Zagrajmy w butelkę

Okładka książki Zagrajmy w butelkę Ian Rankin
Okładka książki Zagrajmy w butelkę
Ian Rankin Wydawnictwo: Albatros Cykl: Inspektor Rebus (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Rebus (tom 4)
Strip Jack
Albatros
2022-09-28
2022-09-28

Dłużyła mi się...

Dłużyła mi się...

Z każdym kolejnym tomem ta seria wchodzi coraz lepiej.

Z każdym kolejnym tomem ta seria wchodzi coraz lepiej.

Kryminał z inspektorem Rebusem zasługiwałby nawet na siedem gwiazdek, ale pierwsze 60 stron tak mnie zmęczyło, że miałem ochotę odłożyć książkę. Wytrzymaj - dalej jest OK.
Tym razem inspektor Rebus prowadzi śledztwo w kręgu przyjaciół i znajomych posła oraz jego małżonki.

Odkrywanie początkowych tomów z Johnem Rebusem to fantastyczna sprawa. Już niewiele brakuje do tego, żeby seria była wydana w całości po polsku.

W czwartym tomie powoli kształtuje się ten charakterystyczny, nieco gawędziarski styl, obecny w dalszych częściach cyklu.

To też ostatnia część, w której brakuje Siobhan Clarke, późniejszej protegowanej, i również oddanej przyjaciółki.

„On nic nie wie; i myśli, że wie wszystko. To wyraźnie wskazuje na karierę polityczną.” George Bernard Shaw, „Major Barbara”

Seria kryminalna, której kolejne tomy wyczekuję z przyjemnością. Mam wrażenie, że im większy numer tomu, tym lepsza przygoda, lepsze rozeznanie autora w snuciu opowieści, a zatem i głębsze przywiązanie czytelnika. W czwartej odsłonie szczególnie spodobała mi się zagadka detektywistyczna, na plus działała wielowątkowość, niezbyt oczywiste interpretacje i zaskakujące obroty spraw. Chętnie poddałam się zabawie w snucie domysłów i przypuszczeń, tym bardziej, że detektyw inspektor John Rebus miał za sobą dwudziestoletnią karierę i niejedno już widział i doświadczał. Również życie osobiste mężczyzny ciekawie się rozwijało. Obyczajowa otoczka zdecydowanie uatrakcyjnia fabułę. Pojawiło się także wiele odniesień do politycznych realiów, zatem większe wrażenie prawdopodobieństwa zdarzeń.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/10/zagrajmy-w-butelke.html

To już moje kolejne spotkanie z detektywem Johnem Rebusem. I zawsze jest pewność, że będzie ciekawie i imponująco. I trudno się zawieść. Każda następna część zaskakuje, aż się boję myśleć, co może mnie spotkać przy kolejnych odsłonach poczynań intrygującego Rebusa …
Znany poseł, Jack Gregor, zostaje nakryty w ekskluzywnym domu publicznym w Edynburgu. Policja dostała cynk, czyli ktoś musiał sprzedać polityka. Szybko rodzi się pytanie, dlaczego? Wybucha wielki skandal obyczajowy, sprawia to, że dziennikarze będą się bliżej przyglądać życiu posła. Zawsze taki prawy i ułożony, wzór cnót wszelakich, a tu taka niespodzianka.
Do akcji wkracza nas ukochany Rebus, która dotychczas cenił bardzo polityka i miał o nim dobre zdanie. I nie za bardzo wierzy, że może on być bohaterem seksafery. Stara mu się pomóc, widząc, że jego małżeństwo zmierza ku upadkowi. Nieoczekiwanie żona polityka znika i oczywiście pierwsze podejrzenia są kierowane na polityka. Czy pozbył się żony, gdyż obawiał się jeszcze większego skandalu? Czy oskarżenia są bezpodstawne i ktoś próbuje go wykorzystać? Całkiem możliwe, wszystko się wkrótce wyjaśni … W tle pojawia się morderstwo, którego nitki prowadzą właśnie do Jacka. I Rebus podejmie się wyjaśnienie wszystkich wątpliwych kwestii i podejrzeń.
Fabuła rozwija się ciekawie, z każdą chwilą pojawiają się nowe okoliczności i fakty, ujawniają się niespodziewanie osoby z przeszłości posła, a to raczej nie wróży niczego dobrego. Bo jak się głębiej zajrzy w życie posła to mocno i szeroko otworzy się oczy, i można się szczerze zdziwić. Spirala kłamstw i intryg się nasila, chwilami trudno mieć pewność, co jest prawdą, a co kłamstwem. Gdy podejrzany zaczyna się bronić, chwyta się różnych metod i sposobów, aby za wszelką cenę odsunąć od siebie jakiekolwiek podejrzenia.
Zagrajmy w butelkę to mocny i emocjonujący thriller, w którym główne skrzypce dzierży w dłoni Rebus. Po raz kolejny możemy się delektować jego metodami pracy, wnikliwością i podejrzliwością. Jest cholernie inteligenty i przebiegły i nie sposób szybko wprowadzić go w błąd. Jego dociekliwość, wielokrotne przepytywanie świadków, powrót na miejsce zbrodni czynią z niego mistrza w swoim fachu. Znakomicie się przeżywa akcje z jego udziałem, nigdy nie wiadomo, gdzie nagle skieruje swoje podejrzenia i co ujawni. Wywołuje postrach wśród podejrzanych, już sama wiadomość, że on się zajmuje śledztwem sprawia, że są gotowi wszystko wyśpiewać.
Ian Rankin porusza szersze kwestie, niż tylko skandal obyczajowy z udziałem znanych osób. Obnaża skorumpowanie w szeregach policji, ujawnia słabość i złe cechy stróżów prawa. Godzi w ich dobre imię, przedstawia w krzywym zwierciadle. Otwiera worek, który widać nie ma dna … Wyraźnie wskazuje, że polityka jest brudna i niesmaczna, a nawet zabójcza.
Jestem przekonana, że Rebusa nie trzeba mocno zachwalać. On ma w sobie ten magnetyzm, który sprawia, że historia nas wciąga i osacza, chłonie bez opamiętania. Zawsze widząc nową powieść z Rebusem w roli głównej wiem, że emocje będą ogromne i niespotykane. I dotychczas się nie zawiodłam … Bicie serca na widok nowego tytuły wywołuje tak ogromne wrażenia, że aż się boję myśleć, co będzie się działo za chwilę, jak stanę się uczestnikiem fabuły. I z każdą kolejną częścią coraz mocniej odkrywany karty z życia prywatnego detektywa, które trzeba przyznać, że jest dość skomplikowane i niespokojne. Ale który policjant ma stabilne życie rodzinne?
Znakomita lektura, przeżywanie kolejnej akcji w wykonaniu Rebusa, to jak dryfowanie po niespokojnym oceanie na małej dziurawej tratwie … Nic dodać, nic ująć …

Wow ale się dzieje.... zdecydowanie fantasytczny kryminał na najwyższym poziomie. To moja druga książka tego pisarza i zdecydowanie najlepsza. Szkoda, że autor taki nie doceniany. Bije o głowę, bądź dwie, wielu.

Bardzo brakuje mi pogłębionej psychologii postaci. Bez tego, jest taka miałka i nie trzyma w napięciu.

Rebus, polityka, poseł, zabójstwo i grono znajomych posła. Taki skrót myślowy. Poza tym, życie osobiste Rebusa. Dobra część. Przyjemnie się czyta.

Zero napięcia
Zero emocji. Po prostu nie moje klimaty🫡🫡

Zero napięcia
Zero emocji. Po prostu nie moje klimaty🫡🫡

• Przeczytane 2023
  • Egzemplarz recenzencki
  • E-booki

Dodaj cytat z książki Zagrajmy w butelkę