Kolumb. Historia nieznana

Tłumaczenie: Marta Szafrańska-Brandt
Wydawnictwo: Rebis
7,48 (29 ocen i 13 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
5
8
7
7
6
6
3
5
1
4
2
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Colon La Historia Nunca Contada
data wydania
ISBN
978-83-7510-722-7
liczba stron
488
słowa kluczowe
Kolumb, Ameryka
kategoria
historia
język
polski
dodała
jagarkar

Amerykę mógł odkryć wnuk Władysława Jagiełły. Do rąk polskiego czytelnika trafia wreszcie dzieło historyka Manuela Rosy, którego idée fixe jest odkrycie prawdziwego pochodzenia Kolumba. Niezwykle wnikliwe badania, którym poświęcił ponad dwadzieścia lat, prowadzą do fascynujących wniosków, podważających dotychczasową wersję historiografii. Odkrywca Nowego Świata nie był synem genueńskiego...

Amerykę mógł odkryć wnuk Władysława Jagiełły.

Do rąk polskiego czytelnika trafia wreszcie dzieło historyka Manuela Rosy, którego idée fixe jest odkrycie prawdziwego pochodzenia Kolumba. Niezwykle wnikliwe badania, którym poświęcił ponad dwadzieścia lat, prowadzą do fascynujących wniosków, podważających dotychczasową wersję historiografii. Odkrywca Nowego Świata nie był synem genueńskiego tkacza, najprawdopodobniej nie miał też korzeni portugalskich, choć wiele za tym przemawiało, za to coraz więcej śladów wskazuje na to, że był synem Władysława III z dynastii Jagiellonów, który nie zginął w bitwie pod Warną w 1444 roku, tylko schronił się na Maderze, gdzie - już jako Henryk Niemiec - ożenił się z portugalską szlachcianką.

Manuel Rosa, portugalski historyk pochodzący z Azorów, z wyspy Pico. Pracuje na Uniwersytecie Duke'a w Karolinie Północnej. Biegły w siedmiu językach, okrzyknięty największą żyjącą skarbnicą wiedzy na temat Kolumba. Jego życie bada od ponad 20 lat, przez ten czas napisał już trzy książki poświęcone sławnemu podróżnikowi. Obecnie pracuje nad sztuką Columbus. The Untold Story.

Po publikacji książki natychmiast zrobiło się głośno. Wywiady z autorem wyemitowały m.in. hiszpańska i portugalska telewizja publiczna, Discovery Channel. Sensacyjna wiadomość wzbudziła również zainteresowanie prasy. Brytyjski dziennik "Daily Telegraph" donosił, że "Krzysztof Kolumb był synem polskiego króla", "Daily Mail" nazwał podróżnika Krzysztofem Colombowiczem, a "New York Daily News" artykuł na ten temat zaczyna słowami: "Mamma mia! Krzysztof Kolumb był Polakiem, a nie Włochem".

"Newsweek"

 

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...(?)

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (13)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 236
Albercik | 2017-12-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Kim był Krzysztof Kolumb? Manuel Rosa rozprawia się z mitami narosłymi wokół człowieka, którego cały świat zna pod nazwiskiem Kolumb. Materiał, który zebrał autor i który wyłożył jest tak wiarygodny, że czytelnik będzie przecierał oczy ze zdumienia. Czytelnik sam sobie musi odpowiedzieć w co chce wierzyć. Czy Kolumb, był prostym tkaczem niskiego pochodzenia z Geniu, który od tak wrzenia się w arystokratyczne rody, robi zawrotną karierę i znajduje drogę do Indii? A może to zupełnie ktoś inny? Człowiek wysoko urodzony, portugalski szlachcic, wykształcony, doskonały żeglarz… morderca, agent króla Jana II… ba, nawet syn naszego Władysława Warneńczyka?

