Okładka książki Przekonać Pana Boga: Z ks. Józefem Tischnerem rozmawiają Dorota Zańko i Jarosław Gowin Jarosław Gowin, Józef Tischner, Dorota Zańko
Jarosław GowinJózef Tischner Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
1999-01-01
1999-01-01
religia Kościół filozofia wspomnienia

Okładka książki Czas ciekawy, czas niespokojny. Z Leszkiem Kołakowskim rozmawia Zbigniew Mentzel. Część I Leszek Kołakowski, Zbigniew Mentzel
Czas ciekawy, ... Leszek Kołakowski,&...
Okładka książki Między panem a plebanem Adam Michnik, Józef Tischner, Jacek Żakowski
Między panem a... Adam Michnik, Józef...
Okładka książki Sekrety mnichów, czyli sprawdzone przepisy na szczęśliwe życie Joachim Badeni OP, Leon Knabit OSB, Judyta Syrek
Sekrety mnichó... Joachim Badeni OP, ...
Okładka książki Uwierzcie w koniec świata! Współczesne proroctwo o powtórnym przyjściu Chrystusa Joachim Badeni OP, Judyta Syrek
Uwierzcie w ko... Joachim Badeni OP, ...

Rozmowa Tischnera z Gowinem i Zańko może być przyjemnym odejściem od współczesnej literatury, ciężko się czyta bez skupienia, a będąc skupionym niestety łatwo je stracić. Rzucanie teoriami filozoficznymi musi sprawiać radość rozumiejąc mniej więcej o czym się mówi. To trochę jak wciśnięcie się do takiego kręgu, w którym mówią dorośli ludzie. Z drugiej strony mnóstwo pytań jest rwanych, nie nawiązujących do kontekstu, rozbijających wręcz dyskusję.
Kilka zabawnych anegdot, ale trochę mało tej prawdziwości z którą wszyscy tęsknią. Za dużo zaś farmazonów.

Wiele czasu w swoim życiu spędziłem w Starym Sączu. Zakon klarysek był dla nas zawsze takim dziwnym miejscem. Po latach dowiedziałem się, że ksiądz Tischner pochodzi ze Starego Sącza.

Książka o której chce kilka słów powiedzieć, to wywiad rzeka. Słusznie ktoś tu napisał, że pytania są od Sasa do Lasa, ale być może co dla konesera nie dobre amatora zaspokoi i pociągnie dalej. Warto bo ksiądz Tischner, to taki kolorowy ptak. Czasami na fb, czy w mediach widzę wielu, którzy chcieliby osiągnąć coś podobnego, ale tego się do końca wypracować nie da.

Dla mnie oryginalność kapelana podhalan zawiera się w tym jak wszedł w słowo, w głębię człowieka, filozofii w umiejętności mówienia i podejmowania istotnych tematów.
Czasem powtarza się kilka zdań, o zwątpieniu przez proboszcza w Boga bardziej niż przez Feuerbacha, albo inne, ale ta nasza specyfik, że nie potrafimy wybierać pereł, tylko świnie.

Chciałbym, aby ktoś klasy i miary księdza Tischnera coś do nas mówił. Może jeszcze ktoś podobny się przytrafi, ale szczerze wątpię dlatego zgłębiam co zostało.

Ja, uczeń i wielbiciel Tischnera oświadczam, że jest to najsłabsza pozycja wydawnicza związana z jego imieniem. Jest to wzorcowe exemplum zasady, w myśl której nie ma głupich odpowiedzi, są tylko głupie pytania. Szukając w swoich szpargałach znalazłem moja notkę z 26.06.2000 roku, zrobioną bezpośrednio po przeczytaniu tego wywiadu:
"B. źle napisane. Wadliwa konstrukcja, głupie pytania, przez co niejasne odpowiedzi. Skakanie po tematach, wybiórcze zagadnienia, w efekcie kto nie "siedzi" w temacie ten nic nie rozumie, a kto "siedzi" (jak ja - ha, ha!) to się nudzi, bo to są wyrywkowe cytaty z wcześniejszych wypowiedzi Tischnera. Kto zrozumie rzucanie Levinasem czy Rosenzweigem, to nie ma tu czego szukać, bo nic nowego nie ma. A kto ich nie zna, to z tego wywiadu ich nie pozna. Reasumując, potwierdziło się moje wcześniejsze przekonanie, że Gowin to menda i palant".
Ostatnie prorocze stwierdzenie, po 16 latach od tej notki, ma specjalny smaczek.
Reasumując NIE CZYTAĆ tego, bo wartościowych książek Tischnera jest bez liku (p. moje recenzje) i po nie lepiej sięgnąć

„Przekonać Pana Boga”…Miłością można przekonać cały świat! A tą pozycja można przekonać się do postaci Księdza-Filozofa Józefa Tischnera. Książka jest niezwykle ciekawa, aż zazdroszczę Pani Dorocie Zańko i Panu Jarosławowi Gowinowi że mieli okazję porozmawiać z ks. Tischnerem i spytać go o tak wiele zagadnień. Kapłan „nie owija w bawełnę” na zadane pytania odpowiada szczerze, kiedy trzeba krytykuje, innym razem wskazuję na co warto jeszcze zwrócić uwagę, co poprawić.
W książce są poruszane takie kwestie jak : łaska, wiara, działalność Kościoła a w nim ludzi świeckich i duchownych, kwestie spowiedzi i sumienia, wychowanie, ciekawych katechez, miłość, modlitwa oraz wiele innych interesujących.

• Religia
  • Religia
  • Filozofia
  • Filozofia Religia

Józef Tischner Przekonać Pana Boga: Z ks. Józefem Tischnerem rozmawiają Dorota Zańko i Jarosław Gowin Zobacz więcej