Walden, czyli życie w lesie

Tłumaczenie: Halina Cieplińska
Seria: X-Varia
Wydawnictwo: Rebis
Walden, or Life in the Woods
literatura piękna
Ag2S

Biblia wszystkich ekologów i ekoentuzjastów! Książka, która zmieniła sposób patrzenia na otaczający nas świat „Walden, czyli życie w lesie” to arcydzieło amerykańskiej literatury będące zapisem eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata żył samotnie nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje są pochwałą życia świadomego, prostego i surowego, w bliskim kontakcie z...

Biblia wszystkich ekologów i ekoentuzjastów!
Książka, która zmieniła sposób patrzenia na otaczający nas świat

„Walden, czyli życie w lesie” to arcydzieło amerykańskiej literatury będące zapisem eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata żył samotnie nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje są pochwałą życia świadomego, prostego i surowego, w bliskim kontakcie z przyrodą.

„Walden” ogromną popularność zdobył dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy sięgnęła po niego amerykańska młodzież walcząca z konformizmem i obyczajowością mieszczańską.

Zawarte w książce tezy i rozważania pozostają aktualne, szczególnie teraz, gdy ekologiczny styl życia jest coraz ważniejszy dla nas wszystkich.

źródło opisu: Rebis, 2018

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Oficjalna recenzja
Zicocu książek: 1691

Almanach rolniczo-filozoficzny

Tę recenzję, proszę Państwa, zaczniemy od wycieczki w przeszłość – nie w przeszłość zamierzchłą, do czasów pierwszego wydania „Waldenu”, lecz kilkanaście lat wstecz. Fantasy przeżywało wtedy kolejną ze swych złotych er, tym razem związaną z niesamowitą popularnością filmowej trylogii nakręconej na podstawie „Władcy Pierścieni”. Wiele osób za sprawą monumentalnej kinowej przygody po raz pierwszy usłyszało o Tolkienie i postanowiło sięgnąć po literacki pierwowzór. I niejeden od powieści się odbił (co nie dotyczy wyłącznie czytelników sporadycznych, bo sam Salman Rushdie uznał wyższość adaptacji nad oryginałem). Najczęstszy zarzut: ciągnące się w nieskończoność opisy przyrody, które dominowały nad interakcjami między bohaterami oraz fabułą. I tutaj, moi Państwo, możemy wrócić do „Waldenu, czyli życia w lesie” - albo też, streszczając, jednego wielkiego opisu przyrody.

Henry David Thoreau, niesiony na fali amerykańskiej rewolucji intelektualnej w połowie XIX wieku, postanowił przeprowadzić eksperyment – i to eksperyment na sobie samym: sprawdzić, w jakim stopniu da radę wrócić na łono natury. Upatrzył więc sobie chatę na tytułowym stawem Walden, zajął ją i zaczął utrzymywać z pracy własnych rąk. Przetrwał? Przetrwał, a to co przeżył, zapisał w tym niezwykle oryginalnym tomie.

„Walden, czyli życie w lesie” to mieszanka dziennika, powiastki filozoficznej i almanachu rolniczego... brzmi szalenie? Nic dziwnego, bo to książka jedyna w swoim rodzaju. Thoreau za swoje główne zadanie uznaje upraszczanie życia: postanawia wyrwać się z podporządkowania ekonomii, dostosować do rytmu zmieniających się pór roku, nie pracować ani chwili dłużej, niż wymaga tego proste dotrwanie do następnego wschodu słońca. Amerykański pisarz bez trudu wywoła u większości czytelników dyskomfort: nie tylko psychiczny (ten pojawia się natychmiast, gdy zdać sobie sprawę, jak wielkiej odwagi wymaga jego beztroska – dla współczesnego człowieka życie z dnia na dzień to konstrukt absolutnie abstrakcyjny), ale i fizyczny, choćby wtedy, gdy opisuje zwierzęta buszujące po jego chacie.

