Prowincja pełna snów

Okładka książki Prowincja pełna snów Katarzyna Enerlich
Okładka książki Prowincja pełna snów
Katarzyna Enerlich Wydawnictwo: Wydawnictwo MG Cykl: Prowincja pełna... (tom 7) literatura piękna
Prowincja pełna... (tom 7)
Wydawnictwo MG
2015-01-14
2015-01-14
prowincja Mazury wieś

Akcja powieści osadzona została na Mazurach w malowniczej prowincji, której historia płynnie wpleciona została w fabułę. Dowiadujemy się wiele faktów, ale też opowieści czy regionalnych przepisów. Wszystko wydaje się takie oczywiste i naturalne jak to, że po burzy zawsze wychodzi słońce.
Sama historia jest wielowątkowa, jednak wszystkie poruszone tematy czemuś służą. Odmalowują nam historię Mazur, przedstawiają bohaterów. Akcja wciąga czytelnika niesamowicie i pomimo momentami sielskiego klimatu trzyma w napięciu.
Dużym atutem książki są wplecione w nią rozmyślenia. Akcja toczy się do przodu, a my niezauważalnie zaczynamy się zastanawiać nad rzeczywistością. "Prowincja pełna snów" to nie tylko porywająca historia, ale przede wszystkim mądra książka. Dzięki niej zaczynamy inaczej patrzeć na świat. Dążymy do harmonii, która nie tylko poprawia nasze życie, ale też pomaga osiągnąć upragnione szczęście.Polecam.

Książka utrzymana w klimacie poprzednich części "Prowincji...".
Ludmiła z sukcesem otwiera i prowadzi razem z przyjaciółmi pensjonat "Baba Joga".
Zosia rośnie, Janusz znajduje miłość... Ale również z Syberii przybywa Wiera...
Co Ludmiła zrobi, jak sobie poradzi z taką "niespodzianką"?
Zygmunt wyjawia swoje uczucia...
Znów sielsko, anielsko i przede wszystkim bardzo zdrowo dzięki kuchni i aktywności fizycznej.
Tak jak w pozostałych częściach - autorka wplata wiele opowieści, przypowieści i legend mazurskich i nie tylko.
I znów to zakończenie... Nic, tylko lecieć po kolejną część.

Książka utrzymana w klimacie poprzednich części "Prowincji...".
Zosia rośnie, Janusz znajduje miłość... Ale również z Syberii przybywa Wiera...
Co Ludmiła zrobi, jak sobie poradzi z taką "niespodzianką"?
Zygmunt wyjawia swoje uczucia...
Znów sielsko, anielsko i przede wszystkim bardzo...

Mój pierwszy kontakt z tą autorką i podejrzewam,ze nie ostatni.
Zakochałam się w podejściu do życia-zgodnie z naturą.
W książce wiele ciekawych porad np. jak i kiedy sadzić zgodnie z kalendarzem księżycowym,przepisy na kompoty z ziół itp.
Jeżeli ktoś lubi zdrowy styl życia to książka w sam raz dla niego.
Polecam.

Mój pierwszy kontakt z tą autorką i podejrzewam,ze nie ostatni.
Zakochałam się w podejściu do życia-zgodnie z naturą.
Jeżeli ktoś lubi zdrowy styl życia to książka w sam raz dla niego.
Polecam.

Prowincja pełna snów" opowiada o snach, z których nie chcemy się budzić, o czarach codzienności i uświadamianiu sobie, że szczęście to stan duszy.

Bohaterka książki zajmuje się dorastającą córeczką, pisze książki, dużo podróżuje, prowadzi pensjonat dla praktykujących jogę, medytuje, zbiera zioła, zajmuje się ogrodem i tak jest tym wszystkim zajęta, że nie zauważa własnej samotności. Kiedy w jej życiu pojawia się COŚ, o czym już niemal zapomniała, czuje się jak we śnie.

