Duchy Askalonu

Cykl: Guild Wars (tom 1)
Wydawnictwo: Dwójka bez Sternika
Ghosts of Ascalon
alith

250 lat temu spłonął Askalon… Broniąc swojej ziemi przed napierającymi hordami bestialskich popielców, zdesperowany król Adelbern przywołał potężny Złowrogi Ogień, by przegnać najeźdźców. Jednak magia może być obosiecznym ostrzem – Złowrogi Ogień spalił zarówno popielców, jak i ludzi. Gdy ciała popielców jeszcze dymiły, zabici askalończycy powstali ponownie, przez furię króla przekształceni w...

250 lat temu spłonął Askalon…
Broniąc swojej ziemi przed napierającymi hordami bestialskich popielców, zdesperowany król Adelbern przywołał potężny Złowrogi Ogień, by przegnać najeźdźców. Jednak magia może być obosiecznym ostrzem – Złowrogi Ogień spalił zarówno popielców, jak i ludzi. Gdy ciała popielców jeszcze dymiły, zabici askalończycy powstali ponownie, przez furię króla przekształceni w upiornych strażników, którym powierzono zadanie pilnowania stolicy… na wieczność. Potężne niegdyś królestwo stało się nawiedzonym cieniem swej dawnej chwały.
Stulecia po tych wydarzeniach ludzie żyjący w Krycie muszą walczyć na wszystkich frontach. By ocalić ludzkość, królowa Jennah pragnie wynegocjować porozumienie ze znienawidzonymi popielcami, jednak ich legiony nie podpiszą zawieszenia broni, póki z ruin zniszczonego Askalonu nie powróci ich najcenniejszy symbol, Pazur Khan-Ura.
Grupa awanturników, z których każdy dręczony jest przez upiory przeszłości, wyrusza do nawiedzonego, spustoszonego przez wojnę kraju, by odzyskać Pazur. Nieumarły król rządzący Askalonem nie odda go z własnej woli, a bez tego artefaktu nie ma nadziei na pokój między ludźmi a popielcami. Nie wszyscy jednak pragną by zapanował pokój…

źródło okładki: http://www.wydawnictwo2bs.pl/drupal/index.php

Gumis | 2014-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2014

Książka na podstawie gry? Na początku trochę się obawiałem, ale jako fan serii postanowiłem zaryzykować i kupić w ciemno.
Czy żałuję? Nie żałuję ani jednego wydanego grosza na ten tytuł. Ze względu na spędzenie kilku dobrych lat, przy części pierwszej, jak i drugiej "Duchy Askalonu" jest najbardziej klimatyczną powieścią, jaką do tej pory skończyłem czytać.
Fabuła z samego początku wydaje się banalna: "odnaleźć artefakt, dzięki któremu będzie pokój w Tyrii i wszystkie rasy połączą siły!", lecz bohaterzy natrafiają na wyprawę pełną przygód, która potrafi złapać za serducho. Wielki pokłon dla autorów, którzy idealnie odwzorowali charaktery ras. Od przemądrzałych, zadufanych Asurów po odważnych i wiernych walce Nornów. Do bohaterów jesteśmy w stanie bardzo szybko się przywiązać, a niekiedy opowieści "bandy" potrafią bardzo pozytywnie zaskoczyć. Trafiamy na bardzo klimatyczne miejsca, jak i prosto, a zarazem ciekawie opisane walki, które łatwo sobie wyobrazić.
Myślę, że tę lekturę mogę...

zandam | 2012-09-27
Przeczytana: 27 września 2012

Mimo tego, że nie miałam wcześniej kontaktu z grą, do której nawiązuje ta książka, a jej zakup był spowodowany chęcią wspierania wydawnictwa i urokliwą okładką, która przyciągnęła mój wzrok, to po którymś rozdziale tak się wciągnęłam w przedstawioną historię, że po przeczytaniu ostatniej strony miałam ochotę zapłakać nad faktem, że moja przygoda z bohaterami już się skończyła.

