Doświadczanie historii. Kulturowy i społeczny wymiar mitu rewolucji

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
8322720904
historyczna

Z recenzji prof. R. Stobieckiego ,,Autor potraktował temat w sposób oryginalny, wyrastający z coraz częściej akceptowanego przekonania, że historigrafia jest integralną częścią kultury, miejscem, w którym kumulują się nasze wyobrażenia o świecie i sposobach jego rozumienia. Praca, wychodząc z kulturologicznego punktu widzenia, pokazuje ciekawe możliwości tkwiące w tej perspektywie badawczej, pozwalająca, jak sądzę, przełamać niektóre ograniczenia charakterystyczne dla tradycyjnej metodologii historii i historii historiografii. Autor przekonująco udowadnia, jak płynne są granice między mitem a historią, i jak ważną rolę w naszym postrzeganiu dziejów odgrywa wiedza pozaźródłowa, rozumiana jako synonim apriorycznych założeń przyjmowanych przez badacza jeszcze przed przystąpieniem do selekcji i interpretacji źródeł.

Odetta | 2015-02-01
n0e | 2011-01-15