Krzyk czapli

Cykl: Opowieści rodu Otori (tom 4)
Wydawnictwo: W.A.B.
The Harsh Cry of the Heron
powieść, fantasy,

Mija kilkanaście lat od zaślubin Takeo i Kaede. Mroczne wspomnienia z przeszłości zostały daleko za nimi. Takeo włada Trzema Krainami, wiodąc spokojny żywot u boku ukochanej żony. Jest już ojcem trzech córek: Shigeko, Mikki i Mai. Pamięta jednak o przepowiedni, wedle której poniesie śmierć z ręki syna. Jako doświadczony wojownik, jest gotów wyruszyć na spotkanie z przeznaczeniem. Przedtem jednak będzie musiał stawić czoło samemu sobie i zmierzyć się z prawdą. Czy wyjawi głęboko skrywaną tajemnicę?

Czwarta część niezwykłej opowieści o losach rodu Otori to kolejna podróż w krainę japońskiej kultury. Magia przeplata się tu z ludzkim cierpieniem, przeznaczeniem i śmiercią. A granica między miłością i nienawiścią okazuje się niezwykle krucha.

źródło opisu: [W.A.B., 2007]

Gosia | 2017-09-11
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 września 2017

Czwarta część sagi Otorich - chyba najbardziej epicka spośród wszystkich części. Napisana z rozmachem, nieco denerwuje tylko przypominanie wątków z poprzednich tomów (kto czytał ten je zna, a kto nie czytał, to niewiele mu powiedzą).
Akcja tej części toczy się 15 lat po wydarzeniach tomu 3-go. Pojawiają się nowi bohaterowie, lecz starzy wrogowie nie zapomnieli o swych urazach, nadal pragną zemsty, tylko czyhają na sposobność, by zawładnąć bogatą i dobrze zarządzaną krainą.
"Krzyk czapli" trzyma poziom wcześniejszych części (swoją drogą te poetyckie tytuły mogły zrodzić się tylko w Japonii). Książkę czyta się przyjemnie, w czym pomaga piękny język i klimat. Nieco rozczarowuje zakończenie.
Mimo tych kilku niedociągnięć cały cykl można szczerze polecać. Jest ciekawa historia, nieco fantastyki, dalekowschodnie fascynujące klimaty i obyczaje.
Na zakończenie została mi ostatnia piąta część, która jest (jak się zorientowałam) prequelem. Nie lubię takich rozwiązań, ale też nie pierwszy raz...

PABLOPAN | 2015-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Powrót do "Krzyku czapli" był niesamowity. Utwierdziłem się w przekonaniu, że "Opowieści Rodu Otori" to moja ulubiona seria, a ostatni tom jest wisienką na torcie. Nie spotkałem jeszcze książki, która tak by mnie poruszyła i nawet teraz cisnęła do oczy łzy wzruszenia nad losem bohaterów. Akcja jest wartka, coś nowego dzieje się na każdej stronie, zakończenie jest słodko-gorzkie; taki niby happy-end, a jednak tragiczny. Z pewnością jeszcze kiedyś powrócę do wszystkich części, a kto nie czytał, niech bez wahania sięga. Polecam!

***
Moja ulubiona część serii. Kocham świat wykreowany przez Lian Hearn. Bohaterów i ich losy obdarzyłem wielką sympatią i bardzo często wracam do tych książek. Polecam każdemu komu mogę, a moje egzemplarze są już zaczytane przez moich znajomych i mnie :)

Roland | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

Krzyk zwiastujący koniec

Każda historia ma swój kres. Jedynie stosowne zakończenie, które będzie targało emocjami czytelnika sprawi, że dana powieść, a nawet cały cykl zapadnie w naszej pamięci. Lian Hearn począwszy od pierwszych słów, którymi rozpoczęła „Opowieści rody Otori” zabrała czytelników w niezwykłą podróż. Podróż, która nie tylko dostarczyła walorów kulturowych, historycznych i literackich, ale odsłoniła nam na nowo znaczenie słów – miłość, honor oraz przeznaczenie. „Krzyk czapli” wieńczący cały cykl nie tylko pokazał w swym majestacie powolne zaciskanie się sieci przeznaczenia, które wisiało nad naszymi bohaterami od pierwszych stron pierwszego tomu, lecz uświadomił nas jak niezwykle delikatna jest granica dzieląca miłość od nienawiści. Lian Hearn swą nieśpieszną narracją troszkę przytłumiła czujność czytelników, by móc niczym polująca czapla „zaatakować” swym niezwykle zaskakującym zakończeniem. Słodko-gorzki koniec całej historii może być skrajnie odbierany....

wiejskifilozof | 2018-06-06

Piękna historia,dużo się dzieje.Walki,to mi się podobało.Ma taki klimat,jakby się oglądało teatr kabuki.

Beatriz_Aguilar | 2016-02-15
Przeczytana: 09 lutego 2016

Ostatnie tygodnie upłynęły mi w towarzystwie opowieści rodu Otori Lian Hearn. Na ten moment trochę z żalem rozstaję się z tym orientalnym cyklem ale też z postanowieniem, że jak tylko znajdę ostatnią - piątą część, to niezwłocznie zabiorę się do jej lektury.

