Kochaj wystarczająco dobrze

Okładka książki Kochaj wystarczająco dobrze
Agnieszka JucewiczGrzegorz Sroczyński Wydawnictwo: Agora Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej poradniki
250 str. 4 godz. 10 min.
Kategoria:
poradniki
Seria:
Biblioteka Gazety Wyborczej
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2015-02-06
Data 1. wyd. pol.:
2015-02-06
Liczba stron:
250
Czas czytania
4 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326813870
Tagi:
miłość związek relacja partnerstwo
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Tańcząc. Rozmowy o kryzysie i przemianie Bartłomiej Dobroczyński, Agnieszka Jucewicz
Ocena 8,4
Tańcząc. Rozmo... Bartłomiej Dobroczy...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Poradnik niestandardowy



4207 121 154

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
819 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
96
14

Na półkach: ,

„Dlaczego związek wystarczająco dobry jest lepszy niż związek idealny?
Naszym partnerom (ale też sobie) stawiamy coraz większe wymagania – mają być najlepszymi kompanami do zabawy, empatycznymi przyjaciółmi do rozmowy, oddanymi matkami i ojcami, mają robić błyskotliwe kariery, zarabiać górę pieniędzy, a w nocy być perfekcyjnymi kochankami. Tak jakby wiat składał się z superbohaterów, którzy te wszystkie role potrafią w sobie pomieścić. Gdy coś się psuje, wymieniamy na nowe. Tę zasadę wpojoną nam przez wolny rynek stosujemy nie tylko do tosterów i odkurzaczy, ale coraz częściej do relacji międzyludzkich.”

Kiedyś byliśmy tacy szczęśliwi, a teraz kłócimy się na każdym kroku. Ona ciągle się czepia, a on jej w ogóle nie rozumie. Jest źle. Chyba powinniśmy się rozstać.
Idąc za głosem Danuty Golec, psychologa i psychoterapeuty, należy wykreślić z naszych rozważań słowa „dobrze”, „miło” i „przyjemnie”. W związku dojrzałych ludzi wcale nie musi być miło. Chodzi raczej o rosnącą satysfakcję z życia i większą głębię. Czytam i oczom nie wierzę. Jak to ma nie być miło? Ma nie być przyjemnie? To po co mi związek? Przewracam wzrokiem i odkładam książkę na chwilę refleksji.

Od najmłodszych lat karmimy się cukierkową wizją miłości. Właściwie nie karmimy się nią sami, serwują nam tę wizję odkąd właściwie zaczynamy rozumieć świat: bajki dla dzieci, komedie romantyczne, książki o miłości. Ba, przesiąknięte do cna zdjęcia i profile na portalach społecznościowych. Rzadko zastanawiamy się nad pułapką, w która wpadliśmy. Większość bajek kończy się w chwili ślubu. A co było potem? Żyli długo i szczęśliwie. Nuda. Czy profil mojej koleżanki, opływający w miłosne wyznania i romantyczne uściski z ukochanym, pokazuje zdjęcie jego rozrzuconych skarpet i samotnych wieczorów, chociaż on obiecał, że tym razem zdąży na czas? Nie. To jest właśnie ta pułapka. Nikt nas nie uczy życia realnego, takiego jakie jest w rzeczywistości. Możemy zajrzeć do świata prawie każdego człowieka. Czasami widzimy więcej niż byśmy sobie tego życzyli. Nasza podświadomość rejestruje całe to piękno i boleśnie każde nam skonfrontować to z rzeczywistością. Tylko… to się zupełnie nie klei z naszymi doświadczeniami prawda?

"Bezpośrednim powodem wielu rozstań jest to, że związek przestaje dawać satysfakcję, nie „maksymalizuje szczęścia”. Bo dzisiaj „maksymalizacja szczęścia” stała się celem. Mam się z tą najbliższą osobą realizować, spełniać, czuć szczęśliwym."

W dzisiejszych czasach mamy pod dostatkiem wszystkiego. Często nasze dylematy dotyczą zmiany telefonu na lepszy, lawirowaniem między jedną pracą a drugą, prześciganiem się kto ma piękniejsze życie w obrazkach. Doszliśmy do etapu, kiedy prześcigamy się w udowadnianiu wszystkim jak bardzo jesteśmy szczęśliwi. Problem polega na tym, że nikt nie jest permanentnie szczęśliwy. Nawet jeśli udałoby się to człowiekowi samemu, jest skazany na wpływ otaczającego go świata. Wpływają na nas codzienne sytuacje, problemy jakie gotuje nam życie, obowiązki jakie musimy wykonywać.

