Atatürk. Twórca nowoczesnej Turcji

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
karollllllla

Każdy, kto choć raz był w Turcji kojarzy wizerunek pierwszego prezydenta tego kraju. Kemal Atatürk (1881–1938) jest w Turcji wszechobecny. Jego podobizna znajduje się na każdym banknocie i na każdej monecie. Spogląda z portretów wiszących w restauracjach, kinach i mieszkaniach prywatnych. Dzisiejszą Turcję można nazwać „krajem Atatürka” przede wszystkim dlatego, że żaden z filarów polityki reformatora nie został podważony osiemdziesiąt lat od jego śmierci. Państwo pozostaje republiką świecką, kroczy ku współczesności, a trwałą wartość życia politycznego stanowi pełna demokracja, której strzeże stworzona przez Atatürka i niemieszająca się do polityki armia.
Atatürk nie tylko uratował turecką państwowość, budując całkowicie nowy kraj na zgliszczach Imperium Osmańskiego. Dokonał też rzeczy jeszcze trudniejszej – z ubranego w tradycyjne fezy i zasłoniętego czarczafami feudalnego społeczeństwa osmańskiego utworzył nowoczesną społeczność turecką, noszącą europejski strój i myślącą zgoła innymi kategoriami.
Bez Kemala Atatürka nie byłoby współczesnej Turcji. Dla tego zamieszkałego przez muzułmanów, ale konsekwentnie laickiego państwa jego spuścizna jest szczególnie ważna dzisiaj, gdy tuż za jego granicami podjęto próbę odbudowy islamskiego kalifatu.

źródło opisu: http://www.empik.com

źródło okładki: http://www.empik.com

Marcin | 2019-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Gazi Mustafa Kemal Pasza, urodził się w Salonikach, Wyższą Szkołę wojskową skończył w Bitoli, oba te miasta nie leżą obecnie w granicach Turcji, natomiast pierwszy prezydent tego kraju i współtwórca jego niepodległości darzony jest nadal wielkim szacunkiem, jego podobizny można znaleźć na właściwie wszędzie zaczynając od banknotów i monet, a kończąc na magnesach na lodówkę, jego imię nosi wiodący uniwersytet i stambulski port lotniczy.
Polityk znany powszechnie jako Atatürk dokonał rzeczy prawie niewykonalnej, nie tylko ocalił ojczyznę przed rozbiorowymi zakusami wielkich mocarstw, ale na zgliszczach zacofanego Imperium Osmańskiego udało mu się stworzyć nowoczesne świeckie państwo, liczące się w regionie. Powstanie Turcji okupione było krwawymi walkami i licznymi ofiarami, po drodze nie obyło się również bez nietrafionych sojuszy międzynarodowych, niechlubnych zbrodni na mniejszości ormiańskiej czy kurdyjskiej, a ceną wolności była utrata dużej części dawnego terytorium, kraj...

Maciej Horała | 2018-09-19
Przeczytana: 19 września 2018

Mimo już 30 lat od pierwszego wydania czyta się znakomicie.Całkiem rzetelne i wyczerpujące przedstawienie zarówno samego Kemala Mustafy jak i przeobrażeń teokratycznej Turcji w laicką republikę.

Alex2918 | 2018-09-17
Przeczytana: styczeń 2018

Wojownika Mustafa Kemal Pasza Ataturk - Marszałek Turcji, generał-major armii osmańskiej, pierwszy przewodniczący Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji, pierwszy premier rządu TBMM, pierwszy Prezydent Republiki Turcji. Człowiek bez którego nigdy nie powstałby nowoczesny, europejski, laicki kraj o nazwie Turcja, zamiast tego widzielibyśmy w Anatolii tzw. "Nową (Wielką) Grecję", inne kolonie oraz malutkie państewko postosmańskie zarządzane przez Brytyjczyków. Nienadaremno Kemal Ataturk jest dla Turków największym synem tego narodu, większym niż de Gaulle i Napoleon dla Francji. Bohater wojen bałkańskich, w Trypolitanii i Albanii, niepotrzebnej dla Imperium Osmańskiego jej gwoździa do trumny czyli Wielkiej Wojny (I wojna światowa), która to przyniosła mu sławę na czele z frontem pod Canakkale, człowiek, który rzucił rękawicę okupantom, twórca zalążka nowego państwa, głównodowodzący w wojnie o niepodległość Turcji, twórca i reformator Republiki. Był dyktatorem ale w przeciwieństwie...

doliwaq | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

Dobra biografia, tylko trochę mało informacji o prywatnym życiu Ataturka w Republice.

| 2016-03-07

Te książkę polecam wszystkim. Nie tylko osobom, które interesują się Turcją. Ta bibliografia to obszerna wiedza historyczna nie tylko z terenów dawnej i współczesnej Turcji, ale także ze świata. Znajdziecie w niej mnóstwo ciekawych informacji z życia Ataturka oraz wielu osób, które miały wpływ na tworzenie się nowoczesnej Turcji, także Polaków.

Mimo iż nie lubię książek historycznych, ta bardzo przypadła mi do gustu. Napisana jest przyjemnym, zrozumiałym językiem. Gorąco polecam :)

Balcar | 2016-03-02
Przeczytana: 02 marca 2016

Bardzo się cieszę, że Wydawnictwo Poznańskie postanowiło wydać tę napisaną przed trzydziestu laty biografię Ataturka. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że praca jest skierowana nie tylko do osób zainteresowanych historią Turcji, czy historią w ogóle. Jej lekki i anegdotyczny styl sprawia, iż książkę czyta się bardzo przyjemnie. Praca pozbawiona jest przypisów, co powinno ułatwić lekturę osobom nie obcującym zbyt często z literaturą naukową. Na końcu książki mamy umieszczoną bibliografię oraz indeks osobowy. Odnosząc się już do samej treści pozycji, autor swoją "wędrówkę" rozpoczyna praktycznie od XV wieku, przedstawiając sytuację janczarów w Imperium Osmańskim oraz kolejno reformy jakie państwo przeszło w XIX wieku. Trzeba zauważyć, że poza postacią "Ojca Turków" sporo miejsca zajmuje tło polityczne tamtych czasów. Zwłaszcza dużo można przeczytać o samym ruchu kemalistowskim czy sytuacji Turcji po I wojnie światowej. Co do samej postaci Ataturka, autor w szeroki sposób charakteryzuje...