Złodziejka pamięci

Wydawnictwo: W.A.B.

Nie bez powodu mafia nazywa się rodziną. W każdej rodzinie obowiązuje rodzinny kod plemienny. Litość miesza się z żądzą mordu, miłość z nienawiścią, altruizm z wyrachowaniem. W każdej rodzinie znajduje się ktoś, kto jest jej kronikarzem. Bogna Wegner, narratorka i jedna z bohaterek powieści to złodziejka pamięci. Kolekcjonuje własne i cudze wspomnienia, zdarzenia całkiem realne i metafizyczne, karmi się złymi i dobrymi mitami z dzieciństwa.

Katherina87 | 2012-11-22

Nie bez powodu mafia nazywa sięrodziną". Każda nawet najsolidniejsza rodzina ma w sobie bowiem coś z mafii. Pełna jest uprzedzeń do ludzi nienależących do kręgu krewnych i powinowatych, obowiązuje w niej plemienny kod porozumiewania. Litość miesza się tu z żądzą mordu, miłość z nienawiścią, altruizm z wyrachowaniem. W każdej rodzinie znajduje się ktoś, kto pamięta, kto jest kronikarzem. Bogna Wegner, narratorka i jedna z bohaterek najnowszej powieści Krystyny Kofty, jest złodziejką pamięci. Kolekcjonuje wspomnienia własne i cudze, zdarzenia całkiem realne i metafizyczne, złe i dobre mity z dzieciństwa. Złodziejka pamięci, podobnie jak wcześniejsze książki tej autorki, zwłaszcza powieść Chwała czarownicom, opowiada o inności kobiecego doświadczenia. Główna bohaterka, pisarka, jest outsiderką. Wobec podpatrywanego przez siebie świata zachowuje dystans, który wówczas, gdy sama staje się jedną z osób dramatu, zamienia się w nie pozbawioną szczerości autoironię. Tak dzieje się, gdy...

Kasia | 2013-08-21
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Nie przeczytałam do końca. Kofta pisze w sposób, który mi bardzo odpowiada, łatwo, przyjemnie się czyta, ale... no coś nie gra. Więcej jest tu przewidywalnych myśli bohaterki niż ... tego czegoś. "Przewidywalne myśli" - chodzi mi o to, że mają wiele wspólnego z bohaterkami z innych książek Kofty, stąd wzięła mi się niechęć do następnej. Stwierdziłam, że wiele nie stracę, jeśli nie doczytam do końca.

Jula | 2011-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2011

Krystyna Kofta należy do moich ulubionych polskich autorek, ale ta książka wyjątkowo nie przypadła mi do gustu, do tego stopnia, że nie doczytałam jej do końca. Ta niby-powieść o dojrzewaniu, miłości i przemijaniu nie ma właściwie konkretnej treści, akcji czy dialogów. Główną jej bohaterką jest Bogna Wegner (prawdopodobnie alter ego Krystyny Kofty), próbująca ze starych zdjęć i wspomnień minionych zdarzeń, całkiem realnych i metafizycznych, poskładć układankę dzieciństwa; taka podróż w przeszłość.
A być może jest tak, że ja - osoba twardo stąpająca po ziemi - nie potrafiłam tej powieści z kluczem zrozumieć???

książek: 1920
Vinga | 2016-11-27