Atatürk. Twórca nowoczesnej Turcji

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
karollllllla

Każdy, kto choć raz był w Turcji kojarzy wizerunek pierwszego prezydenta tego kraju. Kemal Atatürk (1881–1938) jest w Turcji wszechobecny. Jego podobizna znajduje się na każdym banknocie i na każdej monecie. Spogląda z portretów wiszących w restauracjach, kinach i mieszkaniach prywatnych. Dzisiejszą Turcję można nazwać „krajem Atatürka” przede wszystkim dlatego, że żaden z filarów polityki reformatora nie został podważony osiemdziesiąt lat od jego śmierci. Państwo pozostaje republiką świecką, kroczy ku współczesności, a trwałą wartość życia politycznego stanowi pełna demokracja, której strzeże stworzona przez Atatürka i niemieszająca się do polityki armia.
Atatürk nie tylko uratował turecką państwowość, budując całkowicie nowy kraj na zgliszczach Imperium Osmańskiego. Dokonał też rzeczy jeszcze trudniejszej – z ubranego w tradycyjne fezy i zasłoniętego czarczafami feudalnego społeczeństwa osmańskiego utworzył nowoczesną społeczność turecką, noszącą europejski strój i myślącą zgoła innymi kategoriami.
Bez Kemala Atatürka nie byłoby współczesnej Turcji. Dla tego zamieszkałego przez muzułmanów, ale konsekwentnie laickiego państwa jego spuścizna jest szczególnie ważna dzisiaj, gdy tuż za jego granicami podjęto próbę odbudowy islamskiego kalifatu.

źródło opisu: http://www.empik.com

źródło okładki: http://www.empik.com

Balcar | 2016-03-02
Przeczytana: 02 marca 2016

Bardzo się cieszę, że Wydawnictwo Poznańskie postanowiło wydać tę napisaną przed trzydziestu laty biografię Ataturka. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że praca jest skierowana nie tylko do osób zainteresowanych historią Turcji, czy historią w ogóle. Jej lekki i anegdotyczny styl sprawia, iż książkę czyta się bardzo przyjemnie. Praca pozbawiona jest przypisów, co powinno ułatwić lekturę osobom nie obcującym zbyt często z literaturą naukową. Na końcu książki mamy umieszczoną bibliografię oraz indeks osobowy. Odnosząc się już do samej treści pozycji, autor swoją "wędrówkę" rozpoczyna praktycznie od XV wieku, przedstawiając sytuację janczarów w Imperium Osmańskim oraz kolejno reformy jakie państwo przeszło w XIX wieku. Trzeba zauważyć, że poza postacią "Ojca Turków" sporo miejsca zajmuje tło polityczne tamtych czasów. Zwłaszcza dużo można przeczytać o samym ruchu kemalistowskim czy sytuacji Turcji po I wojnie światowej. Co do samej postaci Ataturka, autor w szeroki sposób charakteryzuje...

Te książkę polecam wszystkim. Nie tylko osobom, które interesują się Turcją. Ta bibliografia to obszerna wiedza historyczna nie tylko z terenów dawnej i współczesnej Turcji, ale także ze świata. Znajdziecie w niej mnóstwo ciekawych informacji z życia Ataturka oraz wielu osób, które miały wpływ na tworzenie się nowoczesnej Turcji, także Polaków.

Mimo iż nie lubię książek historycznych, ta bardzo przypadła mi do gustu. Napisana jest przyjemnym, zrozumiałym językiem. Gorąco polecam :)

doliwaq | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

Dobra biografia, tylko trochę mało informacji o prywatnym życiu Ataturka w Republice.

MM1990 | 2017-11-11
Przeczytana: 2015 rok