1812. Tom II. Napoleon w Moskwie

Seria: Seria Napoleońska [FINNA]
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
historyczna

Autor całkiem odmiennie i bezpośrednio pokazuje wydarzenia 1812 roku. Wyprawa na Moskwę widziana jest oczyma 100 jej uczestników, którzy funkcjonują jak operatorzy filmowi. Śledzimy więc kampanię krok po kroku.

źródło opisu: FINNA, 2003

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

Marcin Badtke | 2012-07-28
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Pokazany 'cywilizowany' Francuz, tudzież 'Europejczyk' w stolicy 'Azjatyckiego' mocarstwa. Pokazana grabież i gwałty, opisane poświęcenie Rosjan, a jednocześnie fragmenty szlacheckiej komitywy nie uznającej granic państwowych. Oddane bogactwo Moskwy z którym Paryż nie może się równać. Prawdopodobnie wynikające z jeszcze bardziej nierównomiernej dystrybucji bogactwa. Generalnie odbicie współczesności 200 lat wcześniej ;-)

Książka bardzo dobra. Pokazuje kampanie 1812 roku oczyma zwykłych żołnierzy różnych narodowości zmuszonych walczyć pod sztandarami Napoleona.Napoleon w Moskwie opisuje co tez się działo po zajęciu stolicy przez wojska napoleona oraz walki które zmusiły cesarza do odwrotu.

Zatoxu | 2015-11-05
Przeczytana: 14 listopada 2015