Krew elfów

Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 3)
Wydawnictwo: superNOWA
4 926
7 078
7 026
5 051
1 294
Strzelba

Inne wydania

Andrzej Sapkowski, arcymistrz światowej fantasy, zaprasza do swojego Neverlandu i przedstawia uwielbianą przez czytelników i wychwalaną przez krytykę wiedźmińską sagę! "Tako rzecze Ithlinne, elfia wieszczka i uzdrowicielka: Drżyjcie, albowiem nadchodzi Niszczyciel Narodów. Stratują waszą ziemię i sznurem ją podzielą. Miasta wasze zostaną zburzone i pozbawione mieszkańców. Nietoperz i kruk w...

"Tako rzecze Ithlinne, elfia wieszczka i uzdrowicielka:
Drżyjcie, albowiem nadchodzi Niszczyciel Narodów.
Stratują waszą ziemię i sznurem ją podzielą.
Miasta wasze zostaną zburzone i pozbawione mieszkańców.
Nietoperz i kruk w domach waszych zamieszkają,
drzewo straci liść, zgnije owoc i zgorzknieje ziarno.
Zaprawdę powiadam wam, oto nadchodzi czas miecza i topora,
wiek wilczej zamieci.
Miasto płonie, wąskie uliczki zieją ogniem i żarem.
Narasta wrzask, odgłosy zajadłej walki, murem wstrząsają głuche uderzenia taranu.
Krzyk, strach.
Obezwładniający, paraliżujący, duszący strach".

źródło opisu: Wydawnictwo superNOWA, 2014

źródło okładki: supernowa.pl

Gosia | 2014-11-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 listopada 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po dwóch tomach opowiadań nadszedł czas na zwartą powieść. Bohaterowie poznani w opowiadaniach znowu się pojawiają, właściwie dochodzi niewielu nowych. Historie i legendy zawiązane w poprzednich tomach tutaj mają swój dalszy ciąg. Główną postacią jest Ciri - ocalone przez Geralta Lwiątko z podbitej Cintry. Księżniczka, z której najpierw chcą zrobić wiedźminkę, później czarodziejkę, a wiele frakcji nieustannie jej poszukuje dla swoich własnych politycznych celów. A całość zmierza nieuchronnie ku wojnie.
Świat wykreowany jak rzeczywisty, barwne postacie, które mają swoje wady, zalety, nieraz skomplikowane charaktery, poglądy, pod którymi autor stara się przemycić jakieś ponadczasowe wartości głownie dotyczące tolerancji i pokojowego współistnienia odmiennych nacji. Ich przygody czyta się z zapartym tchem. Do tego wiele zabawnych sytuacji, świetny humor autora i rewelacyjne dialogi to dalsze zalety powieści. Styl pisania zresztą również świetny - ciekawy, gładki i lekki.
Nic tylko...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Magia jest Chaosem, Sztuką i Nauką. Jest przekleństwem, błogosławieństwem i postępem. Wszystko zależy od tego, kto się magią posługuje, jak i w jakim celu.”
Tom 1.
Ostatnio się was pytałam, dlaczego sięgamy po książki fantasy? Myślę, że jeśli nie wiesz, to najwyższy czas się przekonać. A w polskiej perełce Sapkowskiego „Krew Elfów” znajdziemy wszystko, czego potrzeba do tego określenia.

W tej powieści zaczynamy wydarzenia przerwane z poprzedniej części. Geralt wraz z Ciri zimują w Kaer Morhen, gdzie księżniczka szkoli się na wiedźminkę. Pewnego dnia przyjeżdża do nich czarodziejka Triss i jak każda porządna kobieta – bierze sprawy w swoje ręce.
W tym samym czasie Jaskier zostaje napadnięty ze względu na wygłaszaną treść ballady, która opowiada o miłości wiedźmina z czarodziejką i dziecku Niespodziance. A drogie Lwiątka jest poszukiwane przez różne strony... na szczęście grajkowi udaje się wydostać przy pomocy pewnej pani, ale niestety złoczyńca jest na wolności i podąża tropem...

