1812. Tom III. Wielki odwrót

Seria: Seria Napoleońska [FINNA]
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
historyczna

Niniejszy wolumen zamyka dramat, jakim była katastrofa w Rosji, dramat - jakiego doświadczyli sami najeźdźcy - opowiedziany ich własnymi słowami. Trzeci tom pracy Paula Austina opisujący odwrót Napoleona spod Moskwy.

źródło opisu: FINNA, 2005

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

Najlepsza cześć trylogii 1812. Pokazuje kampanie 1812 roku oczyma zwykłych żołnierzy różnych narodowości zmuszonych walczyć pod sztandarami Napoleona."Wielki odwrót" przedstawia walkę o życie żołnierzy w czasie odwrotu. Opisuje jak głód,zimno i kozacy zamieniają najlepszą armie świata w tłum zdziczałych maruderów. polecam na jesienne wieczory.

Marcin Badtke | 2013-02-14
Przeczytana: 27 lipca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wstrząsająca. Pierwszy tom niesie nuty optymizmu. Drugi jest pieśnią znad krawędzi. Trzeci jest kompletną tragedią. Konie zjadane żywcem, upodleni ludzie, bohaterscy saperzy stawiający mosty w lodowatej wodzie, poświęceni żołnierze, ślepota Napoleona (jakże podobna do Hitlera). Okropne opisy przepraw przez kolejne rzeki, wycieńczający głód i morderczy chłód. Generał 'Zima' opisany z największą dokładnością.

Pio | 2017-01-27
Na półkach: 2017, Posiadam, Przeczytane