Mariusz Brząkalik | 2012-10-03
Przeczytana: 03 października 2012

Na wstępie powiem szczerze, że od lat zagrywam się w „Guild Wars” a od miesiąca w drugą część tej gry i tym samym jestem jedną z ostatnich osób, które powinny swoje opinie wyrażać. Moje uwielbienie dla tego uniwersum jest odwrotnie proporcjonalne do zdolności bycia obiektywnym. Niemniej jednak... spróbuję. (Ale tylko spróbuję, nie twierdzę, że subiektywny nie będę, nie wymagajcie ode mnie zbyt wiele).
Przede wszystkim nie trzeba być takim fanatykiem jak ja żeby tą książkę zrozumieć. Wydarzenia, które nie mają miejsca bezpośrednio w fabule tej książki, ale do których ta się odnosi, zostały przez autorów przybliżone wystarczająco przystępnie, żeby osoba nie mająca do tej pory styczności z Tyrią sobie poradziła.

Co do samej fabuły i bohaterów. Książka jest oczywistą formą marketingu ze strony dystrybutora i co do tego nikt nie powinien mieć wątpliwości. Na szczęście nie jest typowym przykładem swojego gatunku, gdzie reklama i chęć wypromowania gry biorą górę nad treścią. Owszem,...

Krystian Szczerbak | 2015-11-29
Przeczytana: 22 listopada 2015

Książka wywarła na mnie całkiem pozytywne wrażenie i czytało się ją bardzo szybko i przyjemnie, a tocząca się akcja potrafiła wciągnąć, zwłaszcza, jeśli jest się fanem gry Guild Wars 2. Ocena jest nieco niższa niż mogłaby być ze względu na tłumaczenie, z tego powodu ją zaniżyłem, ponieważ błędy literowe jak również okropna składnia niektórych zdań potrafi przyprawić o ból głowy. Na dodatek często widać, że tłumacz nie miał pojęcia o tym co tłumaczy i nigdy na oczy nawet nie widział pudełka z grą a co dopiero być obeznanym ze światem gry. Dodatkowo do bólu zostały przetłumaczone niemal wszystkie nazwy własne co wg. mnie również jest przejawem buractwa, złego smaku i kole w oczy. Niemniej, książkę ze względu na samą fabułę nie zwracając uwagi na tłumaczenie, gorąco polecam (zwłaszcza jak kiedyś pojawi się w innym, lepiej tłumaczonym wydaniu).

Suicune | 2015-05-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Polecane
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Na samej książce się nie zawiodłam, bo uwielbiam uniwersum Guild Warsa, chociaż boli mnie fakt, że to jest chyba jedyna przetłumaczona, bo w serii jest więcej niż jeden tom.. ;)

Niemniej jednak niektóre odmiany czy tłumaczenia po prostu kaleczyły mój wzrok (zamiast Nornka to Nornijka, what the fck?) i ciężko mi się momentami czytało, przez takie kwiatki..

Mikołaj Kosyra | 2014-08-27

Lekka do czytania, szczególnie polecam osobom grajacym w GW2, świat i wątki fabularne powiazane są głowna fabułą gry. Szczerze powiedziawszy na koniec żałowalem że nie ma wiecej stron a kolejne części nie wyszły w Polsce ze względu na upadłość wydawnictwa, trzeba bedzie zdobyć w orginale ;)

Obid | 2014-02-02
Przeczytana: 29 listopada 2013

Po książce nie spodziewałem się niczego wielkiego, podchodziłem do niej wręcz z dystansem, gdyż nie zawsze przenoszenie gier na stronice książek, lub też książek na ekrany komputerów okazuje się dobrym posunięciem. Jednak w tym przypadku bardzo miło się zaskoczyłem. Dostałem ciekawą opowieść pełną akcji, dość wyrazistych (choć w pewnym sensie stereotypowych) postaci, oraz wciągającą fabułę, w której nie zabrakło kilku momentów na prawdę godnych zapamiętania.

Iris | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Bardzo podobała mi się rozbudowana historia zmyślonego świata, nie przypadli mi za to do gustu bohaterowie. Za dużo w nich było z potworów, żebym mogła któregoś z nich obdarzyć sympatią. Dla mnie dobra książka fantastyczna to taka, w której sama chciałabym żyć. Tutaj zdecydowanie bym nie chciała.

hijack | 2015-09-30
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Idealne dopełnienie uniwersum Guild Warsa. Książkę czyta się łatwo i szybko, co jest jedynie jej zaletą. Dla fanów gry pozycja obowiązkowa.

Corvus Senpai | 2014-03-20
Przeczytana: sierpień 2013

Ciekawa historia zachodząca pomiędzy Guild Wars, a kolejną częścią.