Opowieści z powielacza

Wydawnictwo: Znak

Grudzień 1981 roku w Krakowie. Czas godziny policyjnej, represji politycznych, propagandy i kolejek przed pustymi sklepami. Czas działania podziemnych organizacji, drukowania ulotek i nielegalnych gazet. Andrzej, Romek, Rafał, Tomek, Agata, Ania, Mateusz, Mania to młodzi ludzie, studenci, uczniowie, których połączyła chęć walki z systemem. Każde z nich stara się pogodzić nielegalną działalność z codziennością, odpowiadając na jedno z najważniejszych pytań: o cenę życia i wartości. Niektóre z tych odpowiedzi doprowadzą do tragedii, inne pozwolą im przetrwać albo zachować szacunek do samych siebie.Opowieści z powielacza Doroty zańko to głęboko poruszająca historia o stanie wojennym, codziennej rzeczywistości ówczesnego Krakowa i jego mieszkańców. Jednak przede wszystkim jest to powieść o wartościach i ideałach. O tym, jaka jest cena szczęścia w świecie, który wymaga od człowieka przewartościowania całego życia. O wyborach, postawach i bolesnym dojrzewaniu.

karla_6 | 2013-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Bardzo dobra książka, napisana we wciągający sposób. Opowieść o młodych ludziach żyjących i działających w stanie wojennym. Bez patosu, pozbawiona wzniosłych tekstów, jakby o normalnym życiu, a jednak jest w niej coś niezwykłego. To coś to moc uzmysłowienia czytelnikowi, że dla młodzieży działającej w podziemiu było to zwykłe życie. Wiadomo - cięższe, bardziej skomplikowane, zawiłe, pełne niepewności, tragedii, ale naturalne, "codzienne".
Ostatnie kilkanaście stron podniosło mi ciśnienie krwi i puls, mimo że tak naprawdę zakończenia tej historii nie ma - życie toczy się dalej...

Violoncello | 2012-02-21
Przeczytana: 18 lutego 2012

Barwna opowieść o stanie wojennym i realiach życia w PRL-u. Szczególnie polecam osobom, którzy nie byli świadkami wydarzeń lat 80.

książek: 1918
Vinga | 2016-11-28