"Krzyk czapli" to dotychczas najobszerniejsza pozycja z całej sagi, która różni się od pozostałych części nie tylko objętością. Akcja powieści toczy się 15 lat po ostatnich wydarzeniach opisanych w "W blasku księżyca", pojawiają się nowi bohaterowie, w tym nowe pokolenie rodu Otori władającego Trzema Krainami. Panujący pod rządami Takeo i Kaede pokój i dostatek nie oznacza, że para władców nie ma przeciwników - starzy wrogowie tylko czyhają na okazję, żeby zasiać niepokój na dworze Otori, oprócz tego pojawiają się nowe zagrożenia z zewnątrz, coraz częściej przywoływane są także przepowiednie dotyczące śmierci Takeo. Zapowiada się ciekawie! A czy rzeczywiście tak jest?

"Krzyk czapli" trzyma poziom wcześniejszych...

Kaga | 2014-03-14
Przeczytana: 14 marca 2014

Książka... dobra.
Ale bardziej rozczarowująca. Spodziewałam się czegoś więcej po czwartym tomie opowieści o Otori. Ty wszystko było niejako na siłę. Począwszy od wyprawy do Cesarza, przez opętanie Mayi, przez turniej, w którym najstarsza córka wygrywa.... aż po zakończenie. jakby autorka nie wiedziała, kiedy zakończyć (spokojnie, trzeci tom mógł stanowić koniec), ale ciągnęła dalej, w innym stylu, pozbawionym słownej gry i finezji.
Czuję olbrzymi niedosyt, i swoisty rozczarowanie. Bo już? Choć męczyłam się z tą pozycją przez tydzień (jakoś nie umiałam przebrnąć), to jednak... niedosyt jest. Może brak fascynujących opisów przyrody, może brak wnikania w duszę bohaterów, a zabawa w bycie wszechwiedzącym narratorem... nie wiem. Dość, że jest to pozycja, którą czyta się raz, i zostawia na długo. Może, jeśli znów sięgnę po `Opowieści` - ruszę i tą część. Póki co, cieszę się, ze w końcu zakończyłam męki.

Mavericus | 2010-11-24
Przeczytana: wrzesień 2009

Lubię fabułę, która dzieje się w świecie opisanym przez Hearn. Kultura japońska, która fascynuje autorkę jest tak świetnie oddana, że można dzięki jej książkom lepiej zrozumieć hierarchiczny i patriarchalny ustrój Japonii. Opowieści rodu Otori, gdy chłopiec, który uratował się z pogromu powoli dowiaduje się, że należy do szlachetnej rodziny syna władcy klanu. Domaga się szacunku i posłuchu, który jest mu należny mimo przeciwności losu udowadnia swoje męstwo i oddanie dla swojego opiekuńczego mentora Pana Otori. Do tego posiada niebywałe umiejętności skrytobójców, umie się skradać tak by go nie słyszano, umie znikać jeśli jest tak potrzeba i jest bardzo zręcznym, zwinny. Do tego jest szlachetnego i prawego serca. Sprawiedliwy i surowy dla tych, którzy są tego godni.

Aquaminerals | 2014-11-01
Przeczytana: 29 sierpnia 2009

Książka od której wszystko się zaczęło w na przełomie gimnazjum, a liceum. Zobaczyłem ją pierwszy raz w bibliotece w gimnazjum, gdy kończyłem szkołę. Zaciekawiła mnie okładka. Postanowiłem kupić książkę w ciemno i nie żałuje. Ta książka pomogła mi wejść w dorosłość. Osadzona w niezwykłym świecie i wciągającym klimacie. Poprowadzona historia z dwóch perspektyw, która była dla mnie nowością, gdyż nigdy się z takim prowadzeniem fabuły się nie spotkałem. Z chęcią sięgnąłem po kolejną część. Cała seria całkowicie mnie pochłonęła i oczarowała. Polecam, idealne dla młodzieży, której trudno odnaleźć się w dzisiejszym świecie.

Alapogo | 2014-05-05
Przeczytana: 05 maja 2014

Świat opisywany przez Hearn wciąż zachwyca, choć odnoszę wrażenie, że nowe postacie jakie zostały wprowadzone nie mają osobowości, są płytki i niekiedy bardzo dziecinne. Intryga choć rozległa i dość interesująca jest niezbyt dobrze opracowana, całość fabuły wydaje się nieco na siłe i mam wrażenie, że im bliżej końca książki tym bardziej opowieśc staje się męcząca, nawet zaczyna denerwować rozwiązaniami, staje się przwidywalna. Ja osobiście miałam ochotę ukatrupić nawet postacie, które lubiłam, ponieważ ich zachowanie stawało się irracjonalne. Zbyt wiele pomysłów w jednej książce sprawia również, że opowieść staje się przekombinowana. Mimo wszystko zachęcam do przeczytania wszytkich fanów, a tym którzy nie przekonali się do poprzednich tomów odradzam, ponieważ zniechęcą się ostatecznie.

Jam_jest | 2017-09-22
Przeczytana: 22 września 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tym razem niczego mi nie brakuje... zakończenie wgniotło mnie w fotel. Jak na razie jest to najlepsza część Opowieści rodu Otori. Mimo początku, który bardzo podobny do poprzednich części, trochę przynudzał, dalsza część książki jest rewelacyjna. Nie można się od niej oderwać. Wyjazd na dwór cesarza, wielka bitwa z Sagą, śmierć większości bohaterów, rozpad związku Takeo i Kaede(?!) oraz... śmierć Takeo. Nie da się czytać tego obojętnie.
Jak najbardziej daję wszystkie gwiazdki. Prześpię się i zaczynam kolejny tom.