Morskie Oko - przyroda i człowiek

Okładka książki Morskie Oko - przyroda i człowiek praca zbiorowa
Okładka książki Morskie Oko - przyroda i człowiek
praca zbiorowa Wydawnictwo: Tatrzanski Park Narodowy popularnonaukowa
520 str. 8 godz. 40 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Tatrzanski Park Narodowy
Data wydania:
2014-12-15
Data 1. wyd. pol.:
2014-12-15
Liczba stron:
520
Czas czytania
8 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361788898
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
456
344

Na półkach:

"Morskie Oko - przyroda i człowiek" to monumentalna pozycja. Liczy sobie 500 stron, ma twardą okładkę i jest wydrukowana na dobrej jakości papierze. Dlatego książka nie jest tania, ale warta swojej ceny. W środku jest masa zdjęć, wykresów, ilustracji i map.

Książkę zamówiłam przez internet przeszło pół roku temu i zapomniałam ją ocenić. Dopiero dzisiaj, gdy robiłam porządek w swojej biblioteczce - przypomniałam sobie o niej.

Książka podzielona jest na 3 duże rozdziały zawierające podrozdziały:
1. Morskie Oko.
2. Otoczenie Morskiego Oka - przyroda.
3. Morskie Oko i człowiek.

Pierwsze dwa rozdziały prezentują ogrom informacji biologicznych i geograficznych. MASA zdjęć, wykresów, ilustracji - które ja (jako laik) nie bardzo rozumiałam.(np. podrozdział o glebie albo dynamice stanu wody). Najbardziej pochłonął mnie trzeci rozdział - bo lubię historię.

Naprawdę polecam książkę. Jest pięknie wydana, zawiera BARDZO, ale to bardzo szczegółowe informacje. Idealnie nadaje się na prezent. Jeśli zastanawiacie się, jaką pamiątkę przywieźć z Zakopanego - kupcie właśnie ją, zamiast tandetnych gadżetów z Krupówek.

"Morskie Oko - przyroda i człowiek" to monumentalna pozycja. Liczy sobie 500 stron, ma twardą okładkę i jest wydrukowana na dobrej jakości papierze. Dlatego książka nie jest tania, ale warta swojej ceny. W środku jest masa zdjęć, wykresów, ilustracji i map.

Książkę zamówiłam przez internet przeszło pół roku temu i zapomniałam ją ocenić. Dopiero dzisiaj, gdy robiłam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
501
135

Na półkach: , ,

Dzielił nas krok od katastrofy – niewiele brakowało, a stracilibyśmy Morskie Oko. Zaczęło się niewinnie od międzysąsiedzkiego konfliktu, skończyło na rewizji granic. Spór trwał kilka wieków. Dzięki zaangażowaniu hrabiego Władysława Zamoyskiego, uporowi Towarzystwa Tatrzańskiego i wspaniałej mowie obrończej Oswalda Balzera, w 1902 roku sprawę udało się rozstrzygnąć po myśli Polaków.

Jeszcze Polska nie zginęła | Wiwat plemię lasze
Słuszna sprawa górę wzięła | Morskie Oko nasze…

…śpiewano w Zakopanem po wygranym procesie, hucznie świętując zwycięstwo. Obrońców obsypano godnościami, odbyły się specjalne akademie, do gazet dołączono dodatki specjalne. Fetowano na całego, bo też było z czego się cieszyć. Okolice Morskiego Oka były jednymi z najwcześniej odwiedzanych, a jezioro powszechnie uważano za najpiękniejsze w Tatrach.

Dokładny opis przebiegu „wielkiej wojny o małą ziemię” – jak nazwał ten kilkuwiekowy spór Józef Nyka, wielki znawca Tatr i przewodnikopisarz (cudowne określenie) – można oczywiście znaleźć w książce „Morskie Oko – przyroda i człowiek". Oprócz tego publikacja przybliża niemal cały zasób wiedzy o najsłynniejszym tatrzańskim jeziorze i jego okolicy. Monumentalna zarówno pod względem wielkości, jak i zawartości, monografia stanowi kopalnię informacji o „czarownych pięknościach Morskiego Oka”. Przy czym te czarowne piękności bywają zaskakujące, jest bowiem nie tylko o estetycznych wartościach krajobrazu, lecz również o bardziej przyziemnych sprawach, choćby o glebach i ich miąższości, niekoniecznie sympatycznych z wyglądu drobnych zwierzątkach wodnych czy obślizgłych glonach i sinicach obrastających kamieniste obrzeża stawu.

Monografię podzielono na trzy części. Pierwsza dotyczy samego Morskiego Oka – dowiemy się, jakie są wymiary jego misy, spadki głębokości, charakter zlewni, temperatura wody w poszczególnych miesiącach i skład chemiczny pokrywy lodowej, poznamy też gatunki zasiedlające różne jego strefy, w tym pstrąga potokowego (jezioro jest jedynym w polskiej części Tatr naturalnym siedliskiem tej ryby). Kolejna część przybliża otoczenie stawu oraz siły, które to otoczenie kształtowały i kształtują. Przeczytamy więc o budowie geologicznej doliny, procesach rzeźbotwórczych, okolicznych jaskiniach, warunkach pogodowych, świecie roślin i zwierząt. Najciekawsza i najbardziej pasjonująca jest ostatnia część książki, zatytułowana Morskie Oko i człowiek. Ukazuje ona najstarsze dzieje poznania jeziora, przybliża wspomniany już spór graniczny oraz podboje okolicznych szczytów i dzieje schroniska, omawia również wypadki turystyczne i taternickie, porusza też przebogaty temat literackich i malarskich inspiracji Morskim Okiem. To prawdziwa uczta dla czytelnika :-).

Książka została ładnie wydana, zadbano o piękne zdjęcia i czytelną szatę graficzną (jedyne co uwiera, to niezbyt uważna korekta). Nie zmienia to jednak faktu, że mamy do czynienia z publikacją naukową. Czytelnik nienawykły do specjalistycznego słownictwa nie może liczyć na łatwą lekturę. Najprzyjemniejsza w odbiorze jest bez wątpienia ostatnia część książki, w dwóch pierwszych dominują szczegółowe dane, obco brzmiące nazewnictwo, wykresy, wzory… Oprócz rzetelnej wiedzy i tu nie brakuje ciekawostek, tyle że trudniej wyłowić je z potoku informacji. W zamian do „Morskiego Oka" będziemy wracać wielokrotnie. Wiedza zawarta na kartach tej książki jest naprawdę przeogromna.

Dzielił nas krok od katastrofy – niewiele brakowało, a stracilibyśmy Morskie Oko. Zaczęło się niewinnie od międzysąsiedzkiego konfliktu, skończyło na rewizji granic. Spór trwał kilka wieków. Dzięki zaangażowaniu hrabiego Władysława Zamoyskiego, uporowi Towarzystwa Tatrzańskiego i wspaniałej mowie obrończej Oswalda Balzera, w 1902 roku sprawę udało się rozstrzygnąć po myśli...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    3
  • Literatura popularnonaukowa
    2
  • Chcę w prezencie
    1
  • #_Biblioteka domowa
    1
  • Od wydawnictw
    1
  • W domowej biblioteczce
    1
  • 2017 i starsze ✔
    1
  • Geologia i Nauki o Ziemi
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Morskie Oko - przyroda i człowiek


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne