1945. Wojna i pokój

Okładka książki 1945. Wojna i pokój Magdalena Grzebałkowska
Zwycięzca w plebiscycie 2015
Okładka książki 1945. Wojna i pokój
Magdalena Grzebałkowska Wydawnictwo: Agora Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej historia
historia
Biblioteka Gazety Wyborczej
Agora
2015-04-16
2015-04-16
II wojna światowa reportaż
Inne

Okładka książki Jak się starzeć bez godności Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka
Jak się starze... Magdalena Grzebałko...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 6 (51) grudzień 2021 Katarzyna Bielas, Katarzyna Boni, Irena Grudzińska-Gross, Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Jarniewicz, Renata Lis, Natalia Malek, Weronika Murek, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Sally Rooney, Marcin Sendecki, Marcin Wicha
Książki. Magaz... Katarzyna Bielas, K...
Okładka książki KSIĄŻKI. MAGAZYN DO CZYTANIA 01/2022 Marek Bieńczyk, Magdalena Grzebałkowska, Tony Judt, Justyna Kulikowska, Renata Lis, Małgorzata I. Niemczyńska, Piotr Oczko, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Wilhelm Sasnal, Karolina Sulej, Joanna Tokarska-Bakir
KSIĄŻKI. MAGAZ... Marek Bieńczyk, Mag...

Rewers czasów (po)wojennych

"Ksiązka Roku", really???
Darowałabym stronniczość i przeinaczenia, ale mój borze, jakże to jest pretensjonalnie napisane!
Już w Beksińskich drażniło mnie pisanie pod tezę i niedającą się ukryć niechęć do bohaterów. Tutaj ta antypatia Grzebałkowskiej jest jawna - ale nie do wszystkich. Niemcy, Ukraińcy i Żydzi są niewinnymi, krzywdzonymi bez powodu lelijami. Krwiożerczy, pazerni, a najczęściej po prostu głupi i okrutni są tylko Polacy. Żle, że wypędzeni z Kresów osiedlali się na ziemiach zachodnich, żle że organizowali tam szkoły. Nawet szukanie po piwnicach zburzonych warszawskich kamienic zakopanych przez ich mieszkańców kosztowności, pamiątek, rękopisów opisuje z pogardą i fochem.

Czytałam z dużym dyskomfortem nie dlatego, że autorka zburzyła mi jakieś mity - doskonale wiem, jak było, Ameryki nie odkrywa - ale dlatego, że wychowana jestem na starej dobrej polskiej szkole reportażu. Bo gdybyż to jeszcze było z pazurem napisane...

Ocenę nieco podwyższam za research* i pofatygowanie się na Ziemie Odzyskane (choć irytującą "Tośkę" i męża lepiej było zostawić w domu, ewentualnie nie epatowac czytelników zbędnymi opisami, co jedli i o czym mówili, strasznie to było żenujące). Sam pomysł książki o roku 1945, między wojną a (s)pokojem, bardzo dobry i z potencjałem, niestety zmarnowanym. Odniosłam też wrażenie, że niektóre rozdziały były wymęczone, byle dobić do większej liczby stron.

*poza rozdziałem o pierwszym prezydencie Wrocławia. Serio tak trudno doczytać, czemu przestał nim być, kto pobił Drobnera i kto odwołał???

Wymęczone 4/10

Że rozum i mądrość zwycięży głupotę
Cieszyli się ludzie że nigdy już armia
Nie uderzy na armię
Że kominy obozów nie dymią
Cieszyli się ludzie że ślad śmierci zginął
A ja urodziłem się 20 lat po wojnie
Nie zastałem tu pokoju

Urodziłem się 20 lat po wojnie DEZERTER

No cóż...wojna nie kończy się na gwizdek...coś dogorywa . coś próbuje się narodzić...a ludzkich tragedii multum...ale żeby przypłynąć Wilhelmem Gustloffem do Otwocka?...zgrzyta...
Pomysł z gazetowymi wycinkami nuży...jednak Dos Passos zrobił to lepiej...ale kto o tym pamięta?
Za dużo grzybów . kucharek i rąbków...

Cieszyli się ludzie że wojna skończona
Że rozum i mądrość zwycięży głupotę
Cieszyli się ludzie że nigdy już armia
Nie uderzy na armię
Że kominy obozów nie dymią
Cieszyli się ludzie że ślad...