To nie tylko opowieść o prostym życiu na prowincji, o sile kobiet i sztuce uważności w codzienności. To również, jak zwykle w książkach Katarzyny Enerlich, spotkanie z ciekawymi acz prostymi smakami, które każdy może odkryć w swojej kuchni.

Bardzo emocjonujący tom. Na jaw wychodzą tajemnice Wojtka, których Ludmiła nie chciałaby odkrywać. Jej idealny, nawet wyidealizowany obraz męża zadrży, gdy w jej drzwiach staje Wiera - kochanka Wojtka! A żeby tego było mało - matka syna Wojtka!

To jest dużo za dużo dla naszej bohaterki. Nie radzi sobie kompletnie z tą sytuacją, wsparcia nie ma u ojca Wojtka, który przecież pragnie poznać wnuka i pomóc w jego wychowaniu.

Jest też druga strona medalu: otwarcie BABY JOGI. Pensjonatu, w którym mają być prowadzone warsztaty z jogi, połączone ze zwiedzaniem Mazur, pyszną wegetariańską, swojską kuchnią, spotkaniami z szeptuchą i w otoczeniu naturalnych materiałów czy kosmetyków (w książce pojawiły się ciekawe receptury, np. na samodzielne wykonanie naturalnego mydła).

Ludka fascynuje się joginem Januszem, a nie zauważa Zygmunta, który obdarzył ją cieplejszym uczuciem. Ale jeszcze w tym tomie jej serce zabije do właściwego mężczyzny.

Kolejnym doświadczeniem jest dla Ludki ślub Martina i świadomość, że jej córka przy okazji odwiedzin u ojca będzie mieć kontakt z inną kobietą, która nie chce zastępować matki.

W całym tym nagromadzeniu wrażeń odbywają się wciąż spotkania z czytelnikami :) Szalenie ciekawy we wrażenia tom, serdecznie polecam.

2037

Na razie koniec. Na kolejny tom muszę poczekać, bo kolejka. Ułożę sobie przez ten czas w głowie mój stosunek do bohaterki. Ludmiła jest taka... swojska.W obliczu jej perypetii z pogrobowcem zaczęłam się bać, że odezwie się w niej święta Teresa, a tego bym nie chciała.

