Kłamstwo Bastylii. Szkice o wydarzeniach i ludziach Wielkiej Rewolucji Francuskiej

Seria: Seria Napoleońska [FINNA]
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
historyczna

„Kłamstwo Bastylii” to książka napisana z niebywałą pasją. Zapewne zostanie uznana przez wielu historyków za książkę kontrowersyjną. Autor nie kryje w niej swoich sympatii i antypatii. To prawdziwa rewolucja w spojrzeniu na Rewolucję! Andrzej Cisek studiował na Uniwersytecie i Politechnice Warszawskiej oraz Brooklyn Polytechnic Institute. Magister inżynier w specjalności elektroniki medycznej. Założyciel stowarzyszenia Americans for Independent Poland i długoletni członek Rady Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Autor wielu artykułów drukowanych w prasie emigracyjnej i drugiego obiegu w Polsce.

źródło opisu: FINNA, 2006

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

MaiTakeru | 2012-03-31

To dzięki (tak, "dzięki") tej książce pozbyłam się złudzeń co do Rewolucji Francuskiej. Całe moje zamiłowanie do tego okresu w historii Francji się wówczas skończyło, ale wcale tego nie żałuję. Można powiedzieć, że po lekturze poczułam, że wcześniej byłam ignorantką. Polecam zatem "Kłamstwo Bastylii" wszystkim miłośnikom historii i/lub Francji, bo mało jest rzeczy bardziej szkodliwych od posiadania zafałszowanego obrazu ważnych wydarzeń historycznych. W podręcznikach okres ten wygląda niestety - mimo opisu dyktatury jakobinów - dość... laurkowo.
Muszę ją kiedyś dokończyć!

Narcyz | 2014-12-01
Przeczytana: 12 lipca 2007

Prawicowa agitka, pisana z perspektywy ultrakonserwatysty. Historycznie to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Okres dyktatury jakobińskiej to są dwa lata, rewolucja trwała 10. No, ale najlepiej wszystkich wrzucić do jednego wora.
Liczby ofiar podawane przez autora są celowo wyższe niż w rzeczywistości. I jeszcze wszechobecne porównania do rewolucji bolszewickiej dobitnie świadczą, o zerowej znajomości historii. Chcecie dowiedzieć się czegoś rzetelnego o rewolucji poczytajcie prace choćby Jana Baszkiewicza, wielkiego specjalisty z zakresu historii Francji, naukowca, a nie publicysty.

Steppenwolf | 2014-09-09
Przeczytana: 09 września 2014

Wnikliwa to praca analizująca Rewolucję Francuską, lecz nade wszystko dobitnie uświadamiająca co dzieje się, gdy ,,szlachetne ideały'' biorą górę nad rozsądkiem, a władza dostaje się w ręce tych, którzy ,,kochają ludzkość'' ale nienawidzą człowieka... Wielki podziw i szacunek dla autora. Chapeau Bas!

Marcelus | 2012-08-28

Szereg esejów krytycznie podchodzących do rewolucji francuskiej, jak zwykle w takich przypadkach krytykowi zabrakło krytyki w stosunku do własnych ustaleń. Ale cóż z tego, skoro Rousseau był złym ojcem!

Gabrielle | 2014-07-03
Na półkach: XVIII wiek, Przeczytane

Myślę, że każdą dobrą książkę o tematyce historycznej powinien cechować obiektywizm, tu zaś nie mogłam wyzbyć się wrażenia, że autor ogląda historię przez pryzmat własnych, skrajnie prawicowych poglądów. Jest to jedna z tych książek, które czyta się jednym tchem, ale której chyba nie do końca powinno się ufać.

| 2015-10-07
Przeczytana: 07 października 2015

W końcu się zmusiłem do przeczytania całości i powielę tylko swoją wcześniejszą opinię, ale tym razem z jeszcze bardziej zaniżoną oceną. "Dzieło" to nie jest w żadnym calu obiektywne, a dodatkowo można znaleźć w nim wiele błędów. Zdecydowanie NIE POLECAM.

"Dziwi mnie aż tak wysoka ocena tej książki. Po tytule można było spodziewać się jakiegoś nowego spojrzenia na wydarzenia, które miały miejsce we Francji w latach 1789-99. Niestety żadnych niespotykanych nigdzie wcześniej ustaleń w niej się nie znajdzie. Ot przeciętna książka, która próbuje nadrobić tytułem. Poza tym jeśli dobrze się przyjrzymy niektórym rozdziałom to znajdziemy kilka błędów, np. Andrzej Cisek w rozdziale o placu de Grève twierdzi, że miała tam miejsce egzekucja markiza de Cinq-Mars, a przecież takowa odbyła się na place des Terreaux w Lyonie."

| 2013-05-08
Przeczytana: 08 maja 2013

Akukaracza | 2013-05-22

Książka byłą prezentem na moje 25 urodziny (obok Marii Antoniny) i po prostu ją połknęłam. Rewolucja Francuska przestała być odtąd wzniosła, światła i natchniona słusznymi ideałami. Fakty przedstawione nie podręcznikowo. Ponadto rozdziały poświęcone poszczególnym postaciom epoki. Zrobiła na mnie wrażenie bardzo duże. I wkrótce zamierzam do niej powrócić.

Aleksander | 2015-05-02
Na półkach: Historia, Przeczytane

Książki historyczne powinien cechować obiektywizm, którego tutaj brak. Język jest zjadliwy, a ciągłe porównywanie rewolucji francuskiej do bolszewickiej po prostu denerwuje.
Choć poglądy Ciska są mi z grubsza bliskie, to sposób ich wyartykułowania jest skandaliczny. Odradzam.

jacek772 | 2015-11-01