W pogoni za wielką rybą

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski
Wydawnictwo: Rebis
6,44 (108 ocen i 8 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
9
8
14
7
25
6
29
5
14
4
5
3
7
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Catching the Big Fish
data wydania
ISBN
9788375100730
liczba stron
192
kategoria
Literatura piękna
język
polski

W książce W pogoni za wielką rybą David Lynch, reżyser o międzynarodowej sławie, uchyla rąbka tajemnicy na temat swych metod pracy artystycznej, osobistego stylu pracy i ogromnych twórczych korzyści, jakie przynosi mu praktykowanie medytacji. Lynch opisuje doświadczenie "zanurzania się w sobie" i "wyławiania" pomysłów, a następnie wykorzystywania ich w telewizji i kinie, a także w innych...

W książce W pogoni za wielką rybą David Lynch, reżyser o międzynarodowej sławie, uchyla rąbka tajemnicy na temat swych metod pracy artystycznej, osobistego stylu pracy i ogromnych twórczych korzyści, jakie przynosi mu praktykowanie medytacji.

Lynch opisuje doświadczenie "zanurzania się w sobie" i "wyławiania" pomysłów, a następnie wykorzystywania ich w telewizji i kinie, a także w innych mediach, w których działa, takich jak malarstwo, muzyka i projektowanie. Lynch po raz pierwszy pisze o swej z górą trzydziestoletniej praktyce Transcendentalnej Medytacji i o tym, jaki wpływ miała ona na proces tworzenia w jego karierze.

W krótkich rozdziałach Lynch wyjaśnia, jak rozwija swoje pomysły - skąd pochodzą, jak je znajduje i które z nich najbardziej do niego przemawiają. Szczegółowo opisuje, w jaki sposób przekuwa myśli w działanie i jak wygląda jego współpraca z ekipą. Zajmuje się także pojęciem wewnętrznego Ja, otaczającym go światem - oraz tym, jak proces "zanurzania się w sobie", który tak bardzo zaważył na jego twórczości, może przynieść bezpośrednie korzyści innym.

Dla licznych fanów, którzy pragną lepiej zrozumieć wewnętrzny świat Lyncha, książka ta będzie prawdziwą rewelacją. Zaintryguje również tych, którzy chcą wiedzieć, jak rozwijać swoją kreatywność.

 

źródło opisu: REBIS

źródło okładki: REBIS

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (312)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 557
LelandLester | 2018-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

W kolejce po wędkę

Im głębiej, tym lepiej. Szczęście pochodzi z naszego środka, zdaje się mówić Dawid Lynch w swojej książce. Pomysły porównuje do ryb, a pragnienie – do przynęty. Wbrew pozorom, początkowo wcale nie myślał o karierze filmowca, a jego stosunek do medytacji transcendentalnej, której w swym dziele poświęca wiele uwagi, był sceptyczny. Towarzyszyły mu też negatywne emocje; często brakowało środków finansowych na realizację artystycznych wizji. Lynch dzieli się z nami swoim (wielkim) doświadczeniem, anegdotami, refleksjami odnośnie procesu twórczego. Przyznaje się do błędów. Inspiruje. Znajdą się i ciekawostki, ale nawet one podporządkowane są jednemu celowi – wykorzystaniu w pełni swojego potencjału, wzbudzaniu kreatywności. Bo „im głębiej docieramy, tym więcej szczęścia zyskujemy, aż urzeczywistnimy stuprocentową, czystą rozkosz.”

Od kompletnego braku zainteresowania medytacją – bo to „strata czasu” – do stanu, gdzie od kilkudziesięciu lat nigdy nie opuścił żadnej...

książek: 5140
Wkp | 2015-10-13
Przeczytana: 19 października 2015

ZROZUMIEĆ LYNCHA

David Lynch to jeden z moich ulubionych reżyserów, oniryczny dziwak, którego filmy zamiast dawać odpowiedzi, atakują widzów na zupełnie innym, bardziej emocjonalnym poziomie. Ekscentryk i wizjoner, który potrafi uwieść widzów. Jak jednak radzi sobie z czytelnikami, oferując im książkę o samym sobie?

„W pogoni za wielką rybą”, rybą stanowiącą symbol samych pomysłów, jakie lęgną się w głowie każdego twórcy, to książka przede wszystkim o medytacji. To nie autobiografia, a przemyślenia Lyncha snute konsekwentnie, choć fragmentarycznie, opowiadające o zagłębianiu się w samego siebie i czerpaniu z tego korzyści. Medytacja to coś, co nie tylko ma znaczący wpływ na jego życie i pracę, ale przede wszystkim aspekt, który całe to życie określa. I poniekąd jakby w formie dodatku do niej pojawia się samo życie autora, nierozerwalnie przecież splecione, ale na szczęście na tyle na tym tle wyeksponowane, by Ci, niezainteresowani tematem zgłębiania własnego jestestwa nie poczuli...

książek: 47
BastradPL | 2018-08-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Dzieło to jest raczej zbiorem ciekawostek, porad i refleksji autorstwa Davida Lyncha, aniżeli pełnoprawną pozycją literacką. Książkę czyta się bardzo dobrze, jest napisana lekkim piórem, a przy tym pełna interesujących treści. Idealna lektura dla fanów twórczości Lyncha, jak i osób zainteresowanych, acz nie wgłębionych za bardzo w tematykę medytacji transcendentalnej. Największy mankament - jest bardzo krótka, do przeczytania w 2-3 godziny. Szkoda, Pan Lynch mógłby się trochę bardziej rozpisać!

książek: 509
Milu Ko | 2010-11-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 listopada 2010

Można uznać to za lekką, ‘psychologiczną’ książkę na jeden wieczór, bądź ( opcja głównie dla fanów Lyncha) co wieczór do niej wracać...
David pokazuje świat w jakim żyje, jak wkręcił się w magię filmu i omawia swój sposób na życie – Transcendentalną Medytację na podstawie swojej twórczości ( jak powstały „Głowa do wycierania”, „Zagubiona Autostrada” czy komercyjna „Prosta Historia”).
Przez całą książkę przebija spokój i błogość...
i to właśnie chce nam przekazać, starą ale wciąż aktualną filozofię „Poznaj samego siebie”: zgłębianie własnej osobowości, rozwijanie i wykorzystywanie potencjału, „wyławianie pomysłów z oceanu czystej świadomości” – sfery ludzkiego umysłu leżącego na samym jego dnie, który naukowcy nazwali ‘jednolitym polem’.
Pisze,
że na początku medytacja kompletnie go nie interesowała, a potem tak wsiąknął, że nie wyobraża sobie bez niej dnia, znalazł w niej wewnętrzny spokój;
że nie jest ona przeciwko żadnej religii;
że dzięki niej rozszerza się...

książek: 310
Karolina | 2014-09-19
Na półkach: Przeczytane

Zbudowana jest z kilkudziesięciu krótkich rozdziałów. Są to: migawki zdarzeń, zalążki portretów napotkanych ludzi, enigmatyczne sentencje, refleksje o życiu, skrawki autobiografii, etc. Dopiero scalone i przemyślane oddziałują na czytelnika jako kompletny przekaz – kompozycja znana z niejednego filmu Lyncha.
Punktem wyjścia dla rozważań o życiu, sztuce i kreatywności jest Medytacja Transcendentalna, która jest nieodłącznym elementem życia artysty od niemal czterdziestu lat. Odwołując się do metafory wędkowania – które jest niczym innym jak zanurzaniem się w ocean własnej świadomości – Lynch wyjaśnia, jak „łowi” pomysły, następnie robi z nich przynętę na jeszcze większe, lepsze idee, które z czasem nabierają kształtów i przeradzają się w dzieła na miarę mistrza...

