De Valera. Gigant polityki irlandzkiej i jego epoka

Okładka książki De Valera. Gigant polityki irlandzkiej i jego epoka Paweł Toboła-Pertkiewicz
Okładka książki De Valera. Gigant polityki irlandzkiej i jego epoka
Paweł Toboła-Pertkiewicz Wydawnictwo: Prohibita biografia, autobiografia, pamiętnik
Prohibita
2015-01-01
2015-01-01
Irlandia historia Irlandii historia XX wieku dekolonizacja De Valera

Książka zdruzgotała mnie manipulacją informacjami podpieranymi niekiedy przypisami prowadzącymi do... tekstów autora z "Gościa Niedzielnego". De Valera, od którego błędów dowódczych zaczął się początek końca Powstania Wielkanocnego został przedstawiony jako nieustraszony lew bijący się do końca (warto sięgnąć po "1916" T.P. Coogana, albo chociaż "Dublin 1916" G. Swobody). Jego wsparcie dla reżimu Franco zastało zaprezentowane jako miła Bogu krucjata przeciwko komunizmowi, choć dziwnym trafem Irlandzka Brygada Międzynarodowa składała się z byłych bojowników IRA, którym niekoniecznie bliska była czerwona gwiazda, bo część z nich walczyła wcześniej za De Valerę w wojnie domowej z M. Collinsem (dobrze pokazał to T.P. Coogan w "The IRA") - dla odmiany, faworyzowany przez niego oddział S. O'Duffy'ego, który wyruszył do Hiszpanii wspierać Franco miał mu potem sprawić wiele kłopotu, bo "niebieskim koszulom" marzył się faszyzm w wydaniu włoskim, co zaowocowało "małą wojną domową" w latach trzydziestych, ale o tym cicho sza... (polecam lekturę "Pragmatyków i idealistów" W. Konarskiego). Wyrolowanie M. Collinsa, którego popularności De Valera się obawiał to dla autora dowód walki o ideały, a nie próba pozbycia się ikony ruchu niepodległościowego (o strategii politycznej De Valery polegającej na wysłaniu na niemożliwe do pełnego wygrania negocjacje kogoś innego, najlepiej człowieka cieszącego się największym poparciem, żeby swoim nazwiskiem nie firmować kompromisu można przeczytać u T.P. Coogana w niedawno wydanej przez PIW biografii Michaela Collinsa). Podobne przykłady można mnożyć: dla autora De Valera jest ikoną, ostatnim krzyżowcem, idealistą i nie ma nic z przyziemnego cynizmu i akcentowanego nawet przez jego współpracowników narcyzmu - dziwnym trafem Irlandczycy z hukiem obalili zmontowany przez niego system w serii referendów, co stanowi najlepsze podsumowanie jego działalności. Być może autor poczuje się dotknięty takim stwierdzeniem, ale nie jest to książka historyczna, lecz niewyszukana propagandówka mająca uczynić z bardzo kontrowersyjnego polityka świeckiego świętego. Byłem bardzo rozczarowany, i to wcale nie dlatego, że De Valera nie pasuje mi ideologicznie itp. bzdury, bo tak najłatwiej zamieść pod dywan negatywną opinię - po prostu autor skupił się na apologetyce, nie zaś rzetelnym przekazywaniu wiedzy, a to zawsze będzie raziło krytycznego czytelnika.

Choć w swej książce Pertkiewicz daje wyraz żalom nad tym, że obecna Irlandia nie jest taka jak kiedyś, czyli ultrakonserwatywna, to jednak przekazuje interesujące informacje o tym polityku. Jest to pierwsza w Polsce książka o tym polityku.

Irlandczycy cieszą się w Polsce sporą dozą sympatii, co jest poniekąd związane z dość dużymi uproszczeniami względem zagadnienia podobieństw historii naszych krajów. Nie zmienia to oczywiście faktu, iż historia Irlandii jest niezwykle ciekawa, a biografia De Valery de facto przedstawia większą część najnowszych dziejów politycznych kraju. Jedyne o co można mieć pretensje to mocno zideologizowane podejście do tematu poglądów gospodarczych bohatera książki, ponieważ jej autor jako właściciel wolnorynkowego wydawnictwa stara się tuszować ekonomiczny etatyzm będący ważną częścią poglądów postaci, którą twórca książki jak widać mocno się fascynuje.

