Skowyt i inne wiersze

Okładka książki Skowyt i inne wiersze Allen Ginsberg
Okładka książki Skowyt i inne wiersze
Allen Ginsberg Wydawnictwo: Pomorze poezja
1984-01-01
2001-01-01
83-7003-015-7
Grzegorz Musiał
wiersze beat generation allen ginsberg skowyt

Klasyk w dobrym tłumaczeniu.

Klasyk w dobrym tłumaczeniu.

cpanie tego typu seks obrzydliwe rzeczy moloch i no tego typu

cpanie tego typu seks obrzydliwe rzeczy moloch i no tego typu

Mocno beatnikowa.

Mocno beatnikowa.

Pierwsze spotkanie z Ginsbergiem - udane, więc nieostatnie :)

Pierwsze spotkanie z Ginsbergiem - udane, więc nieostatnie :)

Od, dla i o odmieńcach, artystach, narkomanach, alkoholikach, homoseksualistach, a przede wszystkim buntownikach lat 50 ubiegłego wieku.
Wiersze w pewnym sensie nadal aktualne. Nie podobała mi się jedynie duża ilość wulgaryzmów.

Smarowanie ropą naftową po kartkach i czytelnickiej japie. Ginsberg się klei, wysycha, a po chwili bucha równocześnie przejmującym żarem i bolesnym chłodem supermarketowej zamrażarki. gooościuu

Jaki sfinks z cementu i aluminium rozbił im czaszki i wyjadł mózg i
wyobraźnię?

Jaki sfinks z cementu i aluminium rozbił im czaszki i wyjadł mózg i
wyobraźnię?

Allenowi Ginsbergowi udało się w poemacie "Skowyt" połączyć wątki biograficzne z przekazem pokoleniowym. Krzykiem rozpaczy "straconego pokolenia" po szoku II wojny światowej, gęstą atmosferę lat paranoi "polowań na czarownice", która jakże żywo i ponuro rozwija się w naszym kraju teraz. Uważny czytelnik dostrzeże inspirację Waltem Whitmanem, a także wizyjnością i wizyjną, poetycką mistyką, dostępną dla niewielu. Owe słowa uwodzą co wrażliwszego czytelnika, gdyż rytm tej poezji, zresztą znakomicie przełożonej dociera do trzewi. Do iskry buntownika, jaką każdy miłośnik poezji w sobie ma, chyba, że leży w trumnie i jest martwy. Wówczas te wiersze mogą się nie podobać, może drażnić pozornie rynsztokowy język, jak również miałkość i pretensjonalność przekazu. Jednak uczucia są prawdziwe i można przytoczyć fragment innego wiersza naszego znakomitego poety Czesława Miłosza z wiersza "Do Allena Ginsberga": "Zazdroszczę tobie odwagi absolutnego wyzwania, słów
gorejących, zaciekłej klątwy proroka.

Wstydliwe uśmiechy ironistów zachowano w muzeach i nie są
wielką sztuką, ale pamiątką niewiary."

Kto nie wierzy w bunt, chociażby krzyk, protest, przecież poetycki i mający wedle znawców wartość literacką jest śmieszną kukłą. Nie wierzcie takim. Oni kłamią samym sobie.

Klasyk absolutny.

Klasyk absolutny.

trafna inicjacja młodych pokoleń ze światem i świetne przedstawienie ideologii hippisów i bitników

• Poezja
  • Beat Generation