwa. W zamian zyskało straszliwą wiedzę o okrucieństwach, jakie potrafią wyrządzać sobie nawzajem ludzie i o kruchości świata, w którym przyszło nam żyć. Zatem jeszcze raz: trudno jest przekroczyć granicę między wojną a pokojem. Ale trzeba. Bo życie nie znosi próżni. Ono toczy się dalej. Żąda nowej fryzury, zdjęcia do świeżo wyrabianych dokumentów, handlu, rozrywki, nauki i uregulowania wszystkiego od początku. Nawet, jeśli kilka kilometrów dalej nadal toczą się walki. Nawet, jeśli w momencie, w którym jedni piją kawę, inni tysiącami toną w skutych kruchym lodem wodach Zalewu Wiślanego.

W „1945. Wojna i Pokój”, Magdalena Grzebałkowska sięgnęła po znane wydarzenia rozgrywające się w roku 1945 i zestawiła je z prywatnymi relacjami zwykłych ludzi, którzy stali się ich mimowolnymi świadkami, albo, częściej jeszcze, uczestnikami. W serii jedenastu fabularyzowanych reportaży nakreśliła dolę mieszkańców ziem, które należały do Polski przed wojną i po niej. Na kartach książki poznajemy Polaków, Żydów, Niemców, Ukraińców, Ślązaków i Kaszubów. Jednym rok 1945 przyniósł koniec cierpień, dla innych przeciwnie – oznaczał dopiero ich początek. Albo ciąg dalszy. Większość „dużych faktów”, które opisuje autorka, była mi wcześniej znana (np. tragedia statku Wilhelm Gustloff, wielka ucieczka z Prus Wschodnich, historia Festung Breslau, fińskie domki w Warszawie, czy otwocki dom dziecka dla ocalałych żydowskich dzieci), także po zakończonej lekturze nie czuję się „nasycona historią”. Mam jednak wrażenie, że autorka, choć wierna kronikarskiej rzetelności, nie stawiała sobie za cel stworzenia podręcznika historii roku 1945. Zamierzała raczej przeniknąć za zasłonę suchych faktów i liczb, ciekawa, jak tamten okres wyglądał z perspektywy szarego człowieka. Konkretnego człowieka, dodajmy, ponieważ Grzebałkowska przygląda się losom osób znanych z imienia, nazwiska i biografii, często tych, które udało jej się poznać osobiście. To wielki plus książki.

Czy czegoś mi w „1945. Wojnie i Pokoju” zabrakło? Wręcz przeciwnie. Mam wrażenie pewnego przesytu. Jako czytelniczkę, raziła mnie wielowątkowość i „skakanie” po tematach, na dodatek wplątanie w to wszystko rodziny autorki. Podzielenie książki na dwanaście części odpowiadających dwunastu miesiącom to ciekawy zabieg, tyle że niekonsekwentny. Każdy reportaż poprzedzony jest ogłoszeniami z polskich gazet z danego miesiąca roku ’45, ale wierności dacie nie ma w samych tekstach. Grudzień wcale nie otrzymał swojego reportażu…

Na koniec ciekawostka. Powyżej napisałam, że przedstawione w książce wydarzenia nie stanowią dla mnie novum. To prawda, nic a nic nie nakłamałam :). Jednak jeden wątek zapamiętam na długo – relację ze wsi Wielowieś (leży niedaleko moich rodzinny Gliwic).

Uwaga, bo będę spojlerować:

oto jedna z rdzennych mieszkanek wsi dziwi się repatriantom ze Wschodu. Że mają brudno w obejściu, nieporządnie, a ich kobiety nawet w niedzielę chodzą na bosaka. Jej ocenę potwierdza polska nauczycielka, także przeprowadzona na Śląsk z terenów wschodnich przedwojennej Polski. Zetknięcie kresowych żywiołów, niczym zderzenie cywilizacji… Mojej świętej pamięci babcia-Ślązaczka wspominała o nim w tym samym kontekście.

https://grafomanya.wordpress.com/2015/10/14/1945-wojna-i-pokoj-recenzja/

Jak się wraca z czasów wojny, do czasów pokoju? Niezwykle trudno i nadspodziewanie łatwo zarazem. Że trudno, to chyba zrozumiałe: straciło się bardzo wiele. Czasem tylko (tylko?) majątek, dom, znajomy widok dzielnicy, w której się człowiek wychował, teraz zniszczonej, zburzonej. Często rodzinę,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 262
  • Chcę przeczytać
    3 213
  • Posiadam
    881
  • Teraz czytam
    111
  • Historia
    96
  • Ulubione
    75
  • Reportaż
    55
  • 2018
    47
  • Chcę w prezencie
    40
  • 2019
    37

Cytaty

Więcej
Magdalena Grzebałkowska 1945. Wojna i pokój Zobacz więcej
Magdalena Grzebałkowska 1945. Wojna i pokój Zobacz więcej
Magdalena Grzebałkowska 1945. Wojna i pokój Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne