Miasto dusz

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Dzięki Kodeksowi praskiemu, tajemniczej księdze sprzed wieków, ludzie opanowali technikę wydalania dusz. Ciała uciekają z miejsc zbrodni, aby prowadzić psychofizyczne życie. zjawisku stara się zapobiec specjalna policja do walki z przestępczością eschatologiczną.Młody funkcjonariusz, brat Tymoteusz, zaczyna mieć dziwne sny nie pamięta własnej przeszłości, nie zna nazwy miasta, w którym żyje. Pewnego dnia otrzymuje zadanie przeniknięcia w szeregi bezdusznych. Wtedy świat zaczyna się komplikować, podziały przestają być zrozumiałe a wszystko zmierza do kulminacji: Nocy Wolności zwanej też Bitwą o Dusze. Dopiero wtedy spadną wszystkie maski.

ZARAZA | 2012-04-09
Przeczytana: wrzesień 2011

Książka mnie zaciekawiła, potem wciągnęła już całkowicie.
Fabuła jest bardzo zaskakująca.
Niekiedy książka wymaga uwagi, szczególnie kiedy autor zaczyna balansować na granicy jawy a snu.
Zaletą książki są też zagadnienie, które serwuje nam autor szczególnie duszy. Zmuszają do zastanowienia się nad naszym stosunkiem do tego i w co my wierzymy.
Książka warta uwagi :)

książek: 2025
Miśkaa | 2012-06-11

Trochę cieżka, skomplikowana, ale warto przeczytać.

Monika | 2012-05-12
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 12 maja 2012

Ciekawy pomysł, niebanalna historia.
Ale sposób jej opowiedzenia zbyt skomplikowany.
Zmęczyła mnie ta książka.

Joa Ku | 2015-03-25

O „Mieście dusz” właściwie mogłabym napisać to samo, co napisałam o „Fausterii”.
Szyda jest inteligentnym i pomysłowym facetem, zmusza czytelnika do zrewidowania poglądów, wie o czym pisze i ma dar do opisywania/tworzenia przestrzeni. To tyle jeśli chodzi o plusy, bo wszystko psują dwa ogromne „ale”, które mam do jego pisarstwa:
- Dialogi… Szyda konstruuje rozmowy, które w żadnym wypadku nie mogłyby zdarzyć się w rzeczywistości. Wymiany zdań postaci są tak drewniane, że aż groteskowe i śmieszne.
- Bohaterowie stworzeni przez autora są do bólu stereotypowi. Bezduszni: obkolczykowani, z kolorowymi włosami, mroczni... Fabuła zyskałaby wiele, gdyby postaci nie były tak jednoznaczne i oczywiste.

Agatonistka | 2011-07-31
Na półkach: Przeczytane, S-F
Przeczytana: 31 lipca 2011

Książka z fajnym pomysłem, ciekawie napisana, idealna na wolne wieczory. Pan Szyda ma lekkie pióro, dzięki czemu czytelnik nie męczy się, choć nie znaczy to, że ma przestać myśleć. Autor bowiem przerzuca nas bezlitośnie z miejsca na miejsce, dezorientując nie tylko czytelnika, ale i głównego bohatera, Tymoteusza. Świat w którym przyszło mu żyć, nie jest taki, jak się wszystkim wydaje, a Prawda zaczyna rozrywać go na strzępy. Do rozwiązania zagadki, dojdziemy jednak dopiero w epilogu. Bo gwałtowne zmiany miejsc, wręcz rzeczywistości, narzucają nowe możliwości, nowe prawdy. Powiem szczerze, że po przeczytaniu 3/4 książki i ciągle nie wiedząc, który świat to ten prawdziwy, czułam się trochę sfrustrowana.
I mogę obiecać, że nawet jeżeli ktoś domyśli się, co jest prawdą, a co tylko majakami, to nie zgadnie roli Tymoteusza w tym całym szaleństwie.

magfre | 2011-12-12

"Miasto Dusz" to powieść ciekawa. Porusza kwestie, z którymi człowiek nieustannie się zmaga - z jednej strony jest dążenie do szczęścia, swobody i wszelakiej przyjemności, a z drugiej - sumienie i moralność. Akcja początkowo dynamiczna, stopniowo spowalnia na rzecz rozważań na temat natury człowieka i religii. Momentami fabuła robi się trochę za bardzo zagmatwana. Zbyt często autor balansuje na granicy jawy i snu. Jednak mimo wad, książkę czyta się naprawdę dobrze, skłania ona do myślenia i refleksji. Może nie jest to powieść lekka, ale na pewno nieprzewidywalna i oryginalna - a więc warta przeczytania.

Anerlam | 2014-03-02

Jest w tej książce parę ciekawych pomysłów i parę fragmentów, które czytałam po kilka razy, żeby lepiej je zapamiętać. Fabuła jest oryginalna i zmuszająca do pomyślenia trochę o sobie samym i świecie w jakim się żyje. I choć to wszystko było naprawdę dobre, jakoś nie potrafię ocenić tej książki wysoko. Dzień po skończeniu jej wszystkie emocje z nią związane uleciały, a teraz, gdy "Miasto dusz" jest już całkowitą przeszłością, nie czuję do tej książki absolutnie nic.

Strzepnięta | 2012-04-12

Dość ciekawa książka ale... nieco dziwna. W pozytywnym słowa znaczeniu. Koniec jest bardzo zaskakujący. Niestety możemy się tylko domyślać dlaczego doszło do takiego zakończenia (nie, nie będę spojlerować), albo pominęłam jak było wspomniane.

Natalia_G | 2014-06-03

Recenzja z tyłu książki, bardzo zachęciła do kupna. Niestety zaczęła po pewnym czasie czytać męczyć i musi pełnić role dekoracji u mnie na półce

Wioletta Psiuk | 2014-07-21

Policja eschatologiczna i ludzie wyzbywający się dusz na rzecz szaleństw. Czy możliwym jest zabicie sumienia? Czy jest to warte swojej ceny? Ciekawe rozważania, zachęcają czytelnika do swoich wniosków. Książka długo pozostaje w pamięci