Marco Polo : od Wenecji do Xanadu

2008-01-01
9788375102000
Marta Dziurosz
XII -XIII wiek Jedwabny Szlak Acja Chiny podróże odkrycia geograficzne

To zapis podróży szlakiem handlowym, zwanym później Jedwabnym Szlakiem, z Wenecji do Chin i biografia Marco Polo. Autor wykorzystuje duże fragmenty jego kroniki i dodaje do tego swoje komentarze bazujące na współczesnej wiedzy, np. genetyce. Wspomina też innych Europejczyków, którzy odbyli analogiczną podróż przed Marco Polo, lecz ich notatki z podróży nie zdobyły takiej popularności.

Biorąc pod uwagę, że podróż ma miejsce w XIII w. duże wrażenie robią opisy mijanych miast i osad, zwierząt, zmienności pogody i trudów podróży przez pustkowia. Na dworze Kubilaja w Chanbałyku - dzisiejszym Pekinie, młody Marco Polo był oszołomiony przepychem i stylem życia Mongołów. Jako poborca podatkowy w służbie chana podróżował po Azji południowo-wschodniej. Nic dziwnego, że po powrocie do Wenecji wiele osób poddawało w wątpliwość prawdziwość opowieści, ponieważ brzmiały nieprawdopodobnie.

Temat książki bardzo ciekawy, niestety fragmenty biograficzne czasami nudnawe stylistycznie.

Długo, bo kilka miesięcy, zajęło mi powtórne przeczytanie tej książki, ale po tylu (kilkunastu) latach to tylko chwila, a już w porównaniu z setkami lat, które minęły od przygód Marca Polo, to wręcz sekunda. W książce podobało mi się najbardziej bombardowanie ciekawostkami, jak między innymi wspomnienie o asasynach, opisy mijanych terenów, a także miast i zwyczajów. Za pierwszym, jak i drugim razem robił na mnie wrażenie fakt niesamowitego rozwoju ekonomicznego chińsko-mongolskiej cywilizacji (np. papierowe pieniądze). Fakt, że niektóre opisy można pominąć (kopulacja słoni) to jednak już zwyczaje erotyczne tamtejszych ludów były ciekawe- zauważmy, że pochodzący z kręgu chrześcijańskiego Marco Polo zapewne nie widział u siebie takiej wolności obyczajów. Podsumowując, bo nigdy nie chciałem spoilerować, polecam książkę przede wszystkim dla ciekawostek historycznych oraz obyczajowych. Poza tym sam Marco Polo był bardzo ciekawym człowiekiem.

Ciekawe, bo ciekawy temat, ale autor z nieco zabawną obsesją powraca do tematu tego, jaki to Wschód był w porównaniu z Zachodem wyzwolony intelektualnie i nade wszystko seksualnie, i snuje przypuszczenia, jakie to mogły być pierwsze doświadczenia erotyczne sławnego podróżnika + czy zażywał opium (czy zatem zasłużył na miano Narco Polo? /suchar).

Ciekawa książka, opowiada o niepopularnych faktach z życia rodziny Polo. Podziwiam autora za godziny pracy przy zbieraniu wielu szczegółowych informacji.

Bardzo dobra książka podróżnicza. Autor na tyle na ile mógł opierał się "oryginalnych" fragmentach. Dla mnie ciekawe są wątki o tym że Wencjanin nie był jedynym europejczykiem na dworze Kubilaj-Chana. Szkoda że nie ma szerszej relacji z Dalekiego Wschodu, ale i te szczątkowe informacje wystarczają by stwierdzić że Europa była zaściankiem ówczesnego Świata.

Temat tak ciekawy, a jednak trochę nudna.

Temat tak ciekawy, a jednak trochę nudna.

Udana popularnonaukowa biografia Marca Polo jednego z dwóch największych podróżników ówczesnych czasów(drugi to Ibn Battuta).Autor konfrontuje opisaną w "Opisaniu świata" podróż na dwór Wielkiego Chana Kubilaja panów Polo i póżniejszych podróży w służbie Wielkiego Chana po jego imperium samego Marca z dzisiejszym stanem wiedzy.Przebijając się przez legendy ,pomówienia,oszczerstwa opowiada się za tym że barwna ,pełna zadziwiających opisów miast ,ludów,ich zwyczajów podróż Polo do Chin i po imperium Mongołów a po latach szczęśliwy powrót do rodzinnej Wenecji ,rzeczywiście miała miejsce.
Cóż więcej mógłbym napisać w tej krótkiej subiektywnej opinii na temat lektury Bergreena o tak znanej postaci w kulturze światowej.Chyba tylko to że książkę naprawdę warto przeczytać.Czyta się ją jak dobry bestseler z dziedziny literatury pięknej.

Pomimo swojej historyczności szybko i łatwo się czyta. Co prawda są tam również zapiski innych postaci, co nie psuje relacji. Czytając odczułam klimat tamtych czasów. Na pewno to coś innego. Nie ma opisanych wielkich przygód, są relacjonowane poszczególne etapy poddania Marca chanowi. Ciekawa książka pozwalająca się oderwać od codzienności.

• Podróżnicze
  • Średniowiecze