Nie można jednak zapominać podczas lektury „Waldenu”, że Thoreau to jeden z największych umysłów epoki. Chowa się za prostotą, to fakt, czasami przechodzi nawet do rachunków, które – choć zapewne rzetelne i autentyczne – raczej nie mają szans nikogo do niczego przekonać, bywa głęboko ironiczny, czasami wręcz złośliwy, ale wszystko to stanowi tylko fasadę. Gdzieś w tle mamy ostry, przenikliwy umysł, który ponad sto pięćdziesiąt lat temu bezlitośnie punktował wady wczesnego kapitalizmu (można przenieść je na kapitalizm późny właściwie bez jakichkolwiek zastrzeżeń) i gotów był narazić się na wyśmianie, żeby znaleźć od niego ucieczkę. Jednocześnie tworzy podręcznik – nieco szalony – życia podporządkowanego ochronie środowiska. Trudno oczekiwać, aby ktoś więcej niż odważni eksperymentatorzy podjął się wprowadzania jego rad w życie, ale przewidzenie kryzysu ekologicznego w połowie XIX wieku to wyczyn zasługujący na podziw.

„Walden, czyli życie w lesie” bez wątpienia jest pozycją zasługującą na szczególną uwagę. Dzieło Thoreau wydaje się aktualne jak nigdy, a wydawnictwo Rebis i tłumaczka oraz redaktorka, Halina Cieplińska, zadbali o to, aby dostarczyć dociekliwym czytelnikom całe mnóstwo dodatkowych informacji. Jeśli komuś wydaje się, że gotów jest wracać na łono natury, niech sięgnie po ten tom – przekona się, że to wyjątkowo skomplikowana sprawa.

Bartosz Szczyżański

boladz92 | 2019-09-08
Przeczytana: 29 marca 2019

Kultywując sztukę chodzenia spotkałem w lesie samotnego wędrowca, który jak się okazało bardzo się w tymże lesie zasiedział. Wyraźnie stęskniony towarzysza rozmów, opowiadał, że zbudował własnoręcznie drewniany dom i zamieszkał w lesie nad stawem Walden. Tłumaczył, że dzięki temu zyskał prostotę i dobro Natury, rozpędził chmury wiszące nad jego myślami i wchłonął w pory odrobinę życia. "Zmieniłem zarówno miejsce, jak i czas, żyłem bliżej tych sfer wszechświata i epok historii, które najbardziej mnie pociągały" - mówił. Ciekawsze od jego wyglądu (wyglądał jak starożytny Grek), były jego słowa, twierdził otóż, że aby utrzymać się przy życiu, potrzebujemy raczej mniej niż więcej, aby zaś chronić życie, potrzebujemy odwagi i uczciwości. Uważał, że większość ludzi, których do śmierci nęka opłata czynszu za coraz większe i bardziej luksusowe skrzynie, nie wie co to wolność i cieszenie się dniem dzisiejszym. Pytał, dlaczego mamy żyć w takim pośpiechu i marnować życie? Był pewny, że w ten...

Tinkerbelle | 2019-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2019

Doceniam. Autor niewątpliwie był koneserem słowa. Ale niestety lektura męcząca. Czasem fajna, a czasem górnolotne pitu pitu.

aneta | 2019-07-31
Na półkach: Przeczytane, USA
Przeczytana: czerwiec 2019

Tak jak przypuszczałam, książka miała wiele genialnych momentów i czytałam ją z przyjemnością. Jednak, kilka fragmentów było nieco nużących.
Niestety, nie mogę powiedzieć, żebym wyniosła z niej wiele, ale z pewnością była ciekawym czytelniczym doświadczeniem.

koemata | 2019-06-19
Na półkach: Przeczytane, Audio, 2019
Przeczytana: 19 czerwca 2019

dwa lata żył samotnie nad stawem Walden w stanie Massachusetts w latach 1845-1847, -zbudował dom, sadził rośliny, łowił ryby, rozmawiał z drzewami, obserwował zwierzęta, zbierał opał na zimę, ograniczył swoje potrzeby do dostępnych, wnikliwie obserwował siebie i otoczenie, i umiał interesująco o tym opowiadać jako absolwent Harvarda, - czytał i czuł się szczęśliwy

Robertino | 2019-02-16

Są książki które umieściłbym jako lektury obowiązkowe. Mam tutaj na myśłi mi. Moby Dicka, Wędrówka Pielgrzyma, czy właśnie tę książkę. Są one w stanie naprawić naszą "kulturę". Ukazują prawdziwe wartości, inspirują..
Najwyższa klasa.

