Kolumb. Historia nieznana

2012-01-01
978-83-7510-722-7
Marta Szafrańska-Brandt
Kolumb Ameryka

Na ile ta historia jest prawdziwa? Autor próbuje obalić mit, jakoby Kolumb był Genueńczykiem, ukazuje błędy w dotychczasowym przedstawianiu jego pochodzenia i życia w ogóle. W zasadzie to pisze historię Kolumba od nowa, dostarczając zupełnie nie znanych do tej pory faktów. Próbuje nas w końcu przekonać o tym, że Kolumb miał polskie korzenie. Dużo ciekawych faktów historycznych. Całość napisana dosyć ciekawie, czyta się dobrze, ale czy dałam się przekonać..? Hmm.

O Kolumbie, który miał być Polakiem.

Autor próbuje przekonać czytelnika o prawdziwym pochodzeniu tego słynnego żeglarza i odkrywcy. Dowodzi, że Krzysztof Kolumb nie był Genueńczykiem, lecz synem.... Władysława Warneńczyka. Brzmi abstrakcyjnie? I takie też jest.

''Amerykę mógł odkryć wnuk Władysława Jagiełły"

Wedle historycznych przekazów, Warneńczyk zginął w bitwie pod Warną w 1444 roku. Choć ciała nigdy nie odnaleziono. Manuel Rosa sądzi jednak inaczej, domniemywa, że potomek polskiego władcy przeżył i jako Henryk Niemiec osiedlił się na portugalskiej Maderze. Mało tego, poślubił szlachciankę i doczekał się syna. Miał nim być właśnie Krzysztof Kolumb.

Kwestę tę rozwiązałoby przeprowadzenie badań DNA, jednak nie zgodzili się na to Sanguszkowie, żyjący krewni Jagiellonów. Zresztą mam wrażenie, że publikacja powstała ewidentnie w celach komercyjnych.

Dowody wskazujące na polskość odkrywcy są dyskusyjne i naciągane, występują nieścisłości w prezentowaniu faktów z historii naszego kraju.

Kolejna rzecz: historyk w dziwny sposób interpretuje wydarzenia, nagina je tak, aby były zgodne z jego wizją. Dość powiedzieć, że traktuje je wybiórczo, odrzuca fragmenty, które przeczą jego założeniom. Rosa żongluje faktami, datami.

Zachowajmy dystans wobec tej publikacji.

O Kolumbie, który miał być Polakiem.

''Amerykę mógł odkryć wnuk Władysława Jagiełły"

Wedle historycznych przekazów, Warneńczyk zginął w bitwie pod...

Książka jest ciekawa bo prezentuje wiele istotnych faktów z życia Kolumba. Sama hipoteza o jego pochodzeniu wcale nie jest taka wariacka jak się wydaje, ale wiadomo - to tylko hipoteza i nie trzeba się z nią zgadzać. Jest jednak na tyle intrygująca że warto się zapoznać.

Kim był Krzysztof Kolumb? Manuel Rosa rozprawia się z mitami narosłymi wokół człowieka, którego cały świat zna pod nazwiskiem Kolumb. Materiał, który zebrał autor i który wyłożył jest tak wiarygodny, że czytelnik będzie przecierał oczy ze zdumienia. Czytelnik sam sobie musi odpowiedzieć w co chce wierzyć. Czy Kolumb, był prostym tkaczem niskiego pochodzenia z Geniu, który od tak wrzenia się w arystokratyczne rody, robi zawrotną karierę i znajduje drogę do Indii? A może to zupełnie ktoś inny? Człowiek wysoko urodzony, portugalski szlachcic, wykształcony, doskonały żeglarz… morderca, agent króla Jana II… ba, nawet syn naszego Władysława Warneńczyka?

Jakiś arcymistrz pióra mógłby z tego zrobić niezły użytek. To fantastyczny materiał na film, o Kolumbie, człowieku o którym wydaje nam się, że wiemy wszystko.

Świetna wciągająca książka, polecam, zarówno dla laika jak i amatora historii. Jak na tą ilość faktów, ich zawiłości, to książka napisana w bardzo przystępny sposób.
Natomiast jeśli chodzi o treść, to naprawdę rewolucyjne tezy, zawłaszcza dla Polskiego czytelnika który jednak niestety jest trochę zaściankowy, tak jak ja..przyznam się :-).. Na mnie największe wrażenie zrobiła interpretacja faktów historycznych, które po przeczytaniu książki wydają mi się oczywiste. Chodzi mi tu głównie o "wyścig zbrojeń" gł. miedzy Portugalia a Hiszpanią w kwestii odkrycia nowej drogi do Indii i związanego z tym lukratywnym monopolem handlu przyprawami. W szkole uczyli mnie że to były gł. odkrycia geograficzne, a tak naprawdę była to rywalizacja ekonomiczna, która przy okazji dała odkrycia geograficzne Europie... A czy Kolumb był pierwszym Europejczykiem(Portugalczykiem),który dopłynął do Ameryki, chyba nie...czy też był pół Polakiem...może tak... ale nie to miało wtedy znaczenie.....gra toczyła się o coś innego, o dominacje ekonomiczną i kontrole drogi do szlaku przypraw z Azji do Europy. Wg. mnie autorowi udało się przedstawić i obronić swoją tezę , o tzw "wyścigu do Indii".
Dodatkowo dla polskiego czytelnika dodatkowy smak to wątek Polskiego króla Władysława Warneńczyka....to już pachnie niezłą sensacją..
Jedyny minus, to trochę nieścisłości w kwestii Polski, ale można to wybaczyć autorowi bo nie wypacza to sensu. Drugi drobny minus,, to przedstawiona zawiłość relacji, dla Polskiego czytelnika ciężko jest się połapać w Portugalskich koligacjach...ale to są naprawdę drobne minusy.
Książka gorąco polecam, ponieważ zmusza do myślenia i innego spojrzenia na historie, a w odniesieniu do dzisiejszego Świata pozwala go lepiej zrozumieć, ponieważ wszystko ma swoją przyczynę nawet jeśli na pierwszy rzut oka jest to nie zauważalne.

