1812. Tom I. Marsz na Moskwę

Okładka książki 1812. Tom I. Marsz na Moskwę Paul Britten Austin
Okładka książki 1812. Tom I. Marsz na Moskwę
Paul Britten Austin Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna Seria: Seria Napoleońska [FINNA] historia
historia
Seria Napoleońska [FINNA]
Oficyna Wydawnicza Finna
2002-01-01
2002-01-01
9788365201034
opracowanie zbiorowe
wojskowość powszechna wojny napoleońskie

Książka wręcz wybitna. Autor poświęcił na jej napisanie ponoć około 20 lat. Chronologia zdarzeń wydaje się chaotyczna, ale to książka oparta główne na wspomnieniach uczestników, stąd lekki chaos chronologiczny.

Można by powiedzieć że to doskonałe dzieło i rzeczywiście to bardzo dobra książka. Wypada jednak odrobinę obniżyć ocenę ze względu na to że w dziele tym występują dość liczne uproszczenia i błędy rzeczowe, dotyczące głównie historii Polski ale nie tylko tego zagadnienia. Autor mógłby odrobinę staranniej zredagować swoją pracę żeby polski wydawca nie musiał w przypisach prostować niektórych stwierdzeń zawartych w tym dziele. Zwłaszcza że autor pracował nad całą tą serią ponad dwadzieścia lat w tym dwadzieścia lat nad pierwszym tomem. Szkoda występowania w tej pracy tych błędów bez nich to dzieło byłoby jedną z najlepszych książek wydanych w ogóle.

Gratka dla fanów historii i literatury wojennej. Niezwykle drobiazgowy opis kampanii rosyjskiej. Początkowo obawiałem się, że zebranie w jedną całość setek wspomnień żołnierzy, będzie sprawiało wrażenie chaosu, ale nic z tego. Losy są spójne, nieoderwanie od siebie i tworzą jasną całość. Ciekawostką są także opisy tego jak obcy żołnierze opisywali ziemie rdzennie polskie, przez które przechodzili.

Myślę, że jeśli miałbym wymienić najlepsze, pod każdym względem, książki, które czytałem, to ta będzie na pewno w 10-tce.

9/10

9/10

Książka bardzo dobra. Pokazuje kampanie 1812 roku oczyma zwykłych żołnierzy różnych narodowości zmuszonych walczyć pod sztandarami Napoleona.Marsz na Moskwę opisuje przygotowania do wojny i działania wojenne aż do zajęcia stolicy carów.

Świetnie się czyta. Autor przyjął formułę cytowania pamiętników uczestników kampanii aby oddać atmosferę tamtych dni. Moim zdaniem sprawdziła się w 100%. Znacznie cenneiejsza pozycja niż tytuły wychwalające tylko geniusz Napoleona. Pokazuje również co jakie trudy należy ponieść aby wprawić w ruch setki tysięcy żołnierzy aby geniusz mógł wygrać bitwę.

• Epoka Napoleońska
  • Historia współczesna >1815