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo dobrze napisana biografia wybitnego irlandzkiego polityka, który od czasu Powstania Wielkanocnego aż po lata siedemdziesiąte miał bardzo duży wpływ na kształtowanie się państwa, ze wszystkimi tego konsekwencjami - dobrymi i złymi. Mieć wpływ na politykę przez ponad pół wieku - któremu z polityków to się nie marzy...

Szkoda, że Powstanie Wielkanocne zostało tak skrótowo omówione, ale przecież nie ono było głownym tematem książki. Dla zainteresowanych polecam HBka "Dublin 1916" Grzegorza Swobody (b. dobra książka).

Szkoda, że Powstanie Wielkanocne zostało tak...

Tak narzekałam, że w Polsce nie wychodzi nic na temat Irlandii. Tak marudziłam, że większość pozycji w mojej bibliografii do pracy licencjackiej ma ponad 40 lat. W końcu trafiłam na historię Eamona deValery, napisaną przez Polaka. To nie tylko nowa pozycja, przybliżająca czytelnikom historię Zielonej Wyspy. Przecież wydawnictwa mogłyby się zdecydować na tłumaczenie dzieł czy wspomnień, które już na Zachodzie wydano. Widać nakład pracy, jaką miał autor podczas pytania. Oby tak dalej, bo w końcu coś się dzieje w tej tak rzadko poruszanej w naszym kraju części historii.

Po pierwsze temat polityki nie specjalnie mnie interesuje, ale jako, że książka "wpadła mi w ręce" postanowiłam ją przeczytać.
Nie żałuję swojej decyzji. Książkę czyta się znakomicie. (Poza tym ma duże litery i fajny ekologiczny papier). Można liznąć trochę historii ogólnej Irlandii jak i dowiedzieć się trochę o jej długoletnim, kontrowersyjnym dla niektórych przywódcy. Ale którz, kto rządził Państwem tyle lat nie dorobił się wrogów i sympatyków. Jest to rzecz chyba naturalna. Tym bardziej warto przeczytać tę pozycję by wyrobić sobie własne zdanie. Jest to praca naukowa bo jak jest wspomniane pod koniec książki powstała ona na podstawie pracy mgr autora. Bibliografia jest szalenie bogata (głównie książki anglojęzyczne)co pozwala są sądzić , że praca jest wiarygodna a nie wyssana z palca bajka o bohaterze.
Mimo iż tytuł wskazuje, że jest to "pozytywna" biografia można ją uznać za dość obiektywną. Autor stara się prześledzić rządy de Valery dostrzegając zarówno jego trafne posunięcia polityczne jak również jego złe decyzje. Owszem, da się wyczuć sympatię autora do polityka i to, że jego poglądy są mu bliskie, ale któż nie ma swoich sympatii politycznych i własnego zdania w tej materii...
Jak by nie patrzeć człowiek, który przez tak długi czas rządził swoim krajem zasługuje na to by się pochylić nad jego życiem i przedstawić polskim czytelnikom jego jakże niebanalną charyzmatyczną sylwetkę

„Polityczna biografia irlandzkiego przywódcy jest świetną lekcją dla tych Polaków, którzy wierzą, że polityka to nie jest kwestia pustych sloganów i pijarowskich haseł, a śmiałych narodowych wizji i konsekwentnej pragmatyki, opartej na chrześcijańskich wartościach”.