Jakiś arcymistrz pióra mógłby z tego zrobić niezły użytek. To fantastyczny materiał na film, o Kolumbie, człowieku o którym wydaje nam się, że wiemy wszystko.

książek: 53
Wiesław | 2017-08-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2017

Świetna Książka, polecam, zarówno dla laika jak i amatora historii.Wciągająca Książka. Jak na tą ilość faktów, ich zawiłości, to książka napisana w bardzo przystępny sposób.
Natomiast jeśli chodzi o treść, to naprawdę rewolucyjne tezy, zawłaszcza dla Polskiego czytelnika który jednak niestety jest trochę zaściankowy, tak jak ja..przyznam się :-).. Na mnie największe wrażenie zrobiła interpretacja faktów historycznych, które po przeczytaniu książki wydają mi się oczywiste. Chodzi mi tu głównie o "wyścig zbrojeń" gł. miedzy Portugalia a Hiszpanią w kwestii odkrycia nowej drogi do Indii i związanego z tym lukratywnym monopolem handlu przyprawami. W szkole uczyli mnie że to były tylko odkrycia geograficzne, a tak naprawdę była to rywalizacja ekonomiczna, która przy okazji dała odkrycia geograficzne Europie... A czy Kolumb był pierwszy, chyba nie, ale nie to miało wtedy znaczenie....tak samo czy był pół Polakiem...gra toczyła się o coś innego. Wg. mnie autorowi udało się przedstawić i...

książek: 237
Cade | 2017-08-11
Przeczytana: 15 października 2012

Na ile teorie w tej książce opisane są zgodne z prawdą - trudno powiedzieć. Faktem jest jednak, że podane są w sposób, który sprawia, iż aż chce się je wierzyć. Czytałem książkę z wypiekami na twarzy (lektura zajęła mi jakieś 1,5 dnia), i trzymam kciuki, by prędzej czy później Autor otrzymał możliwość zweryfikowania swych twierdzeń przez badania DNA :)

książek: 3196
komestor | 2017-04-09
Na półkach: Przeczytane

Książkę Manuela Rosy przeczytałem już przed rokiem. Złościła mnie ona i to, co w niej czytałem, wywoływało mój sprzeciw, miałem więc ochotę napisać o związanych z tą lekturą wrażeniach. Z różnych przyczyn jednak do tej pory to odkładałem. „Nieznana historia Kolumba” wciąż jednak drażniła mnie gdzieś w środku, nie dawała spokoju i w końcu muszę do niej wrócić.

Wpis ten nie jest recenzją książki Rosy. Zestawiam poniżej jedynie część uwag dotyczących nieporozumień, nieścisłości, błędów i zafałszowań, jakie się w tej publikacji znalazły. Zestawienie to oczywiście nie jest kompletne. Co do niektórych kwestii szczegółowych nie czuję się wystarczająco kompetentny, by je komentować. Inne bardzo trudno jest wyjaśnić z powodu braku dotyczących ich źródeł. Te braki w podstawie źródłowej do badania biografii Krzysztofa Kolumba zachęcają pewien rodzaj historyków-amatorów do snucia dziwacznych spekulacji na jej temat, te spekulacje zaś, nie ujęte w rygor dyskursu naukowego, prowadzą...

książek: 18
Adam | 2016-03-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Wydaje Wam się, że wszystko wiecie na temat odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba? Nauczyliście się w szkole, że w 1492 roku Kolumb, żeglarz pochodzący z Genui, odkrył w służbie królów hiszpańskich, Ferdynanda Aragońskiego i Izabeli Kastylijskiej, kilkanaście wysp Morza Karaibskiego, a następnie dotarł do ziem kontynentalnych. Odkryte tereny nazwano z czasem Nowym Światem lub Ameryką. „Kolumb, odkrywca Ameryki” zwykło się czytać w każdym podręczniku do historii. Muszę Was jednak zmartwić. Jeżeli do tego tylko sprowadza się Wasza wiedza, to zapewniam Was, że nic nie wiecie o odkryciu Ameryki. (...) „Kolumb. Historia nieznana” to niezwykle interesująca publikacja traktująca w sposób wyczerpujący tematykę pochodzenia Krzysztofa Kolumba i dotychczas ukazane prace mówiące o tym. Autor za pomocą barwnego języka i przystępnie przedstawionych argumentów stworzył świetną książkę obok której żaden miłośnik historii nie może przejść obojętnie.