Książka pod tytułem ‘’ Prowincja pełna snów’’ autorstwa Katarzyny Enerlich opowiada o kolejnych losach Ludmiły Gold, zmagającej się z trudami życia, zarówno samotnej matki, jak i w tym przypadku wdowy. Bohaterka książki jest silną kobietą, która mimo przeciwności losu, stara się wyjść z nich obronną ręką, wyznając zasadę, że wszystko można zmienić, jeżeli się tylko rzeczywiście chce.
Podobnie jak poprzednie części opowiadające o losach Ludmiły i jej bliskich, ta część książki również dostarcza nam pięknych wrażeń związanych z krajobrazami, smakami i zapachami.
Śmierć ukochanego
‘’Prowincja pełna snów’’ jest książką, która porusza temat nie tylko zmagania się z trudami życia, ale przede wszystkim dotyka tematu śmierci i nowych niespodzianek w życiu naszej bohaterki. Nie trzeba się długo zastanawiać nad tym, że utrata ukochanego mężczyzny w życiu Ludmiły- Wojtka i nieoczekiwana informacja o tym, że została przez tego właśnie mężczyznę zdradzona, w czasie jego pobyty na Syberii sieją niemałe spustoszenie.
Niespodzianka z przeszłości
Czytając ‘’Prowincję pełną smaków’’ odnosi się wrażenie, że Ludmiła pomimo tych ciężkich przeżyć, stara się żyć normalnie, pisząc kolejne powieści, oddając się gotowaniu i zaczynając nowy etap w swoim rozwoju zawodowym.
Doświadczenie niespodzianki z przeszłości jej męża, było dla niej podwójnym ciosem. Nie tylko ze względu na jego tragiczną śmierć, ale przede wszystkim fakt pojawienia się na świecie dziecka, poczętego w wyniku zdrady. Pomimo podobieństwa dziecka do jej męża, kobieta wypiera ze swojej świadomości fakt, że mąż ją zdradził.
Niespodzianka z przeszłości, niesie dla niej kolejne wyzwanie, jakim jest próba przebaczenia i kochania na nowo .
Nowy etap rozwoju zawodowego
Podobnie jak w poprzednich swoich częściach ‘’ Prowincji’’ autorka stawia naszej bohaterce kolejne, nowe wyzwania. Z racji tego, że Ludmiła praktykuje jogę, w tej części książki rozpoczyna ona nowy etap swojego rozwoju zawodowego poprzez otwarcie pensjonatu dla joginek i joginów. Nowy biznes, jest dla kobiety pewnego rodzaju błogosławieństwem, ponieważ dzięki niemu może ona zapomnieć o targających nią emocjach. Autorka zadbała również o to, abyśmy, niezależnie w której części kraju lub świata się znajdujemy, poczuli prawdziwy klimat Mazur, poprzez obecność wielu informacji historycznych, obyczajowych oraz tradycji kulinarnych.
Dzięki odkrywaniu swojego ciała w jodze, prowadzeniu pensjonatu i swoim pasjom kulinarnym, kobiecie jest łatwiej zmagać się z problemem śmierci i zdrady.
Hart ducha w obliczu nowej rodziny
Czytając książkę’’ Prowincja pełna snów’’ jestem pełna podziwu dla osoby głównej bohaterki, głównie ze względu na jej hart ducha, który w takich sytuacjach jest u kobiet rzadko spotykany. Wiele przecież się w jej życiu zmieniło, pojawiła się nowa rodzina, Wiera z małym Żenią. Chociaż Ludmiła nie ma zamiaru wpuścić ich do swojego życia, ze względu na teścia- Janusza, decyduje się na wyciągnięcie do nich pomocnej ręki, dlatego że dziecko przecież w tej sytuacji jest niczemu nie winne i nie może płacić ceny za błędy dorosłych.
Nowy etap w życiu
Ludmiła jest niesamowitym przykładem na to, że żeby rzeczywiście móc rozpocząć nowy etap w życiu, należy najpierw zdecydować się na przebaczenie.
Mimo świadomości, że przecież od niedawna jest wdową, pozwala sobie na nowe uczucie, nie złości, a miłości, zarówno do dziecka jej męża, jak i nowego mężczyzny.

‘’ Prowincja pełna snów’’ jest książką piękną, opowiadającą o różnych aspektach przebaczania, które zważywszy na zadane rany przez najbliższą sercu osobę, nie są łatwe. Opowieść o losie Ludmiły, zwarta w książce porusza najdrobniejsze struny duszy. Polecam tą pozycję książkową, każdemu, kto chociaż przez chwilę chce poczuć klimat, smak i zapach mazurskich snów.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji, serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG.

Pięknie pisze Pani Kasia. Prawdziwie. Jest moim literackim guru. Dalszy ciąg życia na prowincji dalej zaskakuje. Ludmiła raz znajduje się na życiowym zakręcie, raz na prostej. Gdy wydaje się, że jej życie miłosne ułoży się - znowu kolejny zakręt. Mimo to cieszy się rzeczami najprostszymi, inspiruje do życiowej prostoty, tematyka ta zdaje się nie mieć końca a jednak się kończy :-( niestety została mi do przeczytania juz ostatnia część prowincji.

Książka ,która wzbudziła we mnie mieszane uczucia.Trochę pozytywnych emocji,ponieważ jest w człowieku jakaś taka tęsknota za spokojem , wolniejszym tempem życia,zbliżeniem się ponownym do natury.Z drugiej jednak strony świat przedstawiony przez autorkę jest wyidealizowany-choćby tak łatwe wybaczenie Wojtkowi zdradę-ot żeby się nie karmić złymi emocjami...Ludmile tak po prostu wszystko się układa....No cóż bajka....

152/2016

152/2016