Staraniem wydawnictwa Prohibita ukazała się właśnie wyjątkowa publikacja Pawła Toboły-Pertkiewicza zatytułowana „Eamon de Valera. Gigant Irlandzkiej polityki i jego czasy”, prezentująca polskiemu czytelnikowi biografie wielkiego, choć i kontrowersyjnego, irlandzkiego polityka i męża stanu. Bojownika o wolność, jednego z przywódców Powstania Wielkanocnego, wieloletniego prezydenta, premiera, przywódcy opozycji parlamentarnej i symbolu swoich czasów. Polityka, który z jednej strony, zniósł przysięgę na wierność Koronie Brytyjskiej, uniezależnił (na tyle na ile było to możliwe) od niej Irlandię, stworzył obowiązująca do dziś konstytucje państwową oraz wybierając neutralność, nie pozwolił wciągnąć swojego kraju w odmęty II wojny światowej. Z drugiej strony, przyczynił się do wybuchu bratobójczej i krwawej wojny domowej, jest odpowiedzialny z wyniszczającą kraj wojnę celną, podział (po wystąpieniu z Sinn Féin i zdystansowaniu się od IRA) ruchu republikańskiego i tłumienie radykalnych politycznych ruchów.

Nie sposób oddzielić dziś losów XX wiecznej Irlandii od Eamona de Valery. Jego życie i polityczna działalność jest odbiciem pragnień i marzeń, umęczonego wiekami niewoli narodu, dążącego do samostanowienia, niepodległości, niezawisłość oraz rozwoju własnej państwowości i narodowej kultury. To opowieść o człowieku wpisanym w swój czas ( burzliwą, okupioną krwią i głodem historię Wyspy),ponoszącym konsekwencję przywództwa, zmuszonego do dokonywanie trudnych i bolesnych wyborów, zarówno w polityce wewnętrznej jak i na osi Dublin -Londyn.

Autor, w niezwykle ciekawy sposób omawia skomplikowaną sytuację Zielonej Wyspy na przełomie rożnych historycznych okresów, ze szczególnym uwzględnieniem tych wydarzeń w których w sposób pośredni czy bezpośredni brał udział Eamon de Valera: towarzyszymy mu od lat dziecięcych aż do śmierci (29 sierpnia 1975),poznajemy jego poglądy i zapatrywania polityczne, to jak ewoluują w obliczu zmieniającej się rzeczywistości i układu sił na arenie międzynarodowej, opieramy się wraz z nim dziejowym burzom i politycznym rafom, konsekwencji budując i utrwalając irlandzka niezależność.

„W pewnym sensie de Valera to Piłsudski i Dmowski w jednej osobie, zawsze wierny tradycji katolickiej i celtyckiemu nacjonalizmowi, ale raczej w formie konserwatywnej niż radykalnej”.

Wyłania nam się twardo stopujący po ziemi realista, polityczny pragmatyk, niestrudzenie dążący do raz obranych celów, posiadający jednak pewien romantyczny, celtycki rys, który pozwolił mu upomnieć się po latach o zwłoki dawnych (zamordowanych przez armię brytyjską) przyjaciół i towarzyszy walki czy docenić dziejowy wkład swoich politycznych oponentów takich jak np. Michael Colins.

Polecam tu przy okazji naprawdę bardzo dobry film Neila Jordana opowiadającym o tej właśnie postaci i trudnej irlandzkiej drodze do niepodległość, zatytułowany właśnie „Michael Colins”z znakomitymi rolami Liama Neesona i Alana Rickmana .
W pierwszej części lektury znajdziemy również obszerny historyczny opis wydarzeń rozgrywających się na przestrzeni wieków, od czasów najdawniejszych po współczesne naszemu bohaterowi: starożytność ( i ważny okres rzymski) średniowiecze, reformacja, czasy Cromwella, z dużym (co zrozumiałe) naciskiem na to jak kształtowała się na tych ziemiach brytyjska okupacja oraz jaki były jej konsekwencje (np: wciąż nierozwiązany problem Irlandii Północnej).

Mimo wielu lat, jakie upłynęły od jego śmierci, Eamon de Valera nadal jest w swojej ojczyźnie postacią budząca liczne spory i kontrowersje a szereg podjętych przez niego decyzji nadal jest niejasnych i szeroko dyskutowanych. I choćby już z tego względu, warto jest wyrobić sobie własnej zdanie o tej, z całą pewnością, nietuzinkowej osobowość ostatniego wieku.
Naprawdę polecam!!!

• Biografie
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Polityka
  • Irish