Widzę siebie

Wydawnictwo: Znak
Lynch on Lynch
83-7006-678-X
ravenstag

To on zabił Laurę Palmer. David Lynch, jeden z najbardziej kontrowersyjnych, a równocześnie najważniejszych twórców współczesnego kina, w rozmowach z Chrisem Rodleyem - niezależnym twórcą filmów dokumentalnych, pisarzem i dziennikarzem - opowiada kolejno o swoim dzieciństwie i fascynacji malarstwem, o pierwszych sukcesach i nominacjach do Oscara. Książkę uzupełniają ilustracje, między innymi reprodukcje obrazów sławnego reżysera. Oto człowiek, którego wizji można się bać. Na kartach tej książki - David Lynch w lustrze.

Adrian Burz | 2013-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2013

Mam zasadniczy problem z wieloma biografiami. Za często chcę ujrzeć w nich człowieka o którym traktują, a widzę jedynie artystę. Tak miałem z filmem "Michael Haneke. Zawód: reżyser", tak mam i z książką "Lynch on Lynch". Obaj twórcy nie mają zamiaru opowiadać o swoim życiu, jeżeli wydarzenia nie przyczyniły się w żaden sposób do rozwoju ich twórczości. Jedynym tematem do jakiego chcą jak najszybciej przejść to sztuka. Lynch stawia czytelnikom dodatkową barykadę, nie mając zamiaru interpretować swoich dzieł. Nie warto się łudzić że forma wywiadu pozwoli uśpić czujność reżysera i umożliwi poznanie jego tajemnic. David mówi tylko tyle ile chce byśmy usłyszeli.

Nie znaczy to wcale że "Widzę siebie" nie roi się od ciekawostek. Wręcz przeciwnie. Dowiemy się choćby jak powstawały najbardziej kultowe sceny, jak Frank Silva został zabójcą Bobem, jakie było przyjęcie poszczególnych dzieł w Europie... Gdy nie trzeba tłumaczyć sensu scenariusza, Lynch sypie historiami jak z rękawa. Zamyka...

ukasz531 | 2012-02-05
Przeczytana: styczeń 2012

Kocham Lyncha nie od dziś. Ta książka pozwoliła mi zagłębić się w jego surrealistyczny świat jeszcze głębiej, poznań kulisy powstawania ulubionych filmów, ciekawostki... Zdecydowanie polecam wszystkim fanom tego wielkiego twórcy.

Arek_Szpak | 2016-04-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane