Kaskady

Tłumaczenie: Lech Żołędziowski
Cykl: Inspektor Rebus (tom 12)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Falls

Ponowne spotkanie z inspektorem Rebusem, znanym czytelnikom z powieści "Z głębi mroku" oraz "Supełki i krzyżyki". W Edynburgu zaginęła studentka… Tyle że nie jakaś tam, a córka niezwykle zamożnego i wielce wpływowego bankiera. Brak wszelkich śladów, a detektyw inspektor John Rebus nabiera przeświadczenia, iż chodzi tu o coś więcej niźli tylko wyskok zbuntowanej smarkuli, której do głowy...

W Edynburgu zaginęła studentka… Tyle że nie jakaś tam, a córka niezwykle zamożnego i wielce wpływowego bankiera. Brak wszelkich śladów, a detektyw inspektor John Rebus nabiera przeświadczenia, iż chodzi tu o coś więcej niźli tylko wyskok zbuntowanej smarkuli, której do głowy uderzyły pieniądze tatusia i nie tylko. Pojawiają się dwa tropy: drewniana laleczka w piętnastocentymetrowej trumience, którą ktoś podrzucił nad brzegiem strumienia, i interaktywna gra internetowa, którą zarządza tajemniczy cybernetyczny guru.

Dramatyczne zdarzenia i zawzięty upór detektywa, który woli słuchać starych longplayów niż plików MP3, powodują, że historia i współczesność zaczynają się z sobą mieszać i wzajemnie przenikać.

Rebus wraz ze swoją niezbyt zgraną ekipą śledczą policji okręgu Lothian i Borders, zaabsorbowany zagmatwanym śladem historycznym, pozwala posterunkowej Siobhan Clarke próbować szczęścia w potyczce z wirtualnym mistrzem gry komputerowej. Siobhan jest dość młoda, by umieć się poruszać w sieci, ale czy okaże się też dość dojrzała, by umieć rozpoznać poszlaki pojawiające się w tej skomplikowanej sprawie?

A Rebus, zajęty doszukiwaniem się związku między współczesnym znaleziskiem a szesnastoma podobnymi trumienkami znalezionymi w 1836 roku na wzgórzu w pobliżu Edynburga, ma co innego na głowie. Czy zdąży więc zareagować w porę? Czy może natknie się na dalsze trumienki będące elementem gry, w której życie, zarówno wirtualne jak i prawdziwe, może zależeć od podjęcia w ułamku sekundy właściwej decyzji?

źródło opisu: [Zysk i S-ka, 2004]

paper_flower | 2014-03-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2014

świetna pozycja dla fanów kryminału, zawiłe wątki splatają się ze sobą w dość nieszablonowy sposób choć zakończenie nie jest wielkim zaskoczeniem :)

Unicorn | 2017-06-21
nikita181 | 2016-07-20
Przeczytana: 25 lipca 2016
KrwawaMary | 2016-06-26
Znak kryminał 300x500
Mariusz Czubaj odpowiedział na Wasze pytania!

Na początku czerwca zbieraliśmy pytania do Mariusza Czubaja, autora m.in. "Piątego beatlesa, który ukazał się pod naszym patronatem. Dzisiaj publikujemy jego odpowiedzi! Dowiecie się m.in. jakie książki czyta, oprócz kryminałów, czy chodzi z dyktafonem w ręce i jak zdobywa materiały do swoich książek. Zapraszamy do lektury waszego wywiadu z Mariuszem Czubajem!