Skubaniec

Okładka książki Skubaniec Marie Muravski, Anna Starobiniec
Okładka książki Skubaniec
Marie MuravskiAnna Starobiniec Wydawnictwo: Dwie Siostry Cykl: Zwierzęce zbrodnie (tom 4) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Zwierzęce zbrodnie (tom 4)
Dwie Siostry
2022-08-01
2022-08-01
Agnieszka Sowińska

Okładka książki Pazury Gniewu Marie Muravski, Anna Starobiniec
Pazury Gniewu Marie Muravski, Ann...
Okładka książki Prawo drapieżcy Marie Muravski, Anna Starobiniec
Prawo drapieżcy Marie Muravski, Ann...
Okładka książki Dziewięć opowiadań z obłędem w tle Ksenia Buksza, Maria Galina, Maja Kuczerska, Anna Starobiniec, Marina Stiepnowa
Dziewięć opowi... Ksenia Buksza, Mari...
Okładka książki Wilcza nora Marie Muravski, Anna Starobiniec
Wilcza nora Marie Muravski, Ann...

Trochę ciężko jest się wgryźć w historię, jeśli nie do końca pamięta się poprzednią część, jednak nawet mi się to udało. “Skubaniec” Anny Starobiniec to już czwarta część z serii “Zwierzęce Zbrodnie”, Cóż to była za kryminalna uczta!

W Dalekim Lesie krąży zbrodniarz. Oskubuje ptaki z piór, a następnie je pali (pióra, nie ptaki). W policji zaś pojawia się nowa agentka, która całej reszcie działa na nerwy. Nie mają jednak wyjścia, muszą jej słuchać, inaczej wylecą z pracy. Borsku Starszy jest z kolei podłamany swoim życiem. Nie ma żadnych sukcesów w pracy, codziennie musi tkwić z Supermyszą w jednym budynku, a ponadto, ciągle z tyłu głowy tkwi wspomnienie o jego przybranym synu - Borsukocie.

Sprawa oskubanych ptaków jest bardzo trudna i należy do tych najstraszniejszych, z jaką spotkał się Borsuk Starszy. Supermysz od samego początku ma winnego - Borsukota. Borsuk Starszy nie chce jednak dopuścić do jego przyskrzynienia, a więc prowadzi śledztwo wbrew Supermyszy. Niestety, do tej pory oskubane ptaki nie są w stanie mówić, ponieważ tkwią w szoku lub w śpiączce.

Powiem Wam, że to był naprawdę rollercoaster. Tylu podejrzanych, tyle stron (prawie 300),świetna fabuła, a dodatkowo smaczki z życia Borsuka Starszego, nowi bohaterowie i wiele więcej. Bawiłam się przy tej książce wyśmienicie. Z czystym sercem jestem w stanie Wam ją polecić, ponieważ ta część Zwierzęcych Zbrodni jest prawdziwym majstersztykiem. Kurczę, jest nawet lepsza niż niejeden kryminał dla dorosłych! Czytajcie i zachwycajcie się! Nie pożałujecie!

To już czwarty tom serii ZWIERZĘCE ZBRODNIE Anny Starobiniec i przyznaję, że dość długo zastanawiałam się, czy sięgać. Moim głównym powodem wahania był fakt, że to ruska książka, a ja - dla zasady - omijam szerokim łukiem ruską literaturę. Cenię oczywiście talent klasyków, ale i tak już przeczytałam co ważniejsze dzieła z tamtej strony świata i jakoś nie czuję pociągu do następnych. Mimo to, sięgnęłam. Cóż... mam pierwsze trzy tomy, znam je i byłam ciekawa. Jak wyszło? I dobrze i średnio.
Dobrze, bo to są dobrze napisane opowieści kryminalne. Autorka ładnie buduje napięcie, jest konsekwentna w tworzeniu bohaterów i potrafi zaskoczyć zwrotami akcji. Jest w tym także sporo podtekstów, a takie zabiegi właściwie zawsze mi się podobają - tak zwane "drugie dno". Mimo to, nadal uważam, że jedynak była najlepsza. Może na moją ocenę wpływa fakt, że seria zawsze na początku przyciąga nowym pomysłem, a potem to już tylko kontynuacja. Napisane dobrej, do końca mocnej serii, to wieka sztuka.
SKUBANIEC - jednak się wyróżnia. Czym? Jest dość brutalny i zdecydowanie najbrutalniejszy z dostępnych na polskim rynku czterech tomów. To trochę taka zasada Pottera, który także zmieniał grupę docelową wraz z kolejnymi odsłonami... tylko, że tu właściwie nie wiem, czy tak naprawdę zmienia, czy tylko dodaje zbrodni... zwierzęcych.
Niezmiennie jestem zauroczona ilustracjami Marie Muravski. Kreska jest zarazem ostra, jak i czuła - wszystko jednak jest spójne i klimat wymiata. Oryginalny styl i rozpoznawalni bohaterowie. Jest też kwestia wydania i projektu okładek - przyjemna konsekwencja.
Uważam, że ci, którzy tak jak ja czytali poprzednie tomy, zapewne sięgną i po ten. Mamy tu trochę więcej życia prywatnego głównego bohatera - Borsuka Starszego i jest sporo napięcia między postaciami. Książka ma i plusy i minusy - sami zdecydujcie, czy to dla was.

Skubaniec skubie!
6.5/10