Rzeka ciemności

Wydawnictwo: Rebis
River of darkness
978-83-7510-694-7
historia

Literacki opis jednej z największych wypraw odkrywczych, która przerodziła się w walkę o życie. Autor Konkwistadora tym razem zabiera czytelnika w ekscytującą podróż z biegiem Amazonki - rzecz dotyczy jednej z największych wypraw odkrywczych w historii. W 1541 roku konkwistador Gonzalo Pizarro i jego kapitan Francesco Orellana wyruszają z Quito na poszukiwanie La Caneli, Krainy Cynamonu,...

W 1541 roku konkwistador Gonzalo Pizarro i jego kapitan Francesco Orellana wyruszają z Quito na poszukiwanie La Caneli, Krainy Cynamonu, oraz baśniowego El Dorado. Jednakże choroby, głód, ataki tubylców dziesiątkują ludzi i zwierzęta. Błądzący w bagiennym labiryncie dowódcy postanawiają się rozdzielić, lecz tylko Orellana, na czele garstki ludzi, na dwóch skleconych naprędce w puszczy brygantynach, dociera po latach do ujścia "rzeki ciemności". Rzeki, która owładnęła duszą konkwistadora całkowicie, do której - nieprzewidywalnej i śmiertelnie niebezpiecznej - wracał całe życie.

Levy, cytując kroniki świadków wydarzeń oraz inne źródła z epoki i zestawiając je z najnowszymi wynikami badań, z dbałością o historyczny szczegół, ale też dramatycznym zacięciem rekonstruuje przebieg wyprawy, która przerodziła się w walkę o życie z każdą pokonaną milą, a od kilkuset lat inspiruje poszukiwaczy przygód (w 1996 roku Jacek Pałkiewicz odkrył jej źródła). Orellana był bowiem pierwszym człowiekiem, który przepłynął i zbadał niemal całą rzekę o największym dorzeczu na świecie.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...(?)

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

Ted | 2019-09-03

Świetny język...bardzo ciekawie opowiedziana historia wciągająca od początku do końca...Polecam

Sylwester | 2019-04-07

Bardzo wciągająca i zarazem dostarczająca wielu autentycznych informacji o poszukiwaniach mitycznego El Dorado.

Jeśli ktoś myśli, że El Dorado to mit zapewne ma rację, jednak wyprawy śmiałków w celu jego odnalezienie to już fakty. I właśnie o tym jest kolejna książka autora "Konkwistadora" z jaką się zapoznałem. Rzeka ciemności to w większości pasjonująca opowieść o wyprawie Francisca Orellany i Gonzala Pizarra do wnętrza kontynentu południowoamerykańskiego, w celu zdobycia bogactw na tych dotychczas niezbadanych terenach. Autor w doskonały sposób przedstawia przebieg całej wyprawy, niczym w formie książki przygodowej. Taki styl pozwala wciągnąć się w opowieść, która dostarcza z każdym kolejnym rozdziałem nowych informacji o ludziach, krajobrazie i trudnościach wyprawy. Oprócz opisu samej wyprawy autor przedstawia tło historyczne i biografie najważniejszych osób, co pozwala zrozumieć motywację i działania ówczesnych ludzi, do podjęcia tak ryzykownego przedsięwzięcia....

Wiesław | 2018-03-06

Książka świetna ukazująca świat Ameryki południowej, tuz po tzw. wielkich odkryciach. Autor w sposób barwny i wciągający opisuje pierwszy dokonany przez europejczyka spływ Amazonka. Czytając ta książkę poczułem jak na tej wyprawie.
Pozycja jest o tyle ciekawa, że autor opiera się na przekazach z pierwszej reki, dzięki temu przedstawia Świat jeszcze nie dotknięty ręka europejskiej "cywilizacji".
Często te pierwsze opisy nie odpowiadają późniejszym wyobrażeniom wyludnionych kontynentów. Dzisiejsze badania potwierdzają jednak obserwacje pierwszych konkwistadorów, mówiących o ludnych obszarach na obu kontynentach.
Dodatkowy plus to ukazanie szerszej perspektywy pierwszych lat po podboju Peru. Tak więc książkę czyta się z przyjemnością przy okazji dostarcza sporo informacji.