Na ile teorie w tej książce opisane są zgodne z prawdą - trudno powiedzieć. Faktem jest jednak, że podane są w sposób, który sprawia, iż aż chce się je wierzyć. Czytałem książkę z wypiekami na twarzy (lektura zajęła mi jakieś 1,5 dnia),i trzymam kciuki, by prędzej czy później Autor otrzymał możliwość zweryfikowania swych twierdzeń przez badania DNA :)

Książkę Manuela Rosy przeczytałem już przed rokiem. Złościła mnie ona i to, co w niej czytałem, wywoływało mój sprzeciw, miałem więc ochotę napisać o związanych z tą lekturą wrażeniach. Z różnych przyczyn jednak do tej pory to odkładałem. „Nieznana historia Kolumba” wciąż jednak drażniła mnie gdzieś w środku, nie dawała spokoju i w końcu muszę do niej wrócić.

Wpis ten nie jest recenzją książki Rosy. Zestawiam poniżej jedynie część uwag dotyczących nieporozumień, nieścisłości, błędów i zafałszowań, jakie się w tej publikacji znalazły. Zestawienie to oczywiście nie jest kompletne. Co do niektórych kwestii szczegółowych nie czuję się wystarczająco kompetentny, by je komentować. Inne bardzo trudno jest wyjaśnić z powodu braku dotyczących ich źródeł. Te braki w podstawie źródłowej do badania biografii Krzysztofa Kolumba zachęcają pewien rodzaj historyków-amatorów do snucia dziwacznych spekulacji na jej temat, te spekulacje zaś, nie ujęte w rygor dyskursu naukowego, prowadzą niejednokrotnie na odludne manowce i bezdroża, tak jak stało się to w przypadku „Kolumba historii nieznanej”.

Nie odnoszę się do większości tych fragmentów, w których argumentacja Rosy jest „tylko” mocno naciągana, a takich fragmentów jest w jego tekście bardzo wiele. Co krok, co stronę nagina on fakty i interpretuje je w taki sposób, by zawsze „dowodziły” jego fantastycznych teorii. Co gorsza, jego wywody często są po prostu bałamutne. Próbuje on za pomocą efekciarskiej retoryki sprowadzić do absurdu fakty czy ich interpretacje nie pasujące do jego własnej teorii, czasem świadomie je przekłamując. Źródła traktuje wybiórczo i całkowicie neguje te ich fragmenty, które przeczą jego teoriom, bezkrytycznie natomiast wierzy w każde słowo tam, gdzie mu to odpowiada. Tym bardziej jednak zachęcam Czytelników do samodzielnych poszukiwań, poprawiania błędów portugalskiego historyka amatora i dokonywania uzupełnień poniższego zestawienia.

Czytaj całość: https://ohistorii.blogspot.com/2018/03/m-rosa-kolumb-historia-nieznana.html

Wpis ten nie...

Wydaje Wam się, że wszystko wiecie na temat odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba? Nauczyliście się w szkole, że w 1492 roku Kolumb, żeglarz pochodzący z Genui, odkrył w służbie królów hiszpańskich, Ferdynanda Aragońskiego i Izabeli Kastylijskiej, kilkanaście wysp Morza Karaibskiego, a następnie dotarł do ziem kontynentalnych. Odkryte tereny nazwano z czasem Nowym Światem lub Ameryką. „Kolumb, odkrywca Ameryki” zwykło się czytać w każdym podręczniku do historii. Muszę Was jednak zmartwić. Jeżeli do tego tylko sprowadza się Wasza wiedza, to zapewniam Was, że nic nie wiecie o odkryciu Ameryki. (...) „Kolumb. Historia nieznana” to niezwykle interesująca publikacja traktująca w sposób wyczerpujący tematykę pochodzenia Krzysztofa Kolumba i dotychczas ukazane prace mówiące o tym. Autor za pomocą barwnego języka i przystępnie przedstawionych argumentów stworzył świetną książkę obok której żaden miłośnik historii nie może przejść obojętnie.

Więcej pod linkiem (http://know-howhistoria.blogspot.com/2015/12/kolumb-historia-nieznana-recenzja.html)

daje do myślenia nawet jeśli nie przesądza sprawy ...

daje do myślenia nawet jeśli nie przesądza sprawy ...

Czyta się jak powieść. Większość teorii przedstawionych w książce ma logiczne uzasadnienie. Nie wiem czy Kolumb był synem Warneńczyka, ale na pewno nie był przypadkową osobą, która znalazła się we właściwym miejscu i odkryła Amerykę przez przypadek.

• Biografie
  • Autobiografie, Biografie, Wspomnienia