Całość recenzji na blogu http://czepiamsieksiazek.pl/?p=50

książek: 121
Bartosz Woźniak | 2016-05-17
Na półkach: Przeczytane

Umysłowość wyjątkowo plastyczna, jak się zdaje. Intuicyjna, przepływająca przez doświadczenie i wyławiająca z niego to, co cenne - ryby, być może. Rzecz jednak w tym, że umysły tego rodzaju zazwyczaj nie powinny brać się za sztukę słowa, by nie popełnić grafomanii - w tym przypadku nie jest jeszcze aż tak źle - lub wydmuszki. Wydmuszki ładnie opakowanej, choć to zarzut do polskiego wydawcy, nie do Lyncha, w albumową formułę maximum przestrzeni na kartce, minimum treści - tekstu. Owe minimum ma być w takowej formule esencjonalne, takie są, jak je rozumiem, założenia. Moje rozżalenie opiera się chyba na tym, że owej esencji wciąż się dokopać nie mogę, zamiast niej czując się przytłoczonym pewnym rodzajem sympatycznego anty-blichtru, powabnego minimalizmu, nic-nie-mówienia o rzeczach, o których czytelnik usłyszeć by pragnął, lecz nie usłyszy, bo wówczas tekst zatraciłby wartość do której w wątpliwy sposób aspiruje, wartość tekstu służącego kontemplacji, czegoś na wzór zbioru...

książek: 41
MasterXDMQ | 2018-03-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 marca 2018

Książka bardzo krótka, głównie zachęcająca do medytacji i dostarczająca ciekawostek na temat filmów reżysera. Sądziłem, że autor bardziej zgłębi tu temat medytacji transcendentalnej, jednakże książka ta ma bardziej zachęcić do wykonywania jej, pokazuje jej potencjał, który pozwala znaleźć w sobie energię i pokłady kreatywności, uwolnić naszą świadomość, otwiera oczy na świat i napawa nas optymizmem, którym można razić innych ludzi. Warto kupić tę książkę, również ze względu tego, że dochody z niej zostaną przekazane na fundację Davida Lyncha, propagującą medytację w szkołach.

książek: 446
Alicya Oss | 2014-01-08
Na półkach: Przeczytane

Dawid Lynch „W pogoni za wielką rybą”, czyli potęga Medytacji Transcendentalnej

http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2013/10/dawid-lynch-w-pogoni-za-wielka-ryba.html

Rozumiem metaforę i ukutą na potrzeby budowy naszego umysłu głębię. Jestem wdzięczna za to, że mogę myśleć o pomysłach, jak o żywych istotach, które czują.


Niestety wolałabym, by te „ryby” tkwiły gdzieś w stanie wegetacji, „nieżycia” do momentu, aż ich nie wyłowię. Nie chcę o sobie myśleć jako o kimś, kto brutalnie wyrywa te istoty z ich środowiska naturalnego, do obcej nieznanej im rzeczywistości. Nie dość, że wyrywa ze spokojnego, płynnego jestestwa głębi do porażającego dziś, to jeszcze te ostre haczyki, przebijanie ciała...Nie! Nawet, jeśli – podobno – ryb, to nie boli, nie uważam, żebym miała prawo do takich czynów.


Ale, mimo całej otoczki, po pierwsze chciałabym miewać pomysły, czyli dobierać się jakoś do tych ryb. Po drugie nie chciałabym pozostawić ich w ciągłym niebycie, na który byłyby skazane,...

książek: 165
basklar | 2017-11-15
Na półkach: Przeczytane

Gorąco polecam osobom kreatywnym, ale powątpiewającym w swój talent i swoje pomysły. Lynch przekonał mnie, aby tych wątpliwości się pozbyć.

książek: 388
Nieoczytany128 | 2016-03-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione

Wolę taki bełkot niż ten Gombrowicza XDDD Błyskawicznie się czyta. Momentami enigmatyczny jak sam Lynch.

zobacz kolejne z 302 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd