W pogoni za wielką rybą. Medytacja. Świadomość. Kreatywność.

Okładka książki W pogoni za wielką rybą. Medytacja. Świadomość. Kreatywność. David Lynch
Okładka książki W pogoni za wielką rybą. Medytacja. Świadomość. Kreatywność.
David Lynch Wydawnictwo: Samsara poradniki
2007-10-30
Bartłomiej Kotarski
david lynch medytacja

Okładka książki Room to Dream: A Life David Lynch, Kristine McKenna
Room to Dream:... David Lynch, Kristi...
Okładka książki Lynch on Lynch David Lynch, Chris Rodley
Lynch on Lynch David Lynch, Chris ...

Podobała mi się ta książka. Mieszanka Lynchowskich refleksji na temat kreatywności, duchowości, filmowej twórczości.

Ale!
Mam wątpliwość co do idei medytacji transcendentalnej i jej realizacji w życiu. Lynch pisze jakim dobrodziejstwem ona jest, jak wiele może dobrego zmienić w życiu, jak wspaniale wpływa na dzieci w szkole, że dzięki niej mogłoby nie być wojen...tymczasem:
- czym jest ta medytacja dokładnie, jak medytować, to wiedza tajemna; można ją zdobyć tylko ucząc się od "mistrza", któremu trzeba za to zapłacić 2 000 złotych.

To tyle w kwestii egalitarności tej medytacji, powszechności i marzeń Lyncha o pokoju na świecie.
(Nawiasem mówiąc dochód z tej książki ma być przeznaczony na konto fundacji założonej przez Lyncha, promującej medytację transcendentalną; cóż, pozostaje mi mieć nadzieję, że jakiś uczeń w amerykańskiej szkole dzięki mnie zdobędzie dostęp do tajnej, strzeżonej wiedzy i nauczy się medytować).

Ale!

Lynchowskie ciekawostki, które z łatwością można znaleźć również w luźnych źródłach internetowych. Przyjemna książeczka na jeden wieczór. Dla fanów, ale i twórczych dusz.

Jak to Lynch - pozostawia wiele niedopowiedzeń i za to go kocham. Może okazać się przydatna w chwilach twórczej niemocy. Ten krótki zbiór jego przemyśleń, refleksji jeszcze bardziej mnie do niego zbliżył i pozwolił zrozumieć jego twoórczość.

Lekka i przyjemna.

Lekka i przyjemna.

Spodobała mi się ta książka, dlatego że w pewnym sensie motywuje do tworzenia. David Lynch przekonuje, że w każdym drzemie kreatywność-trzeba ją tylko odnaleźć. Dodatkowo można wyłuskać kilka ciekawych faktów z życia Lyncha. "W pogoni za wielką rybą" z pewnością nie jest arcydziełem, ale stanowi przyjemną i zrozumiałą lekturę, którą czyta się w ekspresowym tempie.

Żeby nie było, pana Lyncha bardzo lubię, jego twórczość również. Niekiedy mocniej, niekiedy słabiej. Ta książka to przeprawa przez nieco mniej bełkotliwego niż zazwyczaj Davida, co w sumie jest nawet dość zaskakujące.

Metafora z łowieniem zalatuje jednak mulistym banałem, wtręty o medytacji nie przemawiają (przynajmniej do mnie),więc pozostają ciekawostki i urok osobisty autora, który ze zwisającym z ust papierosem i burzą siwych, zaczesanych kłaków coś smęci pod nosem, zapatrzony w serwetkę leżącą na stoliku.

W przeciwieństwie do jego filmów książka jest bardzo łatwa w odbiorze.

W przeciwieństwie do jego filmów książka jest bardzo łatwa w odbiorze.

Jego dzieła wymykają się schematycznym ramom kinematografii – filmy nie należą do łatwych w odbiorze, często wywołują kontrowersje, a także są podstawą wielu dyskusji i rozmów. Ekscentryk i wizjoner – David Lynch.
David Lynch to reżyser trzykrotnie nominowany do Oscara, zaliczany do grona czołowych filmowców naszej ery. Jego obrazy, takie jak: Głowa do wycierania, Człowiek słoń czy Miasteczko Twin Peaks do dnia dzisiejszego cieszą się ogromną popularnością i są docenianie zarówno przez widzów jak i krytyków.
Reżyser podzielił swoją autobiografię na kilkanaście krótkich rozdziałów, przez co można przeczytać ją przy jednym podejściu. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jaki związek w życiu Lyncha ma malarstwo i przemysł filmowy, to ta pozycja będzie dla was idealną odpowiedzią. Wbrew pozorom, początkowo Lynch wcale nie myślał o karierze filmowca. Reżyser w swojej autobiografii dzieli się z czytelnikami swoim doświadczeniem, refleksjami odnośnie procesu twórczego i wreszcie przytacza anegdoty z planu. Całość opowieści, którą roztacza przed czytelnikiem, podporządkowana jest odniesieniami do medytacji transcendentalnej, przez co nie jest to typowa autobiografia. Całą książkę można określić mianem – złotych myśli reżysera.
Reżyser w tej krótkiej publikacji dużo miejsca poświęca swoim ulubionym aktorom. Za jego muzę można uznać Laurę Dern, którą uwielbia obsadzać w swoich produkcjach. Z sentymentem wspomina również pracę na planie z Kylem MacLachlanem. Na łamach książki Lynch ujawnia, że aktorów do swych produkcji dobiera spontanicznie. Gdy idealnie pasują do jego artystycznej koncepcji po prostu muszą u niego wystąpić.
Filmowiec na każdym kroku podkreśla wielką rolę jaką w rozwoju jego kariery odegrała medytacja transcendentalna. Pokazuje czytelnikowi jak, dzięki stosowaniu medytacji, wyostrzamy zmysł intuicyjny, zanurzamy się w jaźń. To stąd Lynch czerpie większość swoich filmowych pomysłów. Oczywiście nie wyczerpuje on tematu względem zagadnienia medytacji. Lynch ledwie je zarysowuje, traktuje jako inspiracje do osobistych refleksji.
W pogoni za wielką rybą to wspaniała pozycja nie tylko dla każdego fana twórczości Lyncha, ale także dla wszystkich miłośników kina. Każdy kto chce pogłębić swoją wiedzę o rady i pomysły reżysera z pewnością będzie usatysfakcjonowany z lektury.

To jedna z moich ulubionych książek. Posiadam również poprzednią wersję wydaną przez Wydawnictwo REBIS w wersji papierowej, a teraz z przyjemnością zakupiłem nowe wydanie w formacie Ebooka. Myślę, że książka zainteresuje zarówno fanów twórczości Davida Lyncha jak i zwolenników Transcendentalnej Medytacji i być może ogólnie ludzi zainteresowanych szeroko pojętym rozwojem duchowym. Książkę czyta się bardzo szybko, zawiera krótkie lub nawet bardzo krótkie rozdziały, ale moim zdaniem nie jest to żadna wada, ponieważ treść tego, co pisze Lynch jest naprawdę fascynująca. Osobiście uwielbiam jego opisy tego, czym jest Transcendentalna Medytacja i jakie efekty przynosi. Nie mniej ciekawe są przemyślenia, którymi Lynch dzieli się z czytelnikiem na temat filmu, życia artysty i różnych aspektów związanych z twórczością. Całość tworzy niepowtarzalny klimat (jak to u Lyncha),w który zdecydowanie warto się zagłębić. Na koniec jeszcze kilka słów na temat Transcendentalnej Medytacji. Przyznam, że pierwsza lektura tej książki około 2010 roku zainspirowała mnie do pójścia na kurs tej techniki, którą praktykuję nieprzerwanie od prawie 8 lat i decyzję o jej nauczeniu uważam za jedną z najlepszych w moim życiu. Dlatego też książka ta zajmuje wyjątkowe miejsce w moim sercu. Życzę więc wszystkim potencjalnym czytelnikom wspaniałej lektury i po cichu mam nadzieję, że kogoś z Was David Lynch również zainspiruje do nauczenia się TM, ponieważ naprawdę warto.

Dzieło to jest raczej zbiorem ciekawostek, porad i refleksji autorstwa Davida Lyncha, aniżeli pełnoprawną pozycją literacką. Książkę czyta się bardzo dobrze, jest napisana lekkim piórem, a przy tym pełna interesujących treści. Idealna lektura dla fanów twórczości Lyncha, jak i osób zainteresowanych, acz nie wgłębionych za bardzo w tematykę medytacji transcendentalnej. Największy mankament - jest bardzo krótka, do przeczytania w 2-3 godziny. Szkoda, Pan Lynch mógłby się trochę bardziej rozpisać!

• Film
  • Rozwój osobisty