Więcej pod linkiem...

książek: 9
Waldemar Chmiel | 2015-09-16
Na półkach: Przeczytane

daje do myślenia nawet jeśli nie przesądza sprawy ...

książek: 562
Maciej | 2015-07-17
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 17 lipca 2015

Czyta się jak powieść. Większość teorii przedstawionych w książce ma logiczne uzasadnienie. Nie wiem czy Kolumb był synem Warneńczyka, ale na pewno nie był przypadkową osobą, która znalazła się we właściwym miejscu i odkryła Amerykę przez przypadek.

książek: 91
Piotr Winiarczyk | 2013-08-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Nie ma co się tutaj rozwodzić - świetna książka naukowa, pisana jednak zrozumiałym językiem. Rzetelnie przedstawione dowody na wszystkie tezy autora. Osobiście, na podstawie przedstawionych przez niego dowodów, zgadzam się z tezą Manuela Rosy, że Krzysztof Kolumb był synem polskiego króla Władysława III Warneńczyka. W Polsce ta książka jest często reklamowana jako mówiąca właśnie o tym fakcie, polskim pochodzeniu Kolumba. Tak jednak nie jest. Jest to książka przedstawiająca wszystkie kłamstwa i zatajenia na temat życia Kolumba. Autor szeroko przedstawia luki i błędy w genueńskiej teorii pochodzenia Kolumba, dowodzi, że Kolumb był tajnym agentem króla portugalskiego Jana II - krótko mówiąc, od nowa opowiada historię Kolumba. O samym fakcie pochodzenia Kolumba mówi tylko ostatni, aczkolwiek niekrótki i ciekawy, przedostatni rozdział. Mam nadzieję, jako fascynat historii jednak też jako Polak, że wkrótce znajdzie się ostateczny dowód potwierdzający, że Krzysztof Kolumb to książę...

książek: 0
| 2013-07-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

„A może Curie-Skłodowska też była kobietą?„ Ten nieśmiertelny cytat z „Seksmisji” przypomniał mi się, kiedy pierwszy raz usłyszałem, że niejaki Manuel Rosa napisał książkę, w której udowadnia, że odkrywca Nowego Świata był… Polakiem. Jeśli dodamy do tego, że według autora Krzysztof Kolumb był synem Władysława III z dynastii Jagiellonów, który rzekomo nie zginął w bitwie pod Warną w 1444 roku, ale osiadł na Maderze, to moja reakcja jest jeszcze bardziej uzasadniona. Ale zacznijmy od początku. Manuel Rosa jest portugalskim historykiem, który od lat zajmuje się badaniem życia Kolumba, ze szczególnym uwzględnieniem jego pobytu w Portugalii. Według autora właśnie ten kraj skrywa klucz do rozwiązania zagadki tożsamości wielkiego odkrywcy, ponieważ Portugalia jest jedynym państwem, w którym Kolumb na pewno przebywał przed wyjazdem do Hiszpanii. Rosa, badając portugalskie źródła wręcz miażdży dotychczasowe ustalenia dotyczące życia Kolumba, które według oficjalnej historiografii wyglądało...

książek: 1
wysek10 | 2013-07-09
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 marca 2013

Bardzo ciekawa i mądrze napisana książka. Wszystkie fakty są ze sobą wspólnie połączone i mają sens. Autor opiera się często na badaniach naukowców. Obala mity na temat Kolumba napisane we wcześniejszych pozycjach na temat "odkrywcy ameryki".

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
zgłoś błąd zgłoś błąd