Zaułek szkieletów

Tłumaczenie: Robert Ginalski
Cykl: Inspektor Rebus (tom 15)
Wydawnictwo: Albatros
Fleshmarket Close

John Rebus, inspektor policji z Edynburga, to bohater serii książek Iana Rankina, najpopularniejszego autora kryminałów w Wielkiej Brytanii (zarazem najpoczytniejszego współczesnego szkockiego pisarza). Każda jego powieść jest bestsellerem nr 1. Nazwisko bohatera nie jest przypadkowe - zdaniem Rankina, największa przyjemność dla pisarza to prowadzenie gry z czytelnikiem. Rebus przez przypadek...

Rebus przez przypadek pakuje się w śledztwo dotyczące zabójstwa niezidentyfikowanego obcokrajowca na osiedlu zamieszkanym przez azylantów. Równolegle jego koleżanka Siobhan Clarke, na prośbę znajomych, prowadzi prywatne poszukiwania ich zaginionej córki. Obie sprawy zaczynają się zazębiać. Pojawia się kolejna ofiara. W jaki sposób dwa morderstwa łączą się z makabrycznym znaleziskiem - szkieletami matki i dziecka zakopanymi w piwnicy jednego z edynburskich barów? Co łączy świat nielegalnych imigrantów i uchodźców czekających na deportację z nocnym życiem miasta?

źródło opisu: [Albatros, 2007]

charu | 2014-09-20
Przeczytana: 20 września 2014

Być może tytuł "Zaułek szkieletów" brzmi trochę jak kiepski horror, ale książka ani trochę kiepska nie jest. Tym razem uwielbiany przeze mnie inspektor John Rebus bada sprawę zabójstwa obcokrajowca a co za tym idzie problem nielegalnych emigrantów i uprzedzeń rasowych. Równocześnie pomaga swojej koleżance odnaleźć zaginioną nastolatkę, której siostra została parę lat wcześniej zgwałcona i popełniła samobójstwo. Przy okazji Rankin serwuje nam co najmniej trzy inne powiązane z wyżej wymienionymi sprawy.
Podczas czytania warto być czujnym bo można pogubić się w nadmiarze nazwisk a prawie 500 stron książki (momentami zbyt rozwleczonej) wcale tego zadania nie ułatwia. Mimo wszystko akcja wciąga.

lupus1981 | 2014-05-26
Na półkach: Kryminał, Przeczytane

Seria o Inspektorze Johnie Rebusie to dla mnie klasyk. Zawsze gdy chwytam jakąś książkę Iana Rankina wiem, że się nie zawiodę. Rebus to glina z problemem alkoholowym i wiecznym problemem z kobietami. Nic nowego a jednak Rebusa nie da się nie lubić. W zalewie skandynawskich, zimnych kryminałów Edynburski inspektor i jego śledztwa są jakąś odmianą. Poza tym Rankin w swoich książkach porusza zazwyczaj problemy społeczne i pokazuje nam bogate 'wyspy' z innej strony. Ze strony w której widać biedne wręcz wymarłe miejsca gdzie kiedyś tętnił przemysł. Wyzysk emigracji, prostytucję i narkotyki. Tu wymarzona Europa jawi się w innych brawach...

kiniusgpm | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

Momentami ciekawa, momentami nudna. 4 sprawy, które gdzieś w jakimś punkcie się zazębiają. Można było zrobić dwie, a przy tym bardziej wartką akcję.

MartaM | 2016-04-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Kryminał z trudnym tematem emigracji w tle. Polecam szczególnie teraz, w dobie gorącej dyskusji o uchodźcach.

| 2012-08-13

Ot, taki sobie kryminał. Nie najgorszy, ale też nie zapadający w pamięć. Poruszający tematykę nielegalnych imigrantów oraz nocnego życia wielkich miast. Książka jakich wiele, kolejna z serii tomów o inspektorze Rebusie. Swoją drogą, chyba najsłabsza ze wszystkich. Nie zaszkodzi przeczytać, ale też nic się nie stanie, jeśli pominiecie ją na swojej czytelniczej drodze.

Jeśli mam być szczera, to "Zaułek szkieletów" przeczytałam kilka miesięcy temu i w tej chwili, nie jestem w stanie przypomnieć sobie szczegółów książki, jej klimatu, a nawet fabuły. To chyba mówi samo za siebie :-)

Agata | 2012-02-27

Stary dobry Rankin. Jego seria o Rebusie to mój pewniak: niespieszna akcja, zaułki Edynburga, skacowany John, Siobhan ze swoim własnym śkedztwem, które prędzej czy później splącze się z tym głównowątkowym... Wciąż wracam i uwielbiam! P.S. Rankin pisze nierówno: "Zaułek szkieletów" jest bardzo ciekawy.

Czapla | 2016-10-24
Anna | 2016-10-17