Pierechodnyj Wozrast
978-83-7469-562-6

Thriller, fantastyczna antyutopia, romans, czarny kryminał i mistyczna opowieść o miłości to wszystko znajdziemy w Szczelinach debiutanckim tomiku (minipowieść i siedem opowiadań), którego autorką jest 28-letnia rosyjska dziennikarka Anna Starobiniec. Próżno tu szukać utworów lekkich i przyjemnych. Wizja Moskwy po apokalipsie, wojnie między żyw

Reckless Bastard | 2013-04-11
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

5/10 – PRZECIĘTNA

„Szczeliny” to zbiór opowiadań młodej rosyjskiej pisarki Anny Starobiniec. W kilku krótkich tekstach znajdziemy niezwykle odważną i bezkompromisową mieszaninę stylów w której dominuje okraszona czarnym humorem mroczna fantasy.

Nie dość, że zawsze mam spory problem z rzetelną oceną zbiorów opowiadań, to składające się z jednej mini-powieści i siedmiu krótkich tekstów dzieło rosyjskiej pisarki wzbudziło we mnie jeszcze więcej kontrowersji, niż zwykle miewam po przeczytaniu tego typu lektury. Ostatecznie wystawiłem "Szczelinom" ocenę przeciętną i jest to swoisty paradoks, ponieważ książka Anny Starobiniec w moim przekonaniu nie ma w sobie praktycznie nic co można by określić tym słowem. O debiucie rosyjskiej pisarki można powiedzieć wiele – że jest nierówny, momentami trudny, ale na pewno nie to, że jest przeciętny. W większości przypadków teksty zachwycają oryginalnością, gęstym klimatem oraz pięknym, plastycznym językiem, z drugiej strony jednak sprawiają...

Kasia | 2011-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2011

Szczeliny to zbiór opowiadań i jednej minipowieści. Minipowieść zdecydowanie na plus. Tylko szkoda, że jest to minipowieść i że taka krótka. Natomiast opowiadania są bardzo przeciętne. Choć nie ukrywam są elementy godne uwagi - opowiadanie "Rodzina" przypadło mi do gustu, bo jest zakręcone i dziwne. Reszta opowiadań w ogóle nie zapadła mi w pamięci, przeminęły i wyleciały z głowy. No może jeszcze godne uwagi są "Szczeliny", ale do czarnego kryminału, horroru czy mistycznego thrillera to im zdecydowanie daleko.

Michael Shootbook | 2013-04-05
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, ~ C4
Przeczytana: 27 stycznia 2012

Jeden z lepszych debiutów w gatunku grozy w ostatnich latach.

Rewolwerowiec | 2011-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2011

Kilka beznadziejnie głupich opowiadań psuje wizerunek całości.Gdyby nie one,byłbym skłonny dać 5 gwiazdek.

RSaligia | 2016-01-21
Marek Nowowiejski | 2014-12-29