1812. Tom III. Wielki odwrót

Okładka książki 1812. Tom III. Wielki odwrót Paul Britten Austin
Okładka książki 1812. Tom III. Wielki odwrót
Paul Britten Austin Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna Seria: Seria Napoleońska [FINNA] historia
historia
Seria Napoleońska [FINNA]
Oficyna Wydawnicza Finna
2005-01-01
2005-01-01
wojskowość powszechna wojny napoleońskie

Książka opisuje zmagania "resztek" Wielkiej Armii w odwrocie spod Moskwy. Pokazuje nam bezsens całej kampanii i ogromne cierpienie zarówno zwykłych żołnierzy jak i kobiet z dziećmi będących razem z armią. Zawarto w niej setki relacji i opisów naocznych świadków wydarzeń. Momentami smutna i przygnębiająca. Książka zdecydowanie warta polecenia. ARCYDZIEŁO.

Poruszająca, ostatnia część opasłej trylogii. Książkę czytałem dość wolno, bo ponad 2 miesiące, starałem się jednak chłonąć każdy szczegół. Pozycja jest obładowana detalami i relacjami świadków, z których każdy ma nieco inny język pisarski. Z tego względu ,,Wielkiego Odwrotu" nie czyta się jednym tchem, ale też nie o to chodzi.

Iluż to pisarzy głowiło się jak zaplanować dobrą powieść? Uważam, że najlepsze scenariusze pisze ludzkie życie. W tym przypadku otrzymujemy wstrząsającą relację dziesiątek osób, które wycofują się po zmrożonych rosyjskich bezdrożach. Opisy są ekstremalne. Dosłownie czuć zimno, głód, strach przed czającymi się w lasach Kozakami, wieśniakami z widłami i zamykającą okrążenie regularną rosyjską armią.

,,Wielki odwrót" określiłbym jako ciekawą ,,powieść drogi", gdzie bohaterowie mijają kolejne miejscowości, którym na dobre to nie wyszło (mordy, grabieże, gwałty, taktyka spalonej ziemi). To także powieść o tym, że w tak skrajnych warunkach zatraca się człowieczeństwo i, z pewnymi szlachetnymi wyjątkami, inny, słabszy, błagający o pomoc kolega staje się tylko chwilowym wyrzutem sumienia - albo i nie.

Osobiście najbardziej poruszyły mnie:

- liczący ponad 100 stron opis przeprawy pod Berezyną. Nie wiedziałem, że sytuacja była, aż tak ciężka (,,Połtawa" - skwitował położenie armii Napoleon).

- cierpienie kobiet, które do jesieni były w Wielkiej Armii hołubione i poważane. Potem stały się najczęściej ,,zbędnym balastem".

- mocny opis ostatnich chwil życia pewnej damy, która z rozpaczy udusiła swoje dziecko, wiedząc, że zaraz najprawdopodobniej zginie.

- scena rozstania żołnierza z rannym koniem.

- historia psa, który przemierzył z pewnym pułkiem całą Europę.

Naprawdę mocne i dobre. Polecam.

Iluż to pisarzy głowiło się jak zaplanować...

Najlepsza cześć trylogii 1812. Pokazuje kampanie 1812 roku oczyma zwykłych żołnierzy różnych narodowości zmuszonych walczyć pod sztandarami Napoleona."Wielki odwrót" przedstawia walkę o życie żołnierzy w czasie odwrotu. Opisuje jak głód,zimno i kozacy zamieniają najlepszą armie świata w tłum zdziczałych maruderów. polecam na jesienne wieczory.

Wstrząsająca. Pierwszy tom niesie nuty optymizmu. Drugi jest pieśnią znad krawędzi. Trzeci jest kompletną tragedią. Konie zjadane żywcem, upodleni ludzie, bohaterscy saperzy stawiający mosty w lodowatej wodzie, poświęceni żołnierze, ślepota Napoleona (jakże podobna do Hitlera). Okropne opisy przepraw przez kolejne rzeki, wycieńczający głód i morderczy chłód. Generał 'Zima' opisany z największą dokładnością.

9/10

9/10