Krzyk czapli

Cykl: Opowieści rodu Otori (tom 4)
Wydawnictwo: W.A.B.
The Harsh Cry of the Heron
powieść, fantasy,

Mija kilkanaście lat od zaślubin Takeo i Kaede. Mroczne wspomnienia z przeszłości zostały daleko za nimi. Takeo włada Trzema Krainami, wiodąc spokojny żywot u boku ukochanej żony. Jest już ojcem trzech córek: Shigeko, Mikki i Mai. Pamięta jednak o przepowiedni, wedle której poniesie śmierć z ręki syna. Jako doświadczony wojownik, jest gotów wyruszyć na spotkanie z przeznaczeniem. Przedtem jednak będzie musiał stawić czoło samemu sobie i zmierzyć się z prawdą. Czy wyjawi głęboko skrywaną tajemnicę?

Czwarta część niezwykłej opowieści o losach rodu Otori to kolejna podróż w krainę japońskiej kultury. Magia przeplata się tu z ludzkim cierpieniem, przeznaczeniem i śmiercią. A granica między miłością i nienawiścią okazuje się niezwykle krucha.

źródło opisu: [W.A.B., 2007]

PABLOPAN | 2015-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Powrót do "Krzyku czapli" był niesamowity. Utwierdziłem się w przekonaniu, że "Opowieści Rodu Otori" to moja ulubiona seria, a ostatni tom jest wisienką na torcie. Nie spotkałem jeszcze książki, która tak by mnie poruszyła i nawet teraz cisnęła do oczy łzy wzruszenia nad losem bohaterów. Akcja jest wartka, coś nowego dzieje się na każdej stronie, zakończenie jest słodko-gorzkie; taki niby happy-end, a jednak tragiczny. Z pewnością jeszcze kiedyś powrócę do wszystkich części, a kto nie czytał, niech bez wahania sięga. Polecam!

***
Moja ulubiona część serii. Kocham świat wykreowany przez Lian Hearn. Bohaterów i ich losy obdarzyłem wielką sympatią i bardzo często wracam do tych książek. Polecam każdemu komu mogę, a moje egzemplarze są już zaczytane przez moich znajomych i mnie :)

Beatriz_Aguilar | 2016-02-15
Przeczytana: 09 lutego 2016

Ostatnie tygodnie upłynęły mi w towarzystwie opowieści rodu Otori Lian Hearn. Na ten moment trochę z żalem rozstaję się z tym orientalnym cyklem ale też z postanowieniem, że jak tylko znajdę ostatnią - piątą część, to niezwłocznie zabiorę się do jej lektury.

"Krzyk czapli" to dotychczas najobszerniejsza pozycja z całej sagi, która różni się od pozostałych części nie tylko objętością. Akcja powieści toczy się 15 lat po ostatnich wydarzeniach opisanych w "W blasku księżyca", pojawiają się nowi bohaterowie, w tym nowe pokolenie rodu Otori władającego Trzema Krainami. Panujący pod rządami Takeo i Kaede pokój i dostatek nie oznacza, że para władców nie ma przeciwników - starzy wrogowie tylko czyhają na okazję, żeby zasiać niepokój na dworze Otori, oprócz tego pojawiają się nowe zagrożenia z zewnątrz, coraz częściej przywoływane są także przepowiednie dotyczące śmierci Takeo. Zapowiada się ciekawie! A czy rzeczywiście tak jest?

"Krzyk czapli" trzyma poziom wcześniejszych...

Kaga | 2014-03-14
Przeczytana: 14 marca 2014

Książka... dobra.
Ale bardziej rozczarowująca. Spodziewałam się czegoś więcej po czwartym tomie opowieści o Otori. Ty wszystko było niejako na siłę. Począwszy od wyprawy do Cesarza, przez opętanie Mayi, przez turniej, w którym najstarsza córka wygrywa.... aż po zakończenie. jakby autorka nie wiedziała, kiedy zakończyć (spokojnie, trzeci tom mógł stanowić koniec), ale ciągnęła dalej, w innym stylu, pozbawionym słownej gry i finezji.
Czuję olbrzymi niedosyt, i swoisty rozczarowanie. Bo już? Choć męczyłam się z tą pozycją przez tydzień (jakoś nie umiałam przebrnąć), to jednak... niedosyt jest. Może brak fascynujących opisów przyrody, może brak wnikania w duszę bohaterów, a zabawa w bycie wszechwiedzącym narratorem... nie wiem. Dość, że jest to pozycja, którą czyta się raz, i zostawia na długo. Może, jeśli znów sięgnę po `Opowieści` - ruszę i tą część. Póki co, cieszę się, ze w końcu zakończyłam męki.

Vegex | 2014-11-01
Przeczytana: 29 sierpnia 2009

Książka od której wszystko się zaczęło w na przełomie gimnazjum, a liceum. Zobaczyłem ją pierwszy raz w bibliotece w gimnazjum, gdy kończyłem szkołę. Zaciekawiła mnie okładka. Postanowiłem kupić książkę w ciemno i nie żałuje. Ta książka pomogła mi wejść w dorosłość. Osadzona w niezwykłym świecie i wciągającym klimacie. Poprowadzona historia z dwóch perspektyw, która była dla mnie nowością, gdyż nigdy się z takim prowadzeniem fabuły się nie spotkałem. Z chęcią sięgnąłem po kolejną część. Cała seria całkowicie mnie pochłonęła i oczarowała. Polecam, idealne dla młodzieży, której trudno odnaleźć się w dzisiejszym świecie.