Macoma | 2017-02-14
Przeczytana: luty 2017

Genialna książka - wciągająca , malująca w wyobraźni wspaniałe krajobrazy.
Pozycja obowiązkowa dla miłośników dawnych odkryć i podróży.
Polecam gorąco.

ohranje | 2015-07-23
Przeczytana: 18 lipca 2015

Będąc przejazdem w Łodzi przypadkiem zaszedłem do jednego z wielu "centrum taniej książki". Tam trafiłem na tę książkę jak za darmoszkę- za 10 ziko z groszowym haczykiem. Jako, że jestem fanem historii AP a czytałem też wcześniej "Konkwistadora" nie wahałem się nawet sekundy. Jakież moje rozczarowanie było w trakcie lektury. Temat fascynujący, zresztą już wcześniej było kilka opinii o tym i w tej kwestii się zgadzam, ale styl pisania.. tym razem mnie zawiódł. O ile początek pochłaniałem szybko, o tyle pod koniec wynudziłem się niemiłosiernie mogąc przewidzieć co napisze autor. Fanom tematu na pewno polecam. Przystępny język literacki i garść ilustracji czyni z tej książki dobrą lekturę, jednak trzeba się nastawić na to, że od pewnego momentu będą to już tylko powtórzenia. Mimo wszystko daję 6, bo każdą pozycję o historii AP traktuję na specjalnych zasadach- tak niewiele tego, że każda książka jest na wagę złota. (przynajmniej dla mnie) :) pozdro

Allen | 2014-12-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Z opinią

Po przeczytaniu „Konkwistadora” B. Levy’ego, sięgnąłem po „Rzekę ciemności” z ogromną ochotą i ciekawością. Z wielką przyjemnością stwierdzam, że książka przewyższyła moje oczekiwania, a opisywana historia pochłonęła mnie niczym tropikalne lasy Amazonii.

Dokonując krótkiego subiektywnego porównania tych książek powiem, że dla mnie obie są doskonałe, chociaż, przynajmniej po części, z odmiennych względów. „Konkwistadora” traktuję w tym kontekście jako znakomity pierwowzór, podstawę dzięki której mogliśmy poznać historię H. Cortesa napisaną w spójny, lekki i pasjonujący sposób. „Rzeka ciemności” to dzieło, w zakresie stylu i warsztatu Autora, bazujące na tej podstawie, posiadające wszystkie jej zalety, ale opisujące wydarzenia, które, jak uważam są o wiele mniej znane. Pomimo, że bardzo lubię historię moja wiedza o F. Orellanie i jego wyprawie była wyłącznie symboliczna. Tym bardziej cieszę się, że mogłem ją pogłębić w oparciu o tak świetną publikację.

„Rzeka ciemności” to...

Robert | 2014-12-23

Równie dobra jak Konkwistador.

Tomek | 2014-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Genialnie napisana i straszliwie wciągająca książka historyczna opowiadająca o jednej z największych, a zarazem najmniej znanych wypraw odkrywczych w dziejach - opowiada ona o ekspedycji Francisca Orellany, któremu w 1542 roku udało się przepłynąć prawie całą Amazonkę od źródeł aż do ujścia. Ba, zrobił do z kilkudziesięcioma ludźmi, którzy gdy zaczynali całą wyprawę byli ledwo żywi z głodu! Powieść historyczna Buddy'ego Levy'ego wciąga niczym bardzo dobra beletrystyka przygodowa - tylko że Levy opisał wyprawę Orellany taką, jaka była naprawdę, bez grama fikcji... Książka posiada bardzo bogatą bibliografię i ponad 550 przypisów, które każdego fana szperania w bibliografii doprowadzą do orgazmu. Jak już pisałem książka napisana jest lekkim piórem a przedstawiona historia sprawia, że chce się ją czytać. A wiedzy historycznej po jej przeczytaniu raczej przybędzie. Zasłużone 9/10 z doczepioną plakietką "WYBITNA"!

pam | 2014-05-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 05 maja 2014

Już "Konkwistador" sprawił, że zostałam fanką Buddy Levy'ego.
"Rzeka ciemności" w pełni potwierdziła talent pisarski autora. Jest to literacka opowieść o najbardziej nieprawdopodobnej w dziejach odkyć geograficznych, wyprawie Francisca Orellany wzdłuż Amazonki-od jej źródeł aż do ujścia do morza.
Całośc napisana plastycznym, żywym językiem, wciągająca, niczym najlepsza powieść sensacyjno-przygodowa, a przy tym bardzo rzetelnie udokumentowana.
I właśnie za tą niezwykłą umiejętność przedstawienia historii w atrakcynie literacko formie, cenię Autora najbardziej.
Polecam nie tylko czytelnikom interesującym się historią, ale przede wszystkim osobom stroniącym do tej pory od tego gatunku. Buddy Levy udawadnia, że historia to nie nudziarstwo, a fascynująca podróż w przeszłość:)

Rydzek | 2013-10-13
Przeczytana: 13 października 2013

Wspaniała książka! Cały opis konkwisty na ziemiach Inków i Amazonki. Frapująca zagadka legendarnego El Dorado oraz fascynujące opisy plemion Amazonki i walk Orellany z nimi, a przy tym cała biografia Francisca oraz braci Pizarrów. Warto, oj warto!