ChicaDeAyer | 2015-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2015

Zrobiłam ten błąd, że przed lekturą ‘Krwi Elfów’ nie sięgnęłam po zbiory opowiadań, wiec nieco mi zajęło odnalezienie się w uniwersum Wiedźmina. Jednakże gdy w końcu zaczęłam stąpać po nim pewniej, dałam ponieść się lekturze i zaczęłam odkrywać jej uroki. Bardzo sprawnie napisana, ze sporym ładunkiem humoru i naciskiem na budowę napięcia. Dzieje się mniej, niż bym się mogła spodziewać, ale bardzo liczę że ta mozolnie konstruowana akcja porwie mnie bez reszty w kolejnych częściach. Bo na ‘Krwi Elfów’ na pewno nie poprzestanę.

Karol | 2015-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Pomimo faktu że w tej części jest trochę mało Wiedźmina w Wiedźminie, sama książka wciąż potrafi się obronić historią. Krew Elfów to pierwsza część "właściwego" cyklu o przygodach Geralta, a jednak główną bohaterką zostaje mała Ciri. Ciri której towarzyszymy podczas jej nauk zarówno w Kaer Morhen gdzie pod czujnym okiem grupy wiedźminów dziewczyna trenuje sztuki walki, oraz w Świątynii Melitele gdzie odbiera nauki od Yennefer. Mogłoby się wydawać że przez to książka straci trochę na dynamice, akcja spowolni i ogólnie utoniemy w nieciekawej historii. Czy to prawda? Nie do końca, rzeczywiście akcja spowalnia, ale zamiast tego autor rozpoczyna snucie politycznych intryg, a jak dobrze wiemy porządna intryga jest prawie tak samo interesująca jak dobra walka. Jak zawsze przy okazji prac Sapkowskiego mamy do czynienia ze świetnymi dialogami, świetnym poczuciem humoru oraz ciekawymi bohaterami. Czasami wydaje mi się że Pan Andrzej mógłby pisać o rosnącej trawie, a wciąż wciągnęło by to...

Canis | 2014-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2013

"Dobry elf, to martwy elf."

Pierwsza część Sagi o Wiedźminie. Co prawda, przeczytałam najpierw dwa tomy zbiorów opowiadań, poprzedzających sagę, więc wiedziałam, na co mam się przygotować. I od razu powiem, że wcale się nie zawiodłam. :)
Książka, jak można się było spodziewać, przepełniona czarnym humorem. Bezbłędnie dopracowany świat, a także wszystkie problemy, zawirowania polityczne, co widać doskonale. Cudowne opisy: bohaterów, pojedynków...
Nie chcę zdradzać zbyt dużo, bo naprawdę, warto przeczytać, szczególnie dla fanów fantasy...
Jest to w zasadzie wstęp do dalszych przygód, ale po przeczytaniu pierwszego tomu, mamy chrapkę aby poznać dalsze losy bohaterów, w szczególności małej wiedźminki. :)

Dla tak dobrej fantastyki warto żyć.
Polecam każdemu.

Niewielu we współczesnej polskiej fantastyce, zdominowanej przez fabryczny chłam, tak wyrafinowanie operujących słowem Bajarzy jak Andrzej Sapkowski.

Czego można by tu nie pochwalić? Wszystko, od pierwszego do ostatniego elementu, zdaje się podlegać szczegółowo rozpisanemu planowi. Sapkowski zawsze podkreślał, że historia w żadnym razie nie żyła własnym życiem, całość zaplanowana została od pierwszych stron. Łatwo zresztą daje się to zauważyć. Z rozmachem wykreowany świat, pomysły i konsekwentność, a obok tego wszystkiego iście postmodernistyczny paradoks – kanonowa powieść fantasy wyśmiewająca kanon.

