Przekonać Pana Boga: Z ks. Józefem Tischnerem rozmawiają Dorota Zańko i Jarosław Gowin

Wydawnictwo: Znak
83-7006-913-4
Inne
Snoopy

Wybitny filozof, kapłan i duszpasterz mówi, jak wychowywać dzieci i jak kształtować własne sumienie. Szuka odpowiedzi na pytania: Jak ocalić miłość w małżeństwie? Czy filozof może być księdzem? Czy dokonywać wyborów najtrudniejszych czy najprostszych? Czy spowiedź jest przekreśleniem wolności? Zastanawia się także, czego chrześcijanin może nauczyć się od agnostyka, jak odróżnić naśladowanie Chrystusa od udawania Go i czy można miłością przekonać Pana Boga.
Ksiądz Tischner mówi też o podziwie, jakim darzy tych, którzy przekraczają siebie.

książek: 1933
Wojciech Gołębiewski | 2016-05-30
Przeczytana: 30 maja 2016

Ja, uczeń i wielbiciel Tischnera oświadczam, że jest to najsłabsza pozycja wydawnicza związana z jego imieniem. Jest to wzorcowe exemplum zasady, w myśl której nie ma głupich odpowiedzi, są tylko głupie pytania. Szukając w swoich szpargałach znalazłem moja notkę z 26.06.2000 roku, zrobioną bezpośrednio po przeczytaniu tego wywiadu:
"B. źle napisane. Wadliwa konstrukcja, głupie pytania, przez co niejasne odpowiedzi. Skakanie po tematach, wybiórcze zagadnienia, w efekcie kto nie "siedzi" w temacie ten nic nie rozumie, a kto "siedzi" (jak ja - ha, ha!) to się nudzi, bo to są wyrywkowe cytaty z wcześniejszych wypowiedzi Tischnera. Kto zrozumie rzucanie Levinasem czy Rosenzweigem, to nie ma tu czego szukać, bo nic nowego nie ma. A kto ich nie zna, to z tego wywiadu ich nie pozna. Reasumując, potwierdziło się moje wcześniejsze przekonanie, że Gowin to menda ...

Śnieżka | 2011-10-31
Przeczytana: 30 października 2011

„Przekonać Pana Boga”…Miłością można przekonać cały świat! A tą pozycja można przekonać się do postaci Księdza-Filozofa Józefa Tischnera. Książka jest niezwykle ciekawa, aż zazdroszczę Pani Dorocie Zańko i Panu Jarosławowi Gowinowi że mieli okazję porozmawiać z ks. Tischnerem i spytać go o tak wiele zagadnień. Kapłan „nie owija w bawełnę” na zadane pytania odpowiada szczerze, kiedy trzeba krytykuje, innym razem wskazuję na co warto jeszcze zwrócić uwagę, co poprawić.
W książce są poruszane takie kwestie jak : łaska, wiara, działalność Kościoła a w nim ludzi świeckich i duchownych, kwestie spowiedzi i sumienia, wychowanie, ciekawych katechez, miłość, modlitwa oraz wiele innych interesujących.

Marcin Pluta | 2018-03-07
Na półkach: 2018, Przeczytane