Szukamy przepisu na miłość. Cudownego eliksiru, który sprawi, że spojrzymy sobie w oczy, zatopimy się we wzajemnym uczuciu i będziemy żyć w tej bańce szczęścia po wsze czasy. Szkoda, że nikt nas nie informuje, że związek to zmiana w sobie. To kompromisy, które bolą, bo kompromis nie daje wygrać nikomu i zawsze obie strony będą odczuwać żal. Nie zastanawiamy się co poszło nie tak w poprzednich związkach, dlatego ciągle powtarzamy te same błędy. Wydaje nam się, że jak zmienimy partnera, to ten kolejny z pewnością będzie idealny. Oczywiście, że będzie. Do czasu. Słyszymy piękne sentencje o przeznaczeniu i dwóch połówkach jabłka (w Platońskim oryginale właściwie chodziło o rozbicie człowieka będącego kiedyś idealną całością, ale kto by teraz zaprzątał sobie tym głowę). A moja połówka to chyba przy krojeniu się zniekształciła i teraz mąci mi ciągle i muszę znaleźć lepiej pasującą.

I takie zmiany i poszukiwania trwać mogą w nieskończoność właściwie. Przecież gdzieś jest ten ideał co pasuje do mnie idealnie. Co robi zawsze o co proszę, a nawet kiedy nie poproszę, bo przecież czyta w moich myślach. Czuje jak ja, myśli jak ja. Tylko…czy to nie ja jedynie myślę i czuję jak ja? Może powinnam więc być w związku z samą sobą. To jaki jest ten przepis na miłość zapytasz. Jak być szczęśliwym i stworzyć dobry związek?

"Każdy związek składa się z „ja”, „ty” i z „my”. Jesteś ty – twoje potrzeby, twoje wymagania, twoje neurozy, twoje głupie zachowani, i jestem ja – moje potrzeby, moje wymagania, moje głupie zachowanie, i jest nasz związek. Zdrowa relacja to tak, w której o wszystkie trzy elementy się dba. Co sprawia, że ja na przykład mogę zrezygnować z tego, żeby pójść na piłkę nożną w sobotę, bo ty czujesz się zdołowana stanem zdrowia twojej matki i chcę zostać z tobą w domu, ponieważ zdecydowałem, że mój związek jest teraz ważniejszy."

Nie ciesz się tak. To nie może być zawsze. W końcu czasem musisz go puścić na tę piłkę. I na piwo z kolegami. Czasami Ty masz prawo na zarwaną nockę z koleżankami, albo samotne kino, mimo że on dziś ma zły dzień. Równowaga pragnień. Rozpoznawanie kiedy warto odpuścić, a kiedy warto myśleć o sobie. Zresztą w każdym jabłku, które nie jest naszprycowane GMO, zdarzają się pestki, robale, a jednolity krwistoczerwony kolor trzymała w ręku Zła Królowa. Chyba nie muszę przypominać jak ta historia się skończyła dla Śnieżki?

Książka kusi okładką. Ma duży i lekki format. Każda strona aż się prosi o dopisanie swoich uwag. Podsumowując książkę polecam. Zbliżają się Walentynki, będzie nas zalewać fala poradników i innych literaturopodobnych tworów krzyczących: „ja mam receptę na związek idealny”. Ta pozycja jest zbiorem rozmów ze specjalistami. Zawsze byłam zwolennikiem tego typu pozycji. Nikt nie obiecuje złotych gór. Każdy z nich ma inne podejście, inne spostrzeżenia. W każdej da się znaleźć coś specjalnie dla nas. Z niektórymi poprzez niezgodę z autorem także. Znajdzie w niej coś pożytecznego każdy. Młody człowiek w pierwszym poważnym związku i taki co związków ma już dość. Nie znajdziemy tu recepty na szczęście w związku, bo ono jest ciężką pracą w nas samych. Niektóre rozmowy stymulują do myślenia, refleksji. Co może okazać się dobrym początkiem do zmian. Czyta się szybko i lekko. Moja rada: zakreślacze i zakładki indeksujące pod ręką.

http://dokawyblog.pl/kochaj-wystarczajaco-dobrze-wysokie-obcasy/

„Dlaczego związek wystarczająco dobry jest lepszy niż związek idealny?
Naszym partnerom (ale też sobie) stawiamy coraz większe wymagania – mają być najlepszymi kompanami do zabawy, empatycznymi przyjaciółmi do rozmowy, oddanymi matkami i ojcami, mają robić błyskotliwe kariery, zarabiać górę pieniędzy, a w nocy być perfekcyjnymi kochankami. Tak jakby wiat składał się z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 199
  • Przeczytane
    1 057
  • Posiadam
    223
  • Teraz czytam
    62
  • Psychologia
    28
  • Ulubione
    21
  • 2018
    19
  • Poradniki
    16
  • 2019
    13
  • E-book
    12

Cytaty

Więcej
Agnieszka Jucewicz Kochaj wystarczająco dobrze Zobacz więcej
Agnieszka Jucewicz Kochaj wystarczająco dobrze Zobacz więcej
Agnieszka Jucewicz Kochaj wystarczająco dobrze Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także