Laura | 2019-01-28

Nie mój typ.

litk | 2019-01-27
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Książko jako książka bardzo dobra, nic dziwnego że uznawana za biblię ekologów. Moje klimaty, mowa w niej o wszystkim czego sam chciałbym w życiu doświadczać i jakie życie prowadzić, ale niestety, to już nie te czasy, świat już taki nie jest i nigdy nie będzie, za późno się urodziłem. Co ważniejsze jednak, to książka obfituje w genialne myśli wybitnego filozofa, praktyka np. "Jestem przekonany, że gdyby wszyscy ludzie żyli w takiej prostocie jak ja nad stawem, nie znano by złodziejstwa ani rabunku. Istnieją one tylko w społeczeństwach, w których kilkoro posiada więcej, aniżeli im wystarczyło, podczas gdy reszta ma mniej, niż należy."

Carmel | 2019-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2019

Jest kilku autorów, których spuścizny zbudowały literacką tożsamość USA. W poezji jest chociażby Edgar Allan Poe, w prozie przede wszystkim Henry David Thoreau i jego „Walden, czyli życie w lesie”. Dzieło to jest wyjątkowe pod wieloma względami. Stanowi relację z ponaddwuletniego samotnego życia autora w podbostońskim lesie w połowie XIX-wieku. Doceniać ten tekst należy za inspirację dla pokoleń ekologów, za pobudzenie społeczeństw do zrozumienia subtelnych interakcji przyrodniczych oraz za wpływ na administracje rządowe, które zaczęły tworzyć rezerwaty i parki narodowe. Zapewne czytelnik poszukujący wyciszenia, tekstu skupionego na chłonięciu przyrody, znajdzie w „Walden” sporo satysfakcjonujących opisów. Jednak mnie lektura nie poraziła arcymistrzostwem.

Dzieło jest właściwie zbiorem esejów, w których Thoreau spisał swoje doświadczenia egzystencji i przemyślenia podczas codzienności kilkusezonowego przebywania w samotności, która jednak nie była jakoś totalna. Miał bowiem...

Jan | 2019-01-18

Powiedz jakie książki czytasz a powiem ci kim jesteś. W istocie w zależności od tego jakie masz nastawienie do filozofii Thoreau "Walden" może okazać się dziełem genialnym albo szaleństwem i głupotą. Jest to zapis autentycznegoo eksperymentu przeprowadzonego przez autora- pisarza,poetę i filozofa zarazem, który postanawia zamieszkać poza cywilizacją i żywić się z pracy własnych rąk. Książka łączy w sobie drobiazgowe, poetyckie opisy przyrody z pragmatycznymi realiami życia w lesie. Ta nietypowa kompozycja składa się razem z wieloma innymi czynnikami na unikatowość tej pozycji.Dla mnie osobiście "Walden" jest manifestem minimalizmu, naturalizmu i spokojnego życia. Thoreau staje w wyraźnej opozycji to doktryny współczesnej kultury zachodniej, konsumpcjonizmu, materializmu i "szybkiego" życia. Dla mnie Thoreau był i pozostaje wielkim twórcą, a co może nawet bardziej istotne wielkim filozofem.

czerwienkoszenilowa | 2018-12-12
Przeczytana: 15 listopada 2018

Trochę ciekawych, odkrywczych spostrzeżeń, ale chyba nie aż tyle, ile się spodziewałem, biorąc pod uwagę sławę tej książki. Nieco archaiczny jak na dzisiejsze czasy język, liczne - niełatwe do zrozumienia - nawiązania oraz formuła monologu sprawiają, że nie czyta się tego tak lekko, jakby się chciało.