1812. Tom III. Wielki odwrót

Seria: Seria Napoleońska [FINNA]
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
historyczna

Niniejszy wolumen zamyka dramat, jakim była katastrofa w Rosji, dramat - jakiego doświadczyli sami najeźdźcy - opowiedziany ich własnymi słowami. Trzeci tom pracy Paula Austina opisujący odwrót Napoleona spod Moskwy.

źródło opisu: FINNA, 2005

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

Ponsy | 2017-06-08
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Przejmujący do szpiku kości dokument o katastrofie humanitarnej 600 tysięcznego wojska na podstawie fragmentów pamiętników oficerów różnych stopni i typów wojsk – osób, które przeżyły. Okropny klimat, brak żywności i wody dla walczących, jak i koni, epidemie dyzenterii i tyfusu, po drodze nierozstrzygnięte bitwy o strasznym bilansie ofiar. I wreszcie jest Moskwa, która za kilkanaście godzin, na rozkaz niezrównoważonego emocjonalnie gubernatora Rostopczyna staje w ogniu. A Napoleon cały czas czeka na poddanie się Aleksandra I, nie widząc katastrofy własnej armii. Po kilku tygodniach odwrót wśród pomruków rosyjskiej zimy, temperatura schodzi do minus 35 stopni, co chwila słychać kozackie” hurra”, no i odwrót przez Berezynę – heroiczny wysiłek budowy mostów i piekło ich przejścia, a potem kolejna gehenna i tak bez końca. Niemen miało z powrotem przekroczyć około 100 tysięcy ludzi, z czego większość wycieńczona z głodu, odmrożeń, chorób, ran odniesionych w bitwach – część z nich umrze...

Najlepsza cześć trylogii 1812. Pokazuje kampanie 1812 roku oczyma zwykłych żołnierzy różnych narodowości zmuszonych walczyć pod sztandarami Napoleona."Wielki odwrót" przedstawia walkę o życie żołnierzy w czasie odwrotu. Opisuje jak głód,zimno i kozacy zamieniają najlepszą armie świata w tłum zdziczałych maruderów. polecam na jesienne wieczory.

Marcin Badtke | 2013-02-14
Przeczytana: 27 lipca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wstrząsająca. Pierwszy tom niesie nuty optymizmu. Drugi jest pieśnią znad krawędzi. Trzeci jest kompletną tragedią. Konie zjadane żywcem, upodleni ludzie, bohaterscy saperzy stawiający mosty w lodowatej wodzie, poświęceni żołnierze, ślepota Napoleona (jakże podobna do Hitlera). Okropne opisy przepraw przez kolejne rzeki, wycieńczający głód i morderczy chłód. Generał 'Zima' opisany z największą dokładnością.

Pio | 2017-01-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017