Znajduje się tu chyba wszystko, co przyjęło się uważać w klasycznym fantasy za ważne. Mitologiczne stwory i miejsca, czarodziejki i magia, złowróżbna przepowiednia, wartka akcja, tworzenie się mitu. Są bohaterowie o skomplikowanych charakterach; żywi, autentyczni, targani namiętnościami. Świetnym przykładem sam Geralt. Standardowy heros, naturalnie niezwyciężony i potężny, no a...

Michał Nosorowski | 2014-01-23
Przeczytana: 09 października 2014

Książkę przeczytałem drugi raz. Na nowo poczułem powiem przygody, która czeka bohaterów. Czytało się w inny sposób. Dało się łatwiej wyśledzić pojawiające się zagadkowe sytuacje i niedokończone dialogi, wiedząc co będzie dalej, mogłem przykuć na nowo uwagę do opisów postaci, do opisu świata. Od początku czytam książkę śledząc trasę bohaterów z ,,mapą Orteliusa". Wyłapałem wiele zapomnianych nazw i opisów. Na nowo powtórzyłem język Starszej Mowy oraz z ogromną satysfakcją przypomniałem sobie cięte dialogi i wspaniałe powiedzenia bohaterów, którymi trochę wzbogaciłem zakładkę cytatów.
Książka mocno zaznacza i silnie stara się nawiązać do współczesnego świata poprzez główny problem poruszony w tej książce, mianowicie problem braku tolerancji. Tolerancji, która tak samo jak w książce Sapkowskiego gaśnie w naszym prawdziwym świecie. I to jest jedna z najlepszych moim zdaniem rzeczy występujących w książkach Sapkowskiego - poruszenie i zobrazowanie problemów, które łączą świat...

Weronika | 2014-07-16

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Krew Elfów moja pierwsza lektura szkolna , która bardzo mi przypadła do gustu . Gerald nazywany Białym Wilkiem wraz z innymi wiedźminami trenują w specjalnej szkolne Wiedźminów białowłosą dziewczynkę o imieniu Ciri . Dziewczynce zaczyna grozić wielkie niebezpieczeństwo . Ciri miewa też nocne koszmary , w których widzi to co zawsze chciała zapomnieć . Gerald ma wielu przyjaciół m.in barda o imieniu Jaskier , potężną czarodziejkę Yennifer i Tris . Razem uczą ją i wychowują . Przeżywają też wiele niebezpiecznych przygód . Książka jest bardzo wciągająca i nie można się od niej oderwać .

Kolejny przygody Wiedźmina wciągnęły mnie bez opamiętania. Nowi bohaterowie mnie zaciekawili i jestem niezmiernie ciekawa ich dalszych losów- szczególnie małej Wiedźminki. Zresztą Geralt odsłania przed czytelnikami swoje nowe oblicza. Nie mogę doczekać się, kiedy wezmę się za kolejną część. Niezwykły świat pełen przygód, niebezpieczeństw, zróżnicowanych postaci, pojedynków. Polecam.

Wojciech Gołębiewski | 2016-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Sapkowskiego recenzowałem tylko "Sezon burz" i oceniłem na 8 gwiazdek. Teraz patrzę na notowania na LC 8,26 (24453 ocen i 751 opinii) i zastanawiam się czy mam coś do dodania. Może coś zabawnego wyłowię.

Zgrywus (jak go nazwałem w poprzedniej recenzji) Sapkowski przerabia stare powiedzenia (s. 14):
".....Herbowy! Trzy lwy w tarczy! Dwa srają, a trzeci warczy!..."
jak i łacińskie:
".nec Hercules contra plures" na (s. 17) "..Każdy szermierz dupa, kiedy wrogów kupa"
Dwie strony dalej (s.19) kwestia kojarząca się ze współczesnością, w której wszyscy deklarują, że walczyli z komunizmem:
„…...Jeszcze jeden kombatant.. Sami bohaterowie i wojownicy. Hej, ludkowie! Czy jest wśród was choć jeden, który nie wojował….?”

Chyba nie przesadzam, jeśli uważam, że w poniższym fragmencie Sapkowski kpi z polskiego antysemityzmu (s. 24):
„...A w waszych żyłach co płynie?.. ...