Wspomnienia

Tłumaczenie: Krystyna Szelągowska
Wydawnictwo: Editions Spotkania
Minnen
Łukasz Kuć

Pamiętniki Carla Gustafa Mannerheima – bohatera narodowego Finlandii – wydajemy w 150 rocznicę jego urodzin. Gustaf Mannerheim to były generał lejtnant Armii Rosyjskiej, uczestnik wojny 1904-1905, a w czasie I wojny światowej dowódca korpusu kawalerii. Był potomkiem arystokratycznej rodziny pochodzenia szwedzko-holenderskiego. Zaczął karierę wojskową 1889 w 15. Aleksandryjskim Pułku Dragonów...

Gustaf Mannerheim to były generał lejtnant Armii Rosyjskiej, uczestnik wojny 1904-1905, a w czasie I wojny światowej dowódca korpusu kawalerii. Był potomkiem arystokratycznej rodziny pochodzenia szwedzko-holenderskiego. Zaczął karierę wojskową 1889 w 15. Aleksandryjskim Pułku Dragonów stacjonowanym w Kaliszu i w tym mieście, już jako generał i dowódca swego pierwszego pułku, spędził także ostatnie pięć lat przed wybuchem I wojny światowej.

Stał na czele fińskiego ruchu niepodległościowego po I wojnie światowej i doprowadził do wyzwolenia swojego kraju spod władzy Rosji, a następnie przyczynił się do zachowania jego niepodległości w latach II wojny światowej i okresie powojennym.

Pamiętniki marszałka Mannerheima to barwne i bardzo ciekawe źródło historyczne, dotyczące historii nie tylko Finlandii, ale całej Europy.

źródło opisu: https://editionsspotkania.pl/pl/p/Carl-Gustaf-Mann...(?)

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Mateusz Wilk | 2017-08-18
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Książka warta polecenia dla zainteresowanych tematem fińskiej walki o niepodległość i o jej utrzymanie. Mnie najbardziej zainteresował okres II Wojny Światowej, gdzie autor wyjaśnia posunięcia władz w celu uniknięcia postrzegania kraju jako sojusznika Rzeszy. Z racji, że są to wspomnienia książka prezentuje subiektywny punkt widzenia, jednak dzięki przypisom zamieszczonym na końcu można mieć nieco bardziej obiektywny ogląd na prezentowane treści. Szkoda, że w najświeższym wydaniu nie zamieszczono żadnej mapy. Podczas lektury sięgnąłem po atlas historyczny.

Piotr | 2018-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

ciekawy wgląd w historię Finlandii I poł. XX w przedstawioną przez głównego jej aktora

Vici | 2017-06-10
Przeczytana: 16 lipca 2017