Autorka opisuje historię w sposób niezwykły. Czułam się jakbym razem z nią uczestniczyła w podróży przez kolejne miesiące. Dodatkowym atutem jest ponadczasowe przesłanie jakie wyniosłam z tej książki, mimo iż opisuje ona konkretny okres w naszej historii. Cieszę się, że spróbowała pokazać ten czas z różnych perspektyw.

Czy tylko mnie książka uświadomiła (brutalnie),że koniec wojny, to wcale nie koniec nieszczęść? Że dla wielu, to często ich początek lub spotęgowanie?
Przesiedlenia, wysiedlenia, (pozorna) zmiana narodowości, braterskie podziały, wczoraj sąsiad-dziś wróg, wielka niewiadoma, strach, ludzkie tragedie i traumy...

Książka bardzo nierówna. Momentami fascynująca, wręcz nie można się oderwać. Kolejny rozdział - za długi, trochę o niczym. I tak przez cały reportaż. Nie widzę klucza w doborze tych historii. Niby wszystkie dzieją się w tym samym czasie, opowiadają o losach zwykłych ludzi, ale zupełnie nie trzymają poziomu.

Rozpocząłem czytanie i widzę niewielki błąd w pierwszym akapicie "haubic kaliber 155mm" , sowieckie haubice miały i mają kaliber 152 mm. Czytam dalej.

Bardzo długo czekała na swoją kolej. Na szczęście się obroniła. To bardzo dobry reportaż. Niewygodny. W 1945 wciąż więcej wojny niż pokoju. Przykro czytać. Lektura bolesna jak życie tych, którzy przeszli przez piekło II wojny światowej.

To książka o spustoszeniu jakie zostawia po sobie wojna, dla "zwykłych" ludzi każdej strony konfliktu. Wydaje mi się, że mimo, że traktuje konkretnie o 1945 roku ma w sobie wiele uniwersalnych odniesień.
Jeżeli sprowadzić wojnę do wycinka z historii konkretnego człowieka, to jest to zupełnie inny wymiar, bliższy czytelnikowi.

Dość ciężko jest ocenić "1945. Wojna i pokój". Autorka porusza bowiem zdecydowanie trudny i bardzo ciekawy temat końca najbardziej krwawego konfliktu zbrojnego, a w konsekwencji też jego skutków zaistniałych na terenie Polski, której terytorium było przecież jedną z głównych aren wojny. Zrujnowany II wojną światową kraj borykał się z mnóstwem problemów, jego elita intelektualna została wymordowana, dobra wykradzione, miliony obywateli wymordowane, stolica zburzona, granice zmienione. Tymczasem nie da się nie odnieść wrażenia, że książka nieco demonizuje, odczłowiecza wielu Polaków w zestawieniu do innych wspomnianych w niej nacji. Oczywiście nie da się zaprzeczyć temu, że nastroje pod koniec wojny były zdecydowanie antyniemieckie, wielu Polaków dopuszczało się względem zachodnich sąsiadów przestępstw bądź innych czynów co najmniej nieakceptowalnych społecznie, należy jednak wziąć pod uwagę z czego te nastroje wynikały, każda akcja rodzi bowiem pewną reakcję, w tym przypadku 6 lat wyniszczania narodu spowodowało mniej lub bardziej uzasadnioną antypatię względem obywateli kraju okupującego. Niemniej z książki wyłania się obraz Polaków przesyconych negatywnymi cechami - ksenofobicznych, rasistowskich szabrowników czy prześladowców innych narodów. Z drugiej strony mamy cywilnych Niemców, przedstawionych jako ofiary, pozbawione dachu nad głową czy zmuszone do porzucenia swoich domów i wymęczających podróży do swojej ojczyzny w jej nowych granicach (warto przypomnieć - na skutek wojny, za którą właśnie Niemcy ponosili odpowiedzialność). Podobnie ma się sprawa w kwestii sierocińca żydowskiego - zaskoczenie autorki faktem prowadzenia takiej placówki i w ogóle udzielania jakiejkolwiek pomocy Żydom przez Polaków zdaje się świadczyć o ignorancji albo jej złej woli. Generalnie zatem pomimo niezwykle ciekawego pomysłu na książkę i tematu, który porusza, wyszło przeciętnie i przede wszystkim stronniczo.

Jakie to były straszne czasy, ileż okrucieństwa i dramatów. Koniec wojny wcale nie oznaczał końca cierpień. Wstrząsające losy pojedynczych ludzi i rodzin działają na wyobraźnię o wiele bardziej niż zestaw suchych faktów z lekcji historii.

• Reportaż

Video