Alapogo | 2014-05-05
Przeczytana: 05 maja 2014

Świat opisywany przez Hearn wciąż zachwyca, choć odnoszę wrażenie, że nowe postacie jakie zostały wprowadzone nie mają osobowości, są płytki i niekiedy bardzo dziecinne. Intryga choć rozległa i dość interesująca jest niezbyt dobrze opracowana, całość fabuły wydaje się nieco na siłe i mam wrażenie, że im bliżej końca książki tym bardziej opowieśc staje się męcząca, nawet zaczyna denerwować rozwiązaniami, staje się przwidywalna. Ja osobiście miałam ochotę ukatrupić nawet postacie, które lubiłam, ponieważ ich zachowanie stawało się irracjonalne. Zbyt wiele pomysłów w jednej książce sprawia również, że opowieść staje się przekombinowana. Mimo wszystko zachęcam do przeczytania wszytkich fanów, a tym którzy nie przekonali się do poprzednich tomów odradzam, ponieważ zniechęcą się ostatecznie.

Mavericus | 2010-11-24
Przeczytana: wrzesień 2009

Lubię fabułę, która dzieje się w świecie opisanym przez Hearn. Kultura japońska, która fascynuje autorkę jest tak świetnie oddana, że można dzięki jej książkom lepiej zrozumieć hierarchiczny i patriarchalny ustrój Japonii. Opowieści rodu Otori, gdy chłopiec, który uratował się z pogromu powoli dowiaduje się, że należy do szlachetnej rodziny syna władcy klanu. Domaga się szacunku i posłuchu, który jest mu należny mimo przeciwności losu udowadnia swoje męstwo i oddanie dla swojego opiekuńczego mentora Pana Otori. Do tego posiada niebywałe umiejętności skrytobójców, umie się skradać tak by go nie słyszano, umie znikać jeśli jest tak potrzeba i jest bardzo zręcznym, zwinny. Do tego jest szlachetnego i prawego serca. Sprawiedliwy i surowy dla tych, którzy są tego godni.

Toonami | 2014-08-18
Przeczytana: 23 lipca 2014

Cóż mogłabym napisać o tej książce, tym bardziej, że od pierwszych słów jakie przeczytałam w "Po słowiczej podłodze" ta opowieść zawładnęła moim sercem, a Lian Hearn stała się jedną z moich ulubionych autorek. Krzyk czapli czytałam długo, ponieważ tak bardzo bałam się, że coś stanie się któremuś z bohaterów, których polubiłam i pokochałam. W końcu jednak usiadłam nad nią i w 3 dni było już po wszystkim.

Pomimo mojej ogromnej sympatii dla całej sagi, muszę szczerze przyznać, że ta część była trochę słabsza niż poprzednie, ale to nie znaczy, że była gorsza. Akcja zaczyna się, jakieś 15 lat od zdarzeń jakie miały miejsce w poprzedniej książce. Takeo i Kaede zgodnie władają Trzema Krainami i dochowali się trzech córek - starszej Shigeko oraz młodszych bliźniaczek Mai i Mikki. Wszystko jest w najlepszym porządku i ładzie do czasu, aż o tych ziemiach nie przypomina sobie Cesarz, a szwagier władcy nie zaczyna sobie wyobrażać, że królestwo należy się jemu.

To pierwsza książka, jaką...

Kevorkian | 2014-11-16
Przeczytana: 14 listopada 2014

Bardzo lubię ten cykl więc cieszę się, że autorka zdecydowała się kontynuować historię Takeo i Kaede. W czwartym tomie czerpie pełnymi garściami z japońskiego folkloru, co nieco go chyba jednak upraszczając. Bardzo podobało mi się, że zdecydowanie i konsekwentnie unika ckliwości i idealizowania swoich bohaterów i bohaterek, dzięki temu cała fabuła, mimo wielu fantastycznych elementów, nabiera realizmu.

Niemniej mam wrażenie, że całość się troszeczkę za bardzo rozwlekła. Lian Hern najpierw zaserwowała nam wiele rozmów, opisów, politycznych knowań, a bitwy, które w końcu stanowiły clou fabuły, przemykają błyskawicznie na kilku raptem stronach. Zabrakło mi w tym wszystkim równowagi nadającej tempo akcji. Ale to bardzo przyjemna lektura dla fanów azjatyckich klimatów.

Choć pierwszy tom serii był znakomity, kolejne już wciągały coraz mniej. Koniec historii Takeo pozostawia - może nie niesmak, ale nie jest to już ta piękna fabuła, od której zaczęła się saga. Główny bohater, podstarzały, niedołężny, zmaga się już nie z wrogami, ale własna rodziną, niestety dość dysfunkcyjną.

Kyhlsae | 2013-06-25

Cóż mogę rzec? Książka ta czekała i to długo, na swoją kolej. Albo może odwrotnie, to ja czekałam, aż łaskawie zezwoli mi na zapoznanie się ze swoją treścią? Ale mniejsza z tym, grunt, że w końcu mogłam się w nią wgryźć i wdrepczyć w quasi-japoński świat.
Choć to ostatni tom - nie jest ostatnim z cyklu, bowiem po nim następuje jeszcze, zdaje się, prequel (czemu nikt nigdzie w numeracji nie wysunie go na pierwsze miejsce? burk). I tak jak wcześniej można było obserwować, jak Takeo wspina się na szczyt, tak teraz - jak upada, przy czym, autorka niejako zmusza do zastanowienia się, do postawienia sobie pytania "co by było, gdyby...?". A może, żadne "gdyby" nie wchodziło w grę, bowiem los bohatera był z góry przesądzony? Bo był, z tym, że przepowiednia nie podawała, co się dokładnie wydarzy, ani kiedy. I tu nasuwają się kolejne pytania, ale... to nie miejsce na ich roztrząsanie.
Generalnie rzecz biorąc - nie jest to pozycja napisana lekkim piórem. Jeśli ktoś